Genç Haberleri

Av sezonu başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu, 2019-2020 av dönemi tarihlerini belirledi. Av sezonu başladı. Bingöl’de tilki ve çakal avlamak yasak.

22 Ağustos 2019 Saat: 14:03
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 637 kez okunmuştur

Av sezonu başladı
Av sezonu başladı

Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahalarını belirledi.

Buna göre avlanma, Marmara bölgesinde bugün itibariyle bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başladı.

Av sezonu diğer bölgelerde, 24 Ağustos’ta başlayacak.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için avcılık belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüğüne yatırması gerekiyor.

AV SEZONU BİNGÖL’DE 24 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Merkez Av Komisyonu kararına göre, bıldırcın ve üveyik avı Bingöl’de 24 Ağustos’ta başlayacak.

Kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 19 Ekim 2019 tarihinde başladı, 12 Ocak 2020’de sona erecek. Çil keklik, bu av sezonunda sadece Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Aksaray, Ankara, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Tokat, Van ve Yozgat illerinde yapılabilecek.

-Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çullkuk avı bazı bölgelerde 19 Ekim’de başlayacak ve 1 Mart 2020’de sona erecek.

-Alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı Marmara bölgesinde 17 Ağustos’ta, diğer bölgelerde 24 Ağustos 2019’da başlayacak, 1 Mart 2019’da sona erecek.

-Yabani tavşan, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı avı bazı bölgelerde 19 Ekim 2019’da başlayacak, 12 Ocak 2020’de sona erecek.

-Yaban domuzu ve çakal avı, 24 Ağustos 2019’da başlayacak, 16 Şubat 2020’de sona erecek.

BİNGÖL’DE TİLKİ VE ÇAKAL AVI YASAK

Av komisyonu kararına göre Bingöl genelinde tilki ve çakal avı tamamen yasak. Bu hayvanları vuranlara cezai işlem uygulanacak. Kaçak avcılara ve belirlenen kotalar dışında avlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Doğu Anadolu bölgesindeki illerde, Bingöl’de tilki ve çakal, Erzurum’da çakal, kara tavuk, öret ardıç ve çulluk, Ağrı’da tilki ve çakal, Ardahan’da tilki, çakal, kaya sansarı, karatavuk ve kınalı keklik, Muş’ta kaya sansarı ve çakal, Tunceli’de çakal avı yasak.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar