Genç Haberleri

Bizimkisi de can değil mi?

Yeni yapılıyor olmasından çok projesindeki eksikleriyle gündeme oturan Genç Devlet Hastanesi’ne ve ilçenin en büyük sorunlarından olan sağlık sektörüne bir tepki de İşadamı M. Hadi Eker’de

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.311 kez okunmuştur

Bizimkisi de can değil mi?
Bizimkisi de can değil mi?

Geçen haftaki sayımızda inşaatı devam eden Genç Devlet Hastanesi’nin eksiklerini gündeme getirmiştik ve bu konu bazı duyarlı vatandaşlarımız tarafından gündemde tutulmaya devam ediyor.
Bağırsak kanseri olan ve 2003 yılında ameliyat geçiren Gençli İşadamlarından M. Hadi Eker, ‘‘ Ben bir Gençliyim ve aynı zamanda bir kanser hastasıyım. Son yıllarda Genç’te birçok hastaya kanser teşhisi konuldu ve bunların çoğu da kolon kanseri. Kanserde en büyük sorun teşhisin geç konulmasıdır. Gençli bir hasta hastalığına bir teşhis konulması için illa buradan Ankara’ya mı gitmesi lazım? Batılı insan sağlığın tüm olanaklarından faydalanırken biz bu sağlık sektöründe neden üvey evlat muamelesi görüyoruz? Bizimkisi de can değil mi yani! Bu konuyu defalarca siyasilerimize söyledim ama daha hiçbir şekilde bir açıklama yapmadılar. Yeni bir hastane yapılıyor şuan ama adı hastane. 2011 yılına giriyoruz biri çıkıp ta desin ki yeni yapılacak olan hastanede; Rektoskopi cihazı, Kolonoskopi cihazı, Endoskopi cihazı, Ultrason cihazı, CA ölçüm cihazı ve benzeri birçok cihaz var. Ama yok işte, bu cihazların hiçbiri yok olsa da bunları kullanacak ekipman olmaz. Dünya da en hızlı gelişen sektör sağlık sektörü olmasına rağmen bölgemizde hep yerinde sayıyor.’’ Şeklinde tepkilerini dile getirdi.
EN BÜYÜK SEBEP ÇAY ŞEKERİ VE SU
Kendimce yaptığım araştırmalarda genelde çok şeker kullanan insanlarda kanser meydana geliyor diyen Eker: ‘‘ilçemizde çay şekeri çok tüketiliyor. İnsanlarımız gece gündüz kahvehanelerde oturuyor. Yaptıkları tek şey çay içmek bununla birlikte de şeker tüketmek. Bu da kansere sebebiyet çıkarıyor. Aynı şekilde ilçedeki su sorunu da kansere sebep oluyor. Ben evimde musluk suyu içtim ve 15 gün yataktan kalkamadım. Suyun numunesini alıp belediyeye götürdüm yapılan tahliller sonucu su temiz çıktı. Çamur gibi bir su nasıl temiz çıktıysa aklım hala almıyor.
HER GEÇEN GÜN KANSER HASTASI ARTIYOR
Kanser hastalığının en büyük sorununun erken teşhisin konulamaması olduğunu belirten Eker: ‘‘Ben her ay ultrason çektirmek zorundayım fakat Genç’te bu hizmet yok. Kalkıp Bingöl’e gidiyorum onlarda her gelen hastaya çektiremiyoruz diyorlar. Ben kolon kanseriyim kanser diğer organlarıma bulaşmış mı bulaşmamış mı nerden bilebilirim? Düzenli olarak ultrasona girmem lazım. Genç’te hiçbir hastalığa teşhis konulamıyor. Gün geçtikçe kanser hastaları artıyor bunun tek sebebi de erken teşhisin olmamasıdır. Modern tıptan faydalanamayan hastalar bitkisel ilaçlara başvuruyor bu da batıdaki hastanelere gittiğimizde hangi çağda yaşıyorsunuz sorusuyla karşı karşıya bırakıyor bizi.’’
DİYALİZ ÜNİTESİ MERKEZİ YAPILIYOR
Geçen haftaki sayımızda yeni yapılan hastanenin projesinde Diyaliz Merkezi Ünitesi yok ve bununda büyük bir eksiklik olduğunu dile getirmiştik. Haberimiz üzerine harekete geçen Hastane Yönetimi ve İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin, Bakanlığımız ile görüşerek Genç Devlet Hastanesi bünyesinde Diyaliz Ünitesinin yer almasını istedi. Sağlık Bakanlığımız da Hastane bünyesinde Diyaliz Ünitesinin kurulacağını bildirdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız