Genç Haberleri

15 TEMMUZ GAZİSİ O GECEYİ ANLATTI

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında İstanbul Harbiye Orduevinden açılan ateşle 15 Temmuz gazisi olan Sedat Yalçın, o geceyi anlattı.

15 Temmuz 2019 Saat: 19:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 675 kez okunmuştur

15 TEMMUZ GAZİSİ O GECEYİ ANLATTI
15 TEMMUZ GAZİSİ O GECEYİ ANLATTI

Milli iradeye sahip çıkmak için sokaklara dökülen binlerce vatandaştan bazıları, darbeci askerlerin kurşunlarıyla vurularak ya da tankların altında ezilerek şehadete, bazıları da gazilik mertebesine ulaştı.

15 Temmuz gecesi Harbiye Orduevinden açılan ateş sonucu gazi olan Sedat Yalçın , o geceyi anlattı.Yalçın, "15 Temmuzda hain darbe girişimi olduğu zaman Mecidiyeköy’deki  arkadaşlar ile evimizdeydik. Darbe girişimi olduğu vakit televizyon seyretmiyorduk. Bize Bingöl’deki akrabalarımız telefon ederek darbe olduğunu öğrendik. Televizyonu açtığımız vakit Trt’de sözde bildiri okunuyordu. Arkadaşlar ile ne yapalım diye düşündük ve abdest alıp çıkalım dedik. Kendi aramızda anlaşmıştık eğer asker bizi çevirirse “gece çalışanıyız” deriz şeklinde anlaştık. Biz çıktık ama nereye gideceğimizi de bilmiyorduk. Mecideyeköy meydanına gitmeye karar verdik. Akparti İl Başkanlığı binasına gittik onlar bize talimat verir diye düşündük. Biz gittiğimiz vakit onlar gitmişlerdi. Bizde Şişli Emniyet karakoluna gittik. Emniyetteki arkadaşlar gidenler zaten gitmiş sizde burada biraz slogan söyleyin kalabalık oluruz dediler. Bizler sloganlar söylemeye başladık birkaç dakika sonra çok kalabalık olduk. Biz yürümeye başlarken yolda bulunan kim varsa kafeler olsun restoranlar olsun bize katılmaya başladı. O gece çok farklıydı yaşlı amcalar vardı çocuklar vardı aileler vardı. Pangaltı’ya doğru gittik orada darbeciler çöp konteynerleri ile geçiş olmasın diye yolları kapatmışlardı. Biz yürüyerek gittiğimiz için geçebildik yolu. Harbiye gazinosuna varmadan harbiye ordu evi var orada. Harbiye ordu evini geçtiğimiz gibi darbeci askerler tarafından ateş açıldı. O anda biz en önde olduğumuz için Fahrettin yavuz adında mahalle arkadaşımız kafasından kurşun yiyerek şehit oldu. Filistin asıllı Fas vatandaşı arkadaşımız Muhammed orada şehit oldu. Bana da kurşun gelmişti ama farkına varmamıştım. Bir sıcaklık vardı bende ama olayın heyecanından olduğunu düşünmüştüm. Orada bulunan bir arkadaş abi bacağın kanıyor dedi. Bende bir baktım her tarafım kan içinde. O anda arkadaşlar bana yardımcı oldular kanamayı bir tshirt ile durdurduk. Birkaç dakika sonra ambulans geldi ve bizi şişli devlet hastanesine götürdüler. Allahtan kurşun bacağıma direk gelmedi. Duvardan seken kurşun bana gelmişti. Yoksa şu anda bacağım parçalanır bir daha yürüyemeyebilirdim. Harbiye’de 200 kardeşimiz gazi oldu. Beraber kaldığımız bir arkadaşıma kurşun kalbin alt tarafına geldi ve gazi oldu. Kurşun halen vücudunda çıkaramıyorlar. Ev arkadaşım Mehmet Akif Bingöl merkezde oturuyorlar o da kolundan vurulup gazi oldu.

 

“ Bir daha böyle bir girişim olmaz”

15 Temmuz asker üniforması giymiş hainlerin kalkışmasıdır. Bundan önce birçok darbe oldu 60 darbesi 80 darbeleri oldu. Bu darbe girişimi halktan destek görmediği için halk tarafından ilk defa dur dedi. Halk dedi ki ordu yönetime ele geçirmesin. Allah’tan dileğim bir daha böyle bir girişim olmaz. Bir daha böyle bir girişim olmaz ama bir daha olursa yine en başta olurum".Dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar