Genç Haberleri

Altan Tan: “Demokrasi cephesi kurulmalıdır”

Kürt siyasetinin çok seslilik aradığını belirten Altan Tan, “Dindarıyla, laik liberaliyle, Alevi’siyle, Kürt’üyle demokratik bir Türkiye’de yaşamak isteyecek, ittifak etmek ist

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.655 kez okunmuştur

Altan Tan: “Demokrasi cephesi kurulmalıdır”
Altan Tan: “Demokrasi cephesi kurulmalıdır”

Kürt siyasetinin çok seslilik aradığını belirten Altan Tan, “Dindarıyla, laik liberaliyle, Alevi’siyle, Kürt’üyle demokratik bir Türkiye’de yaşamak isteyecek, ittifak etmek isteyecek bir işbirliği lazım. Eğer bunu sağlayamazsak, yeni bir Anayasa da yapamayız. Sistemi de değiştiremeyiz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ve gazeteci-yazar Altan Tan, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bingöl İl Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıya katılmak üzere Bingöl’e geldiler.

DTK Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, gazeteci-yazar Altan Tan ile birlikte BDP Bingöl il Başkanlığı`nı ziyaret etti.

Tuğluk ve Tan daha sonra Genç caddesindeki Halk Pasajı önünde bir kamyon üzerine kurulan platformdan halka hitap etti.

Tuğluk konuşmasında, Kürtlerin artık başkalarının egemenliği altında yaşamak istemediğini belirterek, demokratik özerklikten bahsetti.

Kürt kimliğinin tanınmasıyla çatışmaların sona ereceğini ileri süren Tuğluk, şunları kaydetti:

`Bazıları diyor ki, Kürtler ne istiyor? Kürtler, artık sömürülmek istemiyor. Kürtler, başkalarının egemenliği altında yaşamak istemiyor. Kürtler, tüm halklar gibi, varlığına saygı gösterilmesini istiyor. Tüm halklar gibi, Kürt halkının da varlığı tanınırsa, kimliği tanınırsa, özgürlük alanları açılırsa, neden çatışmalar yaşansın. işte barış dediğimiz şey, ancak böyle gerçekleştirilebilir.`

Tuğluk, Kürtlerin kendi kendilerini yönetmek istediğini iddia ederek, `Bu da bir halkın en demokratik hakkıdır. Biz, artık sömürülecek bir halk değiliz, biz aldatılacak bir halk da değiliz` diye konuştu.

Gazeteci-yazar Altan Tan ise, Türkiye`nin artık 1924`ten sonra halka zorla dayatılan, tek kimlikçi, halkın dinini, mezhebini ve dilini inkar eden sistemin devam etmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Türkiye`nin değişmekten başka çaresinin olmadığını ve yol ayrımına geldiğini öne süren Tan, `Türkiye şu an öyle bir noktaya geldi ki yol ayrımına, makasa geldi. Türkiye`de artık 1924`ten sonra halka zorla dayatılan, tek kimlikçi, halkın dinini, mezhebini ve dilini inkar eden sistemi devam etmesi mümkün değildir. Türkiye ya değişecek, ya değişecek, başka bir yolu yok` diye konuştu.

Tuğluk ve Tan konuşmaların ardından, BDP il Başkanlığı tarafından Özlem Düğün Sarayı`nda düzenlenen hakla bütünleşme toplantısına katıldı.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar