Genç Haberleri

BESİCİ KÖYLÜLERİN KIŞ TELAŞI BAŞLADI

Genç ilçesinde hayvan yetiştiriciliği yapan besiciler, kış mevsiminde hayvanlarının yeme ihtiyacını giderebilmek noktasında, ot biçmeye başladılar.

17 Haziran 2019 Saat: 12:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 473 kez okunmuştur

BESİCİ KÖYLÜLERİN KIŞ TELAŞI BAŞLADI
BESİCİ KÖYLÜLERİN KIŞ TELAŞI BAŞLADI

Otların boy gösterdiği Genç ilçesinde hayvan yetiştiriciliği yapan besiciler, ot biçmeye başladılar. İlçemize bağlı köylerde tırpan ve biçerler yardımıyla ot biçmeyen başlayan besiciler, kızgın güneş sıcaklığı altında gün boyu tırpan sallayarak, hayvanlarına kışlık yiyecek hazırlıyorlar.

Sabahın erken saatlerinde tarlaya ot biçmeye çıkan besici köylüler, aşırı sıcaklara aldırış etmeden, hayvanları için ot biçtiğini söyledi. “Aşırı bir sıcaklık var ama mecburen bu otu biçmek zorundayız” diyen köylüler, “Biçmediğimiz halde otların hepsi kuruyup gider. Zaten ot biçme sezonu başladı, biçerlerin giremediği yerlere mecburen tırpanlarla giriyoruz ama emeğimize değiyor, çünkü bu sene yağışlar çok fazla. İmece usulü hep birlikte çalışıyoruz. Biçtiğimiz otlar kuruduktan sonra bağ haline getiriyoruz. Bağ haline getirdiğimiz otların bir kısmını patos yapıyoruz bir kısmını ise büyük kümeler haline getirip kışın ot şeklinde hayvanlara veriyoruz. Bu yıl havanın soğuk olması nedeniyle otların uzaması biraz gecikti. Bu nedenle verimin büyük oranda çoğaldığını söyleyebiliriz. Biçerdöverlerin giremediği yerleri tırpanla biçiyoruz” şeklinde konuştu.                          Haber: Serkan Davran

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar