Genç Haberleri

4 buçuk trilyon onaylanıyor

Genç’e yaklaşık 4 buçuk trilyon kadar bir getiri sağlayacak olan Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDEP) onayı için kontrolör bugün ilçemize geliyor.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.288 kez okunmuştur

4 buçuk trilyon onaylanıyor
4 buçuk trilyon onaylanıyor

Genç İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinin özlemle beklediği kontrolörlerin projeye onay vermek için bugün gelecekler diyen Kooperatif Başkanı Yılmaz Bozkurt, ‘‘ kontroller yapıldıktan sonra inşallah üyelerimiz ahır yapımı ve ahır tadilatı için gerekli olan parayı alacaktır. Onay alındıktan sonra gerekli olan paralar üyelerimizin hesabına geçecektir. Tadilatlar bittikten sonrada ihale yoluyla hayvan alımları olacaktır. Hayvanların alımından sonra ilçemizdeki doğal süt ihtiyacı giderilmiş olacak ve hatta bölgedeki süt ihtiyacı da karşılanmış olacak. Bu proje ile İlçemizi ihtiyaç duyulan hayvansal ürünlerin merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz.’’ Dedi.

120 aile çarpı 4 baş süt sığırı olarak bilinen proje bir başka anlamıyla sosyal güvencesi olmayan ve başvuru yapmış olan kişilere aile başı 4 süt sığırı veriliyor. İşletme binası içinde 90 bin TL veriliyor.

Bozkurt: ‘‘Bu proje üç kurum arasında koordineli bir şekilde yürütülüyor. Tarım Bakanlığı projenin teknik boyutuyla, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Müdürlüğü işin finansal kısmıyla ilgilenirken Ziraat Bankası ise aracı kurum olarak görev alıyor.’’

‘TOPLAM DEĞERİ 4 BUÇUK TRİLYONDUR’

Bu projenin toplam değeri yaklaşık 4 buçuk trilyon olduğunu söyleyen Bozkurt, ‘‘Bir başka ifadeyle ilçemize 4 buçuk trilyon kadar bir girdi sağlanmış olacak. Bu projenin yapım aşamasında ise İlçemizdeki bütün esnaflar bundan faydalanacaktır. Örneğin çimento satıcıları, demir satıcıları, kasaplar, fırıncılar, nakliyeciler ve nice meslekler bu girdiden faydalanacaktır. Bu proje çerçevesindeki kooperatiflerin maksimum üye sayısı 120’dir. Bu 120 kişilik sınırı dolduran tek kooperatif ilçemizin kooperatifi olmuştur. Buda bizi mutlu etmiştir. Bu projeyle 120 ailemiz sevinecektir.’’Dedi.

‘AHIR YAPIMI İÇİN 8 BİN 500 TL VERİLECEK’

Her üyenin kendi ahırını yapması için kişi başına 8 bin 500 TL verileceğini belirten Bozkurt, ‘‘Bu rakamlar kredi desteği olup ilk iki yılı ödemesiz son 6 yılı ödenecek şekilde olup toplamda 8 yıl sürelidir. Bu rakamlardan hiçbir şekilde faiz alınmayacaktır. Toplam üyeleri düşünürsek bu da ilçemize 1 trilyon 20 bin TL olarak bir girdi sağlayacaktır. Ayrıca hayvan alımları için de 3 trilyon 120 bin TL verilecektir. Ahırı olanlar tadilat yapmak isterse kişi başı 3 bin TL tadilat parası ödenecektir. Kiralamada olabilir. Bunda ise hayvanların beslemek isteyenler ahırı olan bir başka kişiden kira kontratı yapmak üzere hayvanlarını başka bir yerde besleyebilirler. Ahır yapımı için verilen faizsiz krediler ise 3 aşamada verilecektir. Birinci aşama ahırın su basman seviyesi bittiğinde verilecek, ikinci aşama ahırın duvarlarının tamamlandığında verilecektir, üçüncü aşamada ise ahır çatısının bitme aşamasına geldiğinde ödenecektir.’’ Şeklinde açıklama yaptı.

‘HAYVANLAR SİGORTALANACAK’

Bozkurt: Ankara’da Tarım Bakanlığı’nda proje yönetimi kurulu başkanlığında hayvan alım ihalesi yapılarak müteahhit firma tarafından İlçemize getirilip noter huzurunda çekiliş ile üyelerimize hayvan teslimi yapılacaktır. Bu hayvanlar bir yıl sigortalıdır. Aksi bir durumda mesela hastalık yada ölüm gibi durumlarda bir yıl süre ile müteahhit firma taahhüdünde olup zararları bu firma karşılayacaktır.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar