Genç Haberleri

Aydemir Önerge Verdi Ama…

Üst yutak kanseri olan Genç’li hemşehrimiz Orhan Karataş’ın yaşadığı mağduriyeti HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir mecliste dile getirdi ama Orhan Karataş’ın ömrü bunu görmeye yetmedi.

13 Mayıs 2019 Saat: 12:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.705 kez okunmuştur

Aydemir Önerge Verdi Ama…
Aydemir Önerge Verdi Ama…

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, üst yutak kanseri hastaları için üretilen Keytruda 100mg ilacının neden yurtdışından getirildiğini, fiyat yüksekliğini soru önergesi olarak meclise sundu.

Üst yutak kanseri tanısı konan Bingöllü Orhan Karataş’ın yaşadığı mağduriyet üzerinden, ilacın yurt dışından getiriliş nedenleri ve fahiş fiyatları soru önergesi olarak sunan HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, önergede şu ifadelere yer verdi: ‘‘Bingöllü yurttaşımız Orhan KARATAŞ Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı teşhisiyle, immünöterapi tedavisi almaktadır. Tedavi kapsamında Keytruda 100mg ilaç kullanması gerekmektedir. Orhan KARATAŞ’ın Keytruda 100mg ilacını 21 günde 2 kutu şeklinde alması gerekmektedir. Keytruda 100mg ilacının Türkiye’de bulunmadığını, yurt dışından geldiğini ve fiyatının çok yüksek olduğunu, bu durumda da ilacı alamadığı için tedavisinde aksama olduğunu belirterek, mağduriyetini dile getirmektedir.

Orhan KARATAŞ’ın ve onun durumundaki tüm Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalarının ilaç temini konusunda yaşadıkları bu sıkıntıların acilen çözüme kavuşturulması ve ilacın tedarik edilmesi, SGK kapsamına alınması gerekliliği malumdur. Keytruda 100mg ilacının fahiş fiyatlarda olmasıyla ilgili mağduriyetler daha öncede sıkça dile getirilmiş meclis gündemine taşınmış, medyaya yansımıştır. Hatta bu konuyla ilgili dava bile açılmıştır.

Bahse konu Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı, sağlık sorununa ilişkin sorunlarının tedavisi ve ilaç tedariği konusunda acilen çözüm getirilmezse yaşanan mağduriyetler daha da artacak ve ölümlere yol açacaktır.’’

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, verdiği önergede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

1)Bingöllü yurttaşımız Orhan KARATAŞ’ın Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığının tedavisiyle ile ilgili bir çalışma yürütecek misiniz?

2)Türkiye’de Keytruda 100mg ilacı yok mu? Yoksa neden yok?

3)Keytruda 100mg ilacının tedariğini sağlayıp, SGK kapsamına alarak, bu ilacı kullanmak zorunda olan, Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalarının mağduriyetlerini giderecek misiniz?

4)Nazofarenks Ca (Üst yutak kanseri) hastalığı ve Keytruda 100mg ilacının kullanımı ile ilgili herhangi bir çalışmanız olacak mı?

 

Üst Yutak Kanseri Nedir?

Üst Yutak Kanseri ya da Nazofarenks, boğazın burun boşluğunda açılan kısımda oluşmaktadır. Üst Yutak Kanseri'nin gelişiminde genetik kodlar belirleyici olabilmektedir. Oldukça nadir rastlanan bu kanser türü, erkeklerde daha sık görülebilmektedir. Hava kirliliği, kimyasal buhar gibi etkenler, üst yutak kanserine yakalanma olasılığını arttırmaktadır.

Nazoferanks ya da Üst Yutak Kanseri olarak adlandırılan bu tür, ender görülse de hayatı tehdit etmektedir. 

Farenks ‘boğaz’ ın tıbbi literatürdeki adı olup 3 bölümden oluşmaktadır. Nazofarenks bu 3 bölümün en üsttekidir ve boğazın burun boşluğuna açılan kısmıdır. En üstteki kısım olması itibariyle ‘üst yutak’ olarak da ifade edilir.Nazofarenks halk arasında bilinen adıyla ‘geniz’,  kafa tabanında yer alıp önde buruna aşağıda boğaza her iki yanda ise östaki tüpü ile orta kulağa uzanan bir boşluktur. Nazofarenks kanseri oldukça nadir görülen kanserlerden biridir. Kanser gelişiminde hem genetik hem çevresel hem de viral faktörler rol oynamaktadır.

 

Üst yutak kanseri olan Orhan Karataş geçtiğimiz Cuma günü hayatını kaybetti.

                                                          Haber : Serkan Davran

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar