Genç Haberleri

Bingöl İki Ay Mobil Trafo ile Aydınlanacak

Bingöle gönderilen 130 tonluk mobil trafo, yanan trafonun onarımı 2 ay süreceği için 2 ay boyunca Bingöl ve ilçelerine enerji verecek.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.523 kez okunmuştur

Bingöl İki Ay Mobil Trafo ile Aydınlanacak
Bingöl İki Ay Mobil Trafo ile Aydınlanacak

Geçtiğimiz hafta Bingöl kent merkezi ve ilçelerine enerji veren ana trafonun yanmasının ardından elektriksiz kalan bölgeye mobil çözüm bulundu. Bingöl`e gönderilen 130 tonluk mobil trafo, yanan trafonun onarımı 2 ay süreceği için 2 ay boyunca Bingöl ve ilçelerine enerji verecek. Türkiye Elektrik İşletmeleri Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından trafo merkezinde meydan gelen patlamadan sonra elektrik kesintilerinin yaşandığı Bingöl`e mobil trafo gönderildi. Yapılan teknik incelemeler sonucu onarım süresinin uzun süreceği anlaşılınca TEİAŞ Genel Müdürlüğü şehir merkezindeki enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile Mobil Trafo gönderdi. Dün itibarı ile Bingöl`e ulaşan Mobil Trafo`nun montaj çalışmalarını yerinde görmek için TEAİŞ Trafo Merkezi`ni ziyaret eden Vali M.Hakan Güvençer günlerdir halkın beklediği kesintiler ve bakım-onarım çalışmaları konusunda basın açıklaması yaptı. Tesisleri Gezen Vali Güvençer Tedaş Müdürü Yusuf Ziya Altuncu ve TEİAŞ Bölge Grup Müdürü Engin Ünlü`den bilgi aldı.

TRAFONUN PATLAMA SEBEBİ HENÜZ TESPİT EDİLEMEDİ

Yaşanan Elektrik kesintisinin sorumlusunun vatandaşlar tarafından Tedaş olarak bilinmesinin yanlış olduğunu belirten Vali Güvençer asıl muhatabın Tedaş olmadığını söyledi. Güvençer, " Sürekli eleştiriler, sitemler Tedaş`a yapıldı. Fakat hasar gören tesisin işletmesi Türkiye Elektrik İşletmeleri Anonim Şirketi (TEİAŞ)`a ait. Arıza meydana geldiğinden itibaren Tedaş, TEİAŞ ve Valilik olarak sürekli bir çalışma içerisinde olduk. Ancak arızanın büyüklüğü bizi bugünkü sıkıntılara getirdi. 25 Ocak tarihinde merkez trafonun hemen yanında bulunan teknik olarak tanımlaması çok zor ama trafodan alınan enerjinin dağıtım hatlarına iletildiği bir aracılık görevi yapan aynı zamanda kesici niteliğinde bir sigorta cihazımız teknik bir arıza sonucu infilak ederek yandı. Yanan trafo 1 saat içerisinde söndürülmüş olup hemen akabinde Tedaş ve TEİAŞ Elazığ Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçilerek o gün öğlen saatlerinde 30 personel ile tesise gelerek çalışmalara başlandı. Ancak o günkü ekipman ile tesise müdahale edilemeyeceği anlaşılınca TEİAŞ Genel Müdürlüğü`nün Elazığ`daki trafo saat 18.30 itibarı ile devreye alınarak kent merkezine ve ilçelere enerji verilmeye başlandı. Ancak enerjinin yetersizliğinden dolayı istenen verim alınamadı. Dolayısı ile küçük aralıklarla enerji kesintileri yaşandı. Ferrokrom tesislerinden yeni besleme yapılarak elektrik takviyesi yapıldı. Ancak Elazığ`dan alınan enerjiye ilave olarak bu defa Özlüce Barajından yeni bir besleme ile şehre enerji takviyesi yapıldı" şeklinde konuştu.

PERŞEMBE GÜNÜ SEYYAR TRAFO DEVREYE GİRMİŞ OLACAK

TEİAŞ Genel Müdürlüğü`nün 26 Ocak tarihinde Bingöl`e Seyyar trafo gönderme kararı aldığını ifade eden Vali Güvençer, "120 tonluk ağırlığa sahip olan trafo kamyon ağırlığı ile birlikte 132 ton civarında olduğu için kontrollü ulaşım sağlanarak 27 Ocak tarihinde Ankara`dan saatte 30-35 km`lik bir hızla yola çıktı. 30 Ocak gece saat 18.30 civarında Bingöl`e ulaştı. İl Özel İdaresi araçları zeminin sağlamlaşması için çalıştı. Daha önce kullanılmadığı için Seyyar trafo bakım çalışmaları yapılıyor. Montaj çalışmaları yaklaşık iki gün sürecek. Bir aksilik olmazsa Perşembe günü seyyar trafo devreye girmiş olacak." ifadelerini kullandı.

TESİSİN ONARIM VE YENİLENME ÇALIŞMALARI İKİ AY SÜRECEK

Yanan tesisin çalışmalarına 31 Ocak pazartesi günü itibarı ile başlandığını dile getiren Vali Güvençer Tesisin onarım ve yenilenme çalışmaları yaklaşık olarak iki ay süreceğini belirterek, "Tesis devreye girene kadar seyyar trafo devrede olacak. Vatandaşın merakla beklediği bir konu olan bundan sonra elektrik kesintilerinin olup olamayacağıdır. Seyyar trafonun devreye girmesine kadarki süre yani iki gün boyunca kontrollü bir kesinti yok. Yani ani kesinti riski çok fazla olabilir. Seyyar trafonun devreye girmesinden sonra normal zamanlarda ne kadar kesinti riski vardıysa bundan sonra da o kadar olacak. Yarın itibarı ile Tedaş müdürlüğü aracılığı ile planlı kesinti olacağı takdirde duyuru yapılacaktır. Seyyar trafo geçişi esnasında 2 saatlik bir planlı kesintiden sonra düzenli enerjiye kavuşacağız."

sonra düzenli enerjiye kavuşacağız." dedi. CİHAN

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız