Genç Haberleri

31 Mart Seçimlerin Genç Sonuçları!

31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimlerin Genç sonuçları açıklandı. İlçe Seçim Kurulunca açıklanan geçici sonuçlara göre Genç Belediye Başkanı AK Parti adayı Mehmet Zeki Dirik oldu.

8 Nisan 2019 Saat: 16:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 969 kez okunmuştur

31 Mart Seçimlerin Genç Sonuçları!
31 Mart Seçimlerin Genç Sonuçları!

31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçimlerin Genç sonuçları açıklandı. İlçe Seçim Kurulunca açıklanan geçici sonuçlara göre Genç Belediye Başkanı AK Parti adayı Mehmet Zeki Dirik olurken, İl Genel Meclis üyeliğine ise yine AK Parti adayları Abdullah Aldal, Mehmet Balcı, Fehmi Yılmaz oldu.

Genç ilçesinde 31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler seçimlerinde belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği, belediye meclis üyeliği ve muhtarlıkta ipi göğüsleyenler, İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatalarını alarak görevlerine başladı.

31 Mart Pazar günü Türkiye geneli yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde Genç ilçesi sonuçları açıkladı. İlçe geneli sandık başına gitmesi gereken 26 bin 714 seçmenden 21 bin 207 seçmem oy kullandı. Merkezde ise 10 bin 993 seçmenden 8 bin 138 seçmen sandık başına gitti. 7 partili, 2 bağımsız adayın yarıştığı Belediye Başkanlığı yarışına AK Parti adayı açık ara ile birinciliği göğüslerken, İl Genel Meclisi, belediye meclisi ve muhtarlık seçimleri ise çekişmeli geçti.

BAŞKANLIK KOLTUĞUNA AK PARTİ ADAYI DİRİK OTURDU

İlçe Seçim Kurulundan alınan verilere göre, Genç’te 7 partili ve iki bağımsız olmak üzere 9 aday Belediye başkanlığı için oy pusulasında yer aldı. 10 bin 993 seçmenin bulunduğu ve 8 bin 138 seçmenin sandığa gittiği ilçede, geçerli sayılan oyun 3 bin 799’unu alan AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Zeki Dirik, Genç’in yeni belediye başkanı olarak seçildi. Dirik’e en yakın oyu MHP adayı Mehmet Tartar 2 bin 216 oy alırken, HDP adayı Sadullah Örkün bin 98 oy, CHP adayı Serhat Nazlı 174 oy, Bağımsız aday Muzaffer Artar 78 oy, Saadet Partisi adayı Abdullah Pınar 62 oy, BTP adayı Ayşe Şadinoğlu 31 oy, bağımsız aday Hasan Özce ise 28 oyla yarışta son sırada yer aldı.

İL GENEL MECLİSİ’NDE AK PARTİ 3’TE 3 YAPTI

31 Mart Genel Seçimlerinde Bingöl İl Özel İdaresinin karar organı olan İl Genel Meclisi üyeleri de belirlenmiş oldu. Henüz resmi olmayan sonuçlara göre, 23 üyeli Bingöl İl Genel Meclisinin ezici çoğunlu AK Parti kazandı. Bingöl İl Genel Meclisinin Genç ilçesine ait 3 sandalyesini de AK Parti alarak son iki seçimde de ilçede 3’te 3 yaptı. Buna göre AK Parti adayları Abdullah Aldal, Mehmet Balcı, Fehmi Yılmaz ilçe geneli 12 bin 300 oy alarak İl Genel Meclisin yeni üyeleri oldu. En yakın rakipleri MHP adayı Şevket Övün ise 4050 oy alırken, 3’üncülük koltuğunu az farkla AK Parti’ye kaptırdı.

BELEDİYE MECLİSİ ÜYELİĞİNİ AÇIK ARA ‘AK’ ÇIKTI

Genç Belediye başkanının seçilmesi ile Belediyenin karar organı olan belediye meclisi de beli oldu. Belediye meclisi, ilçenin nüfusuna göre seçim yapılırken, siyasi partiler, onda birlik baraj uygulamalı nispi temsil sistemi uyarınca meclis üyeliği kazanıyor. Resmi olmayan sonuçlara göre, 11 sandalyeli Genç Belediye Meclisi üyeliğine 6 siyasi parti yarıştı. Buna göre; Belediye meclisi seçiminde AK Parti 3 bin 877 oy alırken, MHP 2 bin 50 oy, HDP bin 185 oy, CHP 166 oy, Saadet partisi 92 oy, Türkiye Komünist Partisi 25 aldı.  Oy oranına göre 11 sandalyeli Belediye Meclisine; AK Parti 8 sandalye kazanırken, en yakını MHP 2 sandalye HDP ise 1 sandalye ile mecliste yerini aldı.

İşte Genç Belediyesi Meclis Üyeleri listesi

1: Yusuf Afşin AK PARTİ (Kontenjan)

2: Naim Tartar AK PARTİ

3: Hamit Nazlı AK PARTİ

4:İsmail Tutkal MHP

5:Ali Kandemir AK PARTİ

6:Yunus Anik AK PARTİ

7: Hamit Tartık MHP

8: Eyyüp Dopdoğru AK PARTİ

9:Fehmi Mutlu AK PARTİ

10: Sevgi Arin AK PARTİ

11: Şefika Doğan HDP

MUHTARLIK YARIŞI ÇEKİŞMELİ GEÇTİ

31 Mart yerel seçimlerin en çekişmeli geçen yarış ise muhtarlık seçiminde yaşandı. İlçenin 5 mahallelisinde gerçekleşen seçim yarışında 3 muhtar yerini korurken iki mahalle muhtarı ise değişti. Kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hamit Satık 490 oyla, Yeşildere Mahallesi Muhtarı Selahattin Nazlı ise 72 oyla birinci gelerek mahallelerinin yeni muhtarları oldu. Kültür Mahallesi Muhtarı Abdulmutalip Tezer 771 oyla, Yenişehir Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Sarıoğlu 694 oyla, Yoldaşan Mahallesi Muhtarı Ahmet Karayel ise 42 oyla birinci çıkarak yerlerini korudu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız