Genç Haberleri

Besicilerin “Mera” sevinci

Son yılların en sert ve en uzun kış mevsiminin yaşandığı Bingöl’de, karların erimeye başlamasıyla besiciler, kışın ağıllarda besledikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını meralara çıkardı.

14 Nisan 2019 Saat: 12:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 354 kez okunmuştur

Besicilerin “Mera” sevinci
Besicilerin “Mera” sevinci

Son yılların en yoğun kar yağışının yaşandığı Bingöl’de, kar yağışından en çok besiciler etkilendi. Uzun süre büyükbaş ve  küçükbaş hayvanlarını ağıllarda besleyen besiciler, havaların ısınmaya başlamasıyla hayvanlarını meralara otlatmaya çıkardı.

Özelikle Bingöl ovası ile Genç yolu güzergâhında hayvanlarını otlatmaya çıkaran besiciler, ekim ayından bu yana hayvanları ahırlarda beslediklerini söylediler.

Karların erimesi ve havaların ısınmasıyla hayvanları meralara çıkarmaya başladıklarını belirten besiciler, “Mera hasretimiz sona erdi. Yaklaşık 5 aydır hayvanlara ahırlarda ot ve saman verdik. Karların erimesiyle hayvanları meraya saldık."

Özelikle yem konusunda da sıkıntılar yaşandığını anlatan besiciler, havaların ısınmaya başlaması ve hayvanlarını meralara çıkarmaları yem sorunundan kurtulduklarını anlattılar.

           

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız