Genç Haberleri

Bingölde 80 BAĞ-KURluya iptal şoku

Bingölde 10 ila 15 yıl önce Bağ-Kur Müdürlüğüne toplu para yatırarak emekli olan ve o zamandan beri emekli maaşı alan 80 esnafın emekliliği iptal edildi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.540 kez okunmuştur

Bingölde 80 BAĞ-KURluya iptal şoku
Bingölde 80 BAĞ-KURluya iptal şoku

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı`nca yapılan inceleme sonucunda prim borçlarını eksik yatırdıkları veya yatırmadıkları tespit edilen esnafa tebligat gönderilirken, emekliliği iptal edilenler ise Bağ-Kur Müdürlüğü`ne toplu para yatırdıklarına ilişkin dekontlar bulunduğunu belirterek karara itiraz edeceklerini söylediler. 

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişleri tarafından Bingöl Bağ-Kur Müdürlüğü`ne ait eski belge ve dokümanlar incelemeye alındı. Yapılan inceleme sonucunda Bingöl merkez ve ilçelerde yaşayan 80 esnafın, prim borçlarını eksik ödediği ya da başkasının prim ve askerlik hesaplarından çıkartılmış ödemelerin usulsüz olarak kendi hesaplarına geçirildiğini tespit etti. Yapılan tespit sonucu söz konusu kişilere gönderilen tebligatta, bugüne kadar aldıkları 61 bin 603 TL 26 kuruşun da 1- 25 Aralık 2010 tarihleri arasında geri ödenmesi istendi. Tebligatta ayrıca, paranın ödenmemesi durumunda yasal işlerin başlatılacağı belirtildi.

15 yıldır neredeydiler
Emeklilikleri iptal edilen esnaf ise, 10-15 yıl önce borçlarının tamamını yatırdıklarına dair ellerinde dekontların olduğunu belirterek, kurum çalışanlarını suçladı. 20 ila 25 bin lirayı bulan Bağ-Kur borçlarını toptan ödediğine dair dekontları topladığını belirten Bağ Kur emeklisi sanayi sitesi esnafından Selahaddin Yıldırım şunları söyledi: "Emekliliğimin iptal edilmesini hastaneye gittiğimde, sağlık sigortasının da iptal edildiğini öğrendim. Bağ-Kur İl Müdürlüğü`ne gittim ve oradaki yetkililerle görüştüm. Bizim emekliliğimizin iptal edildiğini ve çok kişinin olduğunu, adresimize tebligat gönderildiğini söylediler. Dün tebligatı aldım. Avukatımla görüşerek dava açacağım. Bağ -Kur Müdürlüğü, bizden 40 bin lira anapara, 21 bin lira faizi olmak üzere toplam 61 bin lira parayı 15 gün içerisinde ödememizi istiyor. 15 yıldır emekliyim her ay maaşımı alıyordum. Geçen ay maaşım kesildi, buna ilaveten sağlık sigortası da iptal edildiğinin farkına vardık. 15 yıl içersinde insan fark etmez mi? Yapılmış bir hata varsa, kurum ve çalışanlarınındır. O günkü müdür benim emekli olduğumu, `Gel borcunu yatır` diye söyledi. Ben de o eksikleri tamamlamak için gittim bir yerden mark borç ederek getirdim tamamını yatırdım ve bana `1,5 ay sonra emekli olursun` demişti. Gerçekten de 2 ay sonra emekli oldum. Ve 15 yıldır emekli maaşımı alıyordum."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız