Genç Haberleri

2010 yılında Genç’te neler oldu

Acısıyla, tatlısıyla, koskoca bir yılı geride bıraktık. 2010’a güle güle diyor ve 2011’e hoş geldin diyoruz. Sizin için Genç’te 2010 yılı içerisinde yaşanan ve akıllarda kalan olayla

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 825 kez okunmuştur

2010 yılında Genç’te neler oldu
2010 yılında Genç’te neler oldu

2011 yılının ilk takvim yapraklarını kopardığımız şu günlerde geride bıraktığımız 365 günde Genç’te neler yaşadığımızı, unutamadığımız olayları, hala gözlerimizin önündeki “o anları”, günlerce konuştuğumuz haberleri ve Genç’e gelen yenilikleri yeniden hatırlamak için 2010 yılının kısa bir özetini yayımlıyoruz. Arkamıza dönüp baktığımızda 2010`da neler yaşadık neler konuştuk bir bakalım…
DÜNYADAN GÖÇENLER, DÜNYAYA GELENLER
Resmi kayıtlara göre; Genç’te 2010 yılında 762 kişi doğdu ve 177 kişi de hayatını kaybetti. Ve yine resmi kayıtlara göre; Genç’te 316 çift dünya evine girdi, 2 boşanma vakası yaşandı ve 85 kayıt düzeltme yapıldı.
2010 yılında Genç Belediyesi’nin resmi kayıtlarına göre; Genç’te 60 adet yapı ruhsatı verildi yani 60 yeni yapı dikildi. Aynı şekilde 14 yeni iş yeri açıldı.
3 TON ESRAR
Savcılık kayıtlarına göre; 2010 yılında Genç’te, 2 buçuk milyon kök keneviri ve 3 ton esrar maddesi ele geçirildi. 50’yi aşkın hırsızlık vakası yaşandı.
2010 yılında Genç’te savcı sayısı 3’e çıktı ve bu yıl içinde Genç’te 3 kaymakam değişti.
Genç, referandum da rekor kırmıştı
REFERANDUMU GERİDE BIRAKTIK
2010 yılında yapılan halk oylamasında, İlçeler bazında yüzde 98’lik bir evet oyu çıkaran Genç, nüfusa oranla rekor kırmıştı.
İşte yenilikler…
GENÇ BELEDİYESİ
Genç Belediyesi Genç tarihinin en önemli girişimlerindenbirineimza attı. 11 araçlıkbir açılış yapan belediye Genç tarihine bir diğer projesi 100 kadını arıcı yapmak içn başlattığı girişim oldu. Bu da Genç tarihihnin en önemli projelerinden biri olarak tarihe geçti şüphesiz.
27 KÖYE İÇME SUYU
Köylere Hizmet Götürme Birimi tarafından;
6 Köy Konağı, 100 yataklı bir kız öğrenci yurdu, 200 yataklı bir erkek öğrenci yurdu, 3 sağlık evi onarımı, 1 köy kanalizasyonu, 1 anaokulu, Servi’ye 85 adet konut, 7 köy yolu, 37 kilometre asfalt yol, 27 köyün içme suyu ve 2 adet köprü yapıldı.
Tarihi boyunca bu kadar para aktarılmamıştı
İlçe olduğundan bu yana 1 yıl içinde aktarılan paraya göre, Genç’e en çok para 2010 yılında aktarıldı. Resmi kayıtlara göre; 2010 yılında Genç’e yaklaşık 3 trilyon para aktarıldı.
Genç Belediyesi araç filosuna, 2010 yılında 11 yeni araç ekledi. Genç Cumhuriyet Caddesi’ne kilitli parke taşı döşendi. NATO yolu yapıldı. Genç-Bingöl yolu duble yol yapımına başlanıldı. Genç’te devasa bir iş merkezi açıldı. Genç Devlet Hastanesi yeni binasının yapımına başlanıldı.
Genç’e basın geldi
İhtişamlı bir geçmişi olan Genç’e 2010 yılında, en önemli yeniliklerden biri de basının gelmesiydi. Bu önemli yeniliğe ilk olarak imza atan Genç Gazetesi oldu. Genç Murat Matbaası ve Genç Gazetesi Genç halkının hizmetine açıldı.
Genç Gazetesi olarak 2010 yılında neler konuştuk neler yazdık bir bakalım…
İlk sayımızdan beri Genç’in neye ihtiyacı varsa hepsini tek tek masaya yatırdık. Halk neyi istediyse bizde onu istemeye gayret gösterdik. Sizin için yazdık, sizin için irdeledik.
İşte gündeme getirdiğimiz ve sonucunu aldığımız bazı haberler
YÜKSEK OKUL DOSYASI
Yüksek Okul dosyasını açtık
Yüksek Okul Genç’ verilmişti ve hatta Genç Meslek Yüksek Okulu Bingöl’de eğitim veriyordu. Bu dosyayı ilk olarak Genç Gazetesi açtı. Israrla üstüne gittik. Yetkililerden yer istedik yer bulunamayınca Rektör açıklama yapmıştı ve o açıklamayı yine Genç Gazetesi olarak biz duyurmuştuk. Yer bulunamazsa Genç ismi kalkacaktı. Bunun da üstüne gittik, o isim ne pahasına olursa olsun kalkmamalıydı. Yaptığımız haberler üzerine Bakanımız Cevdet Yılmaz’dan söz geldi. Bu söz, Genç isminin kalkmayacağıydı. Ve nitekim Genç Meslek Yüksek Okulu, yer bulununcaya kadar Genç ismini taşıyacak.
50 HIRSIZLIK OLAYI VE MOBESESİZ BİR KENT
Mobese’yi gündeme taşıdık
Genç’te artan hırsızlık vakalarından dolayı yine ilk olarak mobeseyi biz gündeme taşıdık ve Genç’e mobese gelmesi için yetkililer girişimlerde bulundu. En yakın zamanda mobese Genç’e gelecek.
Köylü olmayan telefonlarına fatura ödemekten kurtuldu
Genç’in sürekli köyünde yaşayan vatandaşlar, 4 aydır olmayan telefonlarımıza fatura geliyor diyerek şikâyetlerini bizimle paylaşmıştılar. Köylülerin sesi olmak için elimizden geleni yaptık ve 2 kez aynı haberi yayımladık. Girişimlerimiz sonucu köylü olmayan telefona gelen faturalardan kurtuldu.
Genç’li öğrenciler Avrupa’ya gitmişti
Eğitim çıtasının giderek yükseldiği ilçemizde, Bir okul kapsamında Genç’ten Avrupa’ya ilk kez öğrenci gitmişti.
En son olarak da Kavar bölgesinde köy yolu yapan Alaattin Barasi adlı operatörün vurulması da Genç’in unutamayacağı bir olay olarak akıllarda kaldı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız