Genç Haberleri

Bingöl Havaalanı yüzde 80 tamam

Geçen haziran ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Bingöl Havaalanı inşaatı hızla devam ediyor. Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli havaalanı pistinde zayıf beton kaplama çalış

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.264 kez okunmuştur

Bingöl Havaalanı yüzde 80 tamam
Bingöl Havaalanı yüzde 80 tamam

Geçen haziran ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Bingöl Havaalanı inşaatı hızla devam ediyor. Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli havaalanı pistinde zayıf beton kaplama çalışması devam ediyor. 2 bin 300 metre uzunluğundaki pistin 1 bin 700 metrelik bölümüne beton kaplaması yapıldı.

EMT inşaat tarafından yapımı sürdürülen havaalanının temel altyapı ve ikmal işlerinin tamamlanması için aralıksız çalıştıklarını anlatan Bingöl Havaalanı Saha Mühendisi Metin Pirinççi, çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Hafriyat, kazı ve dolgu işlerinin tamamlandığını belirten Pirinççi, pistin zayıf beton kaplama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Hava şartlarının el verişli geçmesi halinde havaalanı inşaatının öngörülen süre içinde tamamlanacağını ifade eden Pirinççi, fiziki olarak işleri yüzde 80 oranında tamamlandığını kaydetti.

Firma olarak sadece pistin alt ve üst yapısını üstlendiklerini anımsatan Pirinççi, şunları söyledi:

``Serbest sıkıştırma işleri bitmiş olan zemin üzerine beton dökülmeye başlandı. Beton dökme işi iki tabaka halinde olacağı için zayıf tabaka dökümü şuan yapılıyor. Buda en fazla 15-20 gün içerisinde zayıf beton tabakasını bitirecek duruma geliriz. Bundan sonra hava şartları müsaade ederse kaliteli beton kaplama imalatına devam edeceğiz. Hafriyat ve kazı işlemleri yanında pistin drenajı var. Suyu içine almama gibi imalatlarımız var. Bunlarda devam etmektedir. Bunlarda en fazla bir ay içersinde bitecek. Drenaj bitmeden elektrik işlerine başlayamazsınız. Bu işlerde kendilerini takip eden işlerdir. Elimizden geldiğince çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Maliyet olarak baktığınızda işlerin yarısından fazlası yapılmış durumdadır. Ancak, Fiziki olarak işlerin yüzde 75-80`nine yakın kısmı bitirmiş durumdayız. Bu işin para tutan bölümü kaliteli beton kaplama kısmıdır. Firma olarak biz sadece pist alt yapısı ve üst yapısını yapıyoruz.``

HAVAALANI MALİYETİ 70 MİLYON

Kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Çeltiksuyu Köyü mevkiinde yapımı devam eden havaalanının, alt yapı ikmal  ve  müteferrik işleri,  üstyapı ve müteferrik işler inşaatı,  emniyete yönelik işleri ile kamulaştırma işleri dâhil olmak üzere 70 milyona mal olması bekleniyor.

3C GRUBU UÇAKLAR İNECEK

Resmi iş bitirme tarihi Temmuz 2011 olan Bingöl Havaalanı, 3C Grubu uçaklara hizmet vermek amacıyla proje yeniden dizayn edildi. 2 bin 300 metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde olan pistin LCN değeri ise 75-100`e yükseltilmesine yönelik projeler revize edilmiştir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar