Genç Haberleri

620 hane mağdur durumda

1994 yılında boşaltılan köylerinin ve yakılan evlerinin ardından zorunlu göçe tabi tutulan Genç İlçesi Yolaçtı Köyü sakinleri, artık köylerine dönmek istediklerini belirttiler.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.749 kez okunmuştur

620 hane mağdur durumda
620 hane mağdur durumda

Resmi kayıtlara göre 6 mezrası olan ve 1994 yılında 620 hanesi 3760 kayıtlı nüfusu ile Yolaçtı Köyü sakinleri, 17 yıl aradan sonra tekrardan köylerine dönüp hayvancılık ve tarımla uğraşmak istiyorlar.
1994 yılında köylerini boşalttıklarını söyleyen Yolaçtı Köyü Muhtarı Tevfik Babayiğit, ‘‘Köyümüz ve mezraları dahil 620 hanemiz yakıldı ve köyümüzü terk etmek zorunda kaldık. Hepimiz ayrı ayrı bölgelere, illere göç etmek zorunluluğu yaşadık. Her birimizin ayrı bir göç hikayesi var. Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi (KDRP) çıkınca hepimiz sevindik ve yakılan evlerimiz yerine yeni evler yapıp köylerimize döneceğiz demiştik. Fakat bunu sadece düşünürken sevinmekle kaldık. Bütün mağdurlar yasadan faydalanmak için müracaatta bulundu kimine komik rakamlar değerinde paralar verilirken kimilerine de hiç para verilmedi. Para alan arkadaşlarımız o parayla değil eve evlerini kaldıkları yerlerden köye taşımak için nakliyeye verecekleri paraya bile denk gelmiyordu. 620 mağdurdan 80 kişi bu komik rakamlı parayı bile alamadı. Bu konuyu defalarca yetkili mercilere ulaştırdık ama onlardan da net bir sonuç çıkmadı. Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz’a ulaşmak istiyoruz telefonlarımıza kimse cevap vermiyor. Artık nereye başvuracağımızı şaşırdık.’’ Şeklinde konuştu.
AVUKATLARA GÜVENMİŞTİK
Biz dosyalarımızı Avukatlara verdik diyen Muhtar Babayiğit, ‘‘Mağdur arkadaşlarımız dosyalarını Avukatlara teslim etti ve onların ilgilenmesini istediler. Avukatlara güvendik ama hiçbiri görevini yapmadı. Bizi yarı yolda bıraktılar. Dosyalarımız eski dosyalarla birleştirildi. Bu da yeniden keşif yapılmasına neden oldu. Avukatlar işleri yarıda bırakıp kaçmasalardı bu dosyalar tamamlanmıştı şimdiye kadar. Her taraftan darbe aldık. Artık kime güveneceğimizi de bilmiyoruz.’’ Dedi.
6 MEZRANIN DA YOLU YOK
Muhtar Babayiğit, ‘‘Yolaçtı Köyü’ne bağlı 6 mezra var ve bu mezraların hiçbirinin yolu yok. Yaz aylarında köylerini görmek isteyen vatandaşlar at sırtında köye gidip geliyorlar. 2011 yılına girdik fakat hala yolu olmayan köylerimiz var. Yolu da geçelim suyumuz bile yok. 1994 yılında büyük bir zarar gördük evimiz bağımız yakıldı. 17 yıl gurbette işsiz yurtsuz dolaştık. Köyümüz varken, işimiz gücümüz varken bir an da hepsinden mahrum bırakıldık ve daha sonra da hiç kimse bize sahip çıkmadı.’’ Şeklinde üzüntülerini dile getirdi.
ÇADIRLARDA YAŞIYORLAR
Köyde ev olmadığı için yazın köylerine giden vatandaşlar çadırlarda kalıyorlar diyen Muhtar Babayiğit, ‘‘Köylülerimiz evleri olmadığı için çadırlarda yaşıyorlar. Biz gçömen değiliz. Köyümüz de var arazimizde var. Yakılan evlerimizi geri istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Ekstradan bir şey istemiyoruz biz. 17 yıllık hasretimiz sona ersin artık. Bu konu hakkında yetkililerden acil çözüm istiyoruz.’’ Sözlerini ifade etti

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız