Genç Haberleri

AŞIRI SICAKLIKLAR VATANDAŞLARI BUNALTTI

Genç İlçesinde son zamanlarda etkisini iyice gösteren hava sıcaklığı vatandaşları bunalttı.

30 Haziran 2019 Saat: 13:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 445 kez okunmuştur

AŞIRI SICAKLIKLAR VATANDAŞLARI BUNALTTI
AŞIRI SICAKLIKLAR VATANDAŞLARI BUNALTTI

Türkiye genelinde hava sıcaklıkları giderek artmakta. Genç’te termometreler hissedilen sıcaklığı 35 ile 38 dereceyi gösterdi. Son günlerde aşırı şekilde artan hava sıcaklığından bunalan vatandaşlar ise, kendilerince buldukları yöntemlerle serinlemeye çalışıyor. Genç’te 38 dereceyi bulan sıcaklardan bunalan aileler öğlen vakitlerinde dışarı çıkmamaya özen gösteriyorlar

“Genelde Akşam Dışarı Çıkıyoruz”

Gündüz hava sıcaklığının 38 derece gördüğü Genç ilçesinde vatandaşlar, genellikle akşam saatlerinde dışarı çıkmayı tercih ediyor. Vatandaşlardan, son zamanlarda Genç´te aşırı derecede sıcaklığın arttığını ve bu nedenle gündüz vakitlerinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığını söyledi. Vatandaşlar: “Türkiye genelinde sıcaklıklar artmakta.  Genç’te gündüz sıcaklıkları bizleri evlere hapsetti. Ben ve benim gibi düşünen insanlar gündüz işi olmadıkça dışarı çıkmamayı tercih ediyor. Genç’te bu yıl aşırı derecede sıcaklık var. Evlerde ve işyerlerimizde bulunan vantilatörler ve klimalar sayesinde durabiliyoruz. Kimi vatandaşlarımız ise, suyun olduğu bölgelere kendilerini atarak serinlemeye çalışıyorlar kimileri ise, farklı yöntemler deneyerek serinlemeye çalışıyorlar. Genelde akşamları dışarı çıkıyoruz” dedi.

Uzmanlar,“Çok soğuk su içmeyin”

Kalp ve tansiyon hastalarına yönelik önerilerde bulunan uzmanlar:  “Yeteri kadar sıvı almak çok önemli. Sıvı kısıtlaması olmayan hastalar, günlük 2- 2 buçuk litre su içmeliler. Maden suyunu fazla içmemek, ölçülü içmek gerekiyor. Çok soğuk içilmemeli. Çok soğuk içildiğinde nabız yüksekliği, tansiyon dengesizliği, göğüs ağrısı ve kalp spazmını tetikleyebilir. Vücudun ısı dengesi bakımından hafif soğuklukta sular içilmeli.

Günün belli saatleri riskli saatlerdir. 11 ile 16 arasında güneşin dik geldiği saatlerde açık alanda bulunmamalarını öneriyoruz. Eğer dışarı çıkacaklarsa şapka kullanmalarını, açık renkli, pamuklu kıyafetler giymelerini öneriyoruz. Güneş kremi uygun koruma faktörlerinde kullanılmalı. Sıcak yaz günlerinde yağlı, baharatlı, kızartma türü yemeklerden kaçınmak gerekiyor. Bol meyve ve sebze tüketilmesi, haşlama ve fırın yemekleri tercih edilmesi gerekiyor. Şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.”

GENEL KORUNMA

• Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

• Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

• Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

• Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

• Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

• Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

• Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

• Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

• Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

• Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

BESLENME VE SIVI ALIMI

• Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

• Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

• Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

• Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

• Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

• Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

• Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

• Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

• Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar