Genç Haberleri

Bakan Kurum’dan Genç İçin Taahhüt

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Genç ilçesi için Başkan Mehmet Zeki Dirik’e Millet Bahçesi, içme suyu şebekesindeki asbest borularının değişimi için boru yardımı, 1 adet çöp toplama aracı ile çe

29 Ekim 2019 Saat: 13:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 28.158 kez okunmuştur

Bakan Kurum’dan Genç İçin Taahhüt
Bakan Kurum’dan Genç İçin Taahhüt

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Genç ilçesi için Başkan Mehmet Zeki Dirik’e Millet Bahçesi, içme suyu şebekesindeki asbest borularının değişimi için boru yardımı, 1 adet çöp toplama aracı ile çevre düzenlemesi ve konteynır alımı için nakdi yardımda bulunacağı taahhüdünde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz hafta Bingöl’e geldi. Bingöl Havaalanında karşılanan Kurum, İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde, yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından basın açıklaması yaptı.

KÜLTÜR MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bingöl’ün geleceğine ilişkin önemli kararlar aldıklarını belirten Bakan Kurum, “kentsel dönüşüm noktasında Bingöl’ümüzün bekleyen projelerini ayağa kaldırmak ve hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm sürecini yürütmek istiyoruz. Bu anlamda Kültür Mahallemiz var. 15 hektardan oluşan ve içinde 923 hak sahibinin olduğu bu projede amacımız önümüzdeki yıl itibariyle başlamak ve 2-2.5 yıllık sürede de hak sahiplerinin konutlarına erişmelerini sağlamaktır.

Yapacağımız konutlar, yerel mimariye uygun, az katlı, bizim kültürümüzü yansıtacak projeler olacak. Bu süreçte vatandaşlarımıza hem kira yardımı yapmak hem de mağduriyetlerini en aza indirecek şekilde bu projeleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

GENÇ MİLLET BAHÇESİ PROJESİ

Genç İlçesinde millet bahçesi projesinin devam ettiğini belirten Kurum, 36 bin metrekarelik projenin önümüzdeki yıl itibariyle tamamlanıp Genç İlçesine kazandırılacağını söyledi. Kurum, Genç İlçesi ve Solhan İlçesinde asbestli boruların değiştirilmesi amacıyla içme suyu borularının temini için destek verildiğini ifade etti.

ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJESİ                         

Çapakçur Vadisinde 2.4 milyon metrekarelik alanda etaplar halinde dönüştürüleceğini ifade eden Kurum, vadi projesi ile ilgili şunları söyledi: “Bu projeyi etaplar halinde gerçekleştireceğiz. İlk etapta bu projeyi gerçekleştirmek için belediyemize yaklaşık 20 milyon lira kaynak aktaracağız. Bunun 10 milyon lirasını TOKİ, 10 milyon lirasını da İller Bankası Genel Müdürlüğümüzden aktaracağız. Etaplar halinde burayı yapıp inşallah bir millet vadisi projesini Bingöl’e kazandırmış olacağız. İmalatını da bakanlığımız, TOKİ eliyle gerçekleştirecek. 2020 yılı itibariyle bu projemizin ilk etabına başlayıp 2023’e giden yolda inşallah bu vadi projesini gerçekleştirmek istiyoruz.”

SARAY VE KARŞIYAKA MAHALLELERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ UYGULANACAK

Saray ve Karşıyaka mahallelerinde de kentsel dönüşüm projelerinin uygulanacağını ifade eden Bakan Kurum, “belediyemiz ve bakanlığımız önümüzdeki hafta itibariyle buradaki hak sahipleriyle görüşecekler. Onların rızası çerçevesinde bu kentsel dönüşüm projesini de gerçekleştirmek istiyoruz. Toplam 1000 bağımsız bölüm bu iki mahallemizde var” diye konuştu.

ARITMA TESİSİ

Mevcut atık su arıtma tesisinin Bingöl’ün nüfusuna yetmediğini kaydeden Bakan Kurum, “Bingöl’ün 2050’sine yetecek şekilde atırma tesisinin inşası için projelendirme çalışmalarını önümüzdeki yıl itibariyle tamamlayıp bir kısmı yurtdışından hibe bir kısmı da düşük faizli krediyle arıtma tesisini yapmak istiyoruz” dedi.

ASFALT PLENTİ

Bingöl’de asfalt plenti kuracaklarını belirten Kurum, “Bu asfalt plenti ile birlikte hem şehir merkezinde, hem ilçelerimizde hem de köylerimizde eksik olan yolların yapılması için hızlı bir süreci kazandırmış olacağız. Bu asfalt plentinin de yaklaşık 8 milyon lira maliyeti var. 4 milyon lirası hibe, 4 milyon lirasını da iller bankamızdan kredi vermek suretiyle önümüzdeki yıl itibariyle plentimizi kurmuş ve hizmete almış olacağız” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar