Genç Haberleri

Bingöllü Sait dede, dünyanın en yaşlı insanı mı?

Bingöl Merkez Çayağzı Köyünde oturan Sait Alınak’ın dünyanın en yaşlı insanı olduğu iddia ediliyor. 1889 doğumlu olan Sait dede, Atatürk’ü bu gün gibi hatırladığını söylüyor.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.990 kez okunmuştur

Bingöllü Sait dede, dünyanın en yaşlı insanı mı?
Bingöllü Sait dede, dünyanın en yaşlı insanı mı?

Bingöl’ün Çayağzı köyünde yaşayan 121 yaşındaki Sait Alınak, Bingöl Devlet Hastanesinde sağlık taramasından geçirildikten sonra taburcu edildi. Gözünde meydana gelen rahatsızlıktan dolayı Bingöl Devlet Hastanesine tedavi edilen Sait dedeyi ziyaret eden Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ve Hastane Başhekimi Dr.Rıdvan Açıkalın, hastanın sağlık durumu ile ilgili Dâhiliye Uzmanı Dr.Pınar Kara’dan bilgi aldı. Sait dedenin genel sağlık durumunun gayet iyi olduğunu belirten Dr.Pınar Kara, Sağ gözünde basit bir problem olduğunu ve hastanın 80 yaşında göründüğünü söyledi. Sait dedenin tansiyon, diyabet, kalp, böbrek ve buna benzer hiçbir sağlık sorununun olmadığını ifade eden Kara, sağlık sorunu olmadığı için 2 gün içerisinde taburcu ettiklerini kaydetti.

SAİT DEDE, SİGARAYA KARŞI 121 yaşında olmasına rağmen hayatında sadece birkaç kez doktora gittiğini söyleyen Sait dede, çocukluğundan beri yoğurt yediğini ve hiç sigara kullanmadığını ifade etti. Gençliğinde Atatürk’ü gördüğünü belirten Sait dede, Kendisi gibi bir erkeğin Türkiye’de bulunmadığını ve Atatürk’ün çok yakışıklı olduğunu söyledi.5 çocuk ve 16 torun sahibi olan Sait dede, uzun yaşamasının sırrını köy ortamına ve sigara içmemesine bağlıyor. Sait dede, ömrü boyunca yoğurt yediğini ve herkese yoğurt tavsiye ettiğini kaydetti.

116 YAŞINDA 90 YIL ÖNCE YAPTIĞI ASKERLİĞİN KÜNYESİNİ HATIRLIYOR Bingöl’de Sait dede gibi 100’ü deviren Mahmut Kayakokay’da tam 116 yaşında 13 çocuk ve 60 torun sahibi. Mahmut dede, yaklaşık 90 yıl önce bitirdiği askerliğe ait künyesini ve silah numarasını ezbere biliyor. Bingöl merkeze bağlı Kumgeçit Köyünde yaşayan Mahmut dede, Gaziantep’in İslâhiye ilçesinde askerlik yaptığı sırada Atatürk’le görüştüğünü ve gösterdiği başarıdan dolayı onbaşı rütbesi aldığını söyledi. İlerlemiş yaşına rağmen hiç doktora gitmediğini belirten Mahmut dede,32 dişinin de sağlam olduğunu ve şimdi ki insanların naylon gibi eridiğini ifade ederek, “ Şimdi ki gençler naylon gibi eriyor. Ben bütün bir hayatım boyunca her sabah erken kalktım. Bir diş için bile hastaneye gitmedim. Şimdi ne olsa hastaneye koşup ilaç kullanıyorlar. Ben hiç ilaç kullanmadım.”dedi.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar