Genç Haberleri

64 yıldır çözüm bekliyor

Genç İlçesi Cumhuriyet Mahallesi ile Genç Yatılı ilköğretim Bölge Okulu arasındaki demiryolu, 64 yıldır yayaları ölüme davet ediyor.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.221 kez okunmuştur

64 yıldır çözüm bekliyor
64 yıldır çözüm bekliyor

Genç ile Genç YİBO arasındaki demiryolunu kullanan yayalar her gün ölümle burun buruna geliyor. 64 yıl önce yapılan demiryolunun kullanılmasının yasak olmasına rağmen günde yüzlerce yaya kullanıyor. Bu yayaların çoğunun öğrenci olması da olaya daha vahim bir boyut kazandırıyor. Demiryolu yetkilileri kullanımının yasak olduğunu ifade ederken, vatandaşlar da başka kullanılacak yolun olmadığını belirtiyor.
Tren kazası vakalarının çok yaşandığı bu mevkie tam tamına 64 yıldır bir çözüm bulunamıyor. Vatandaşların mecburen kullandıkları bu yol, onlarca ölümlü vakaya sebep oldu. Son olarak geçen hafta aynı mevkide Elazığ-Tatvan seferini yapan Posta Treni, yoldan geçen sağır ve dilsiz gence çarpmıştı. Vatandaşlar, buna benzer olayların yaşanmaması için ivedi bir şekilde çözüm istiyor.
1947 yılında yapılan demiryolu ağı, yapıldığı vakitte konu bahsi mevkide yerleşimin ve demiryolunu yayaların kullanım ihtimalinin olmadığından oraya herhangi bir ek köprü ya da yan yaya geçidi düşünülmemiş. Zamanla gelişen ilçede o mevkideki demiryolu, yayalar tarafından sıkça kullanılmaya başlandı. Demiryolu yetkilileri, Demiryolundan sonra oralarda şehirleşmenin olduğunu belirterek, demiryolunun herhangi bir ek köprü ya da yan yaya geçidi yapma gibi zorunluluğunun olmadığını vurguluyorlar.
ÖĞRENCİLERİN EN UĞRAK YOLU
Konu bahsi olan demiryolunu, Genç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinin sıkça kullanıyor. Özellikle hafta sonları o yolu günde yüzlerce öğrenci kullanıyor. Demiryolu üzerinde iki köprünün olması ve bu köprülerden geçerken trenle karşılaşılması büyük bit tehlike arz ediyor. Öğrenciler, yolu kullanırken köprülerden koşarak geçtiklerini ve koşarken de her an düşeceğiz korkusu beslediklerini söylüyorlar. Özellikle hafta sonları bu yolu çok kullandıklarını belirten öğrenciler, İlçe merkezine iki yerden gidebildiklerini ve o iki yoldan en kısa yolun da bu yol olduğu için bu yolu kullandıklarını ifade ettiler.
DAHA FAZLA CAN YANMASIN
Yolu sık sık kullanan vatandaşlar: ‘‘Geçen haftaki üzücü olay ilk değildi ama son olmasını istiyoruz. Bizler bu yolu sıklıkla kullanıyoruz. Bağımız, bahçemiz, hayvan barınaklarımız var. Başka kullanabilecek yolumuz da yok. Bu yola acilen ek bir yaya yolu yapılmalı. Konuyu yetkililere yüzlerce kez aksettik. Bu yola bir çözüm bulunmalı dedik fakat yıllardır bir çözüm bulunamadı. Çocuklarımız, gençlerimiz bu yoldan geçip nehre ve çaya balık tutmaya gidiyorlar. Buradan her geçişlerinde de ölümle burun buruna geliyorlar. Daha fazla can yanmadan bir çözüm bulunmalı istiyoruz.’’
YARISI KÖY, YARISI İLÇE SINIRINDA
Genç İl Genç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu arasındaki demiryolunun yarısı Genç sınırında bulunuyor yarısı da Sürekli Köyü sınırında bulunuyor. Genç ile Sürekli Köyü sınırını belirleyen Konsver Çayı, demiryolu ağını da ikiye bölmüş durumda. Vatandaşlar, çözüm için şimdiye kadar hep belediyeye başvurduklarını belirterek, yetkililerden bir de, bundan sonra çözümü, ‘KÖYDES’te mi yoksa Genç Belediyesi’nde mi?’ arayacağız sorusuna cevap arıyorlar.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız