Genç Haberleri

Çapak: Öğrenci sayımız 18 bini geçecek

Üniversite öğrencilerinin tercih işlemlerinin başladığını anımsatan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, 4 bin 700 yeni öğrenci kontenjanı olduğu belirterek; 'Mezun olacak öğrencilerimizi çıkardığımızda toplam 18 bin öğrenci kapasitesini geçm

25 Temmuz 2019 Saat: 12:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 437 kez okunmuştur

Çapak: Öğrenci sayımız 18 bini geçecek
Çapak: Öğrenci sayımız 18 bini geçecek

Üniversite öğrencilerinin tercih işlemlerinin başladığını anımsatan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, 4 bin 700 yeni öğrenci kontenjanı olduğu belirterek; 'Mezun olacak öğrencilerimizi çıkardığımızda toplam 18 bin öğrenci kapasitesini geçmiş olacağız' dedi.

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih işlemlerinin 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.

Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, sıfırdan öğrenci alacak 18 adet yeni programın olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Çapak, “Kampüsümüz son derece güzel bir kampüs. Fakültelerimiz nitelikli, inşallah bundan sonraki süreçte daha da nitelikli hale gelecek. Sadece bu yıl 16 tane lisansüstü program açıldı. 1 yıl bu kadar program açılıyorsa demek o üniversite de potansiyel var demektir. Sıfırdan öğrenci alacak 18 adet programımız var bu yıl. Bilgisayar mühendisliği, mimarlık gibi bölümler. Geçen yıl diş hekimliğine öğrenci alımı yapmıştık, bu yıl kontenjanımız yine devam ediyor. Diş hekimini destekleyici olsun diye de ön lisans programlardan Ağız ve Diş Sağlığı ve Diş Protezi bölümlerini açtık” dedi.

“Arıcılık kompleksi kuruluyor”

Pilot üniversite olarak arıcılık üzerine çeşitli çalışmaların devam ettiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Çapak, “Biz Pilot Üniversitesiyiz, o kapsamda da projelerimiz ve çalışmalarımız çok güzel ilerliyor. Özellikle arı, arı ürünleri ve endemik bitkileriyle ilgili. Arıcılık ile ilgili yüksek lisans ve doktora programlarımız var, öğrenci almaya başladık. Arıcılık ile ilgili devam eden projeler kapsamında inşallah önümüzdeki zamanlarda kozmetik alan dahil olmak üzere farklı alanlarda ürünler üreteceğiz. Arıcılık kompleksi kuruluyor, arıcılık merkezi var. Onlara has bir takım mekânlar oluşturuldu, laboratuvarlarımız son derece güçlü inşallah tüm analizlerimizi yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

“4 bin 700 kontenjan var lisans ve ön lisans programları için”

Rektör Prof. Dr. Çapak, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Ön lisans programlarımıza baktığımızda son derece nitelikli programlarımız var. Zaten doluluk yüzde 90'ının altında olmayan programları açmıyoruz. Bundan dolayı da öğrenci potansiyelim gayet iyi. Bu yıl üniversitemize ayrılan 4 bin 700 kontenjan var lisans ve ön lisans programları için. Lisansüstü programlarımız için de 600 kadar bir kontenjanımız var. Bunların tamamının dolacağını tahmin ediyorum. Mezun olacak öğrencilerimizi çıkardığımızda toplam 18 bin öğrenci kapasitesini geçmiş olacağız. İlimize gelecek olan öğrencilerimizin barınma gibi bir sorunu yok. Kredi yurtların alanı var, birtakım vakıfların alanı var hatta kredi yurtların da boşluk var. Bundan dolayı öğrencilerimiz memnun kalacağını düşünüyoruz ve Bingöl Üniversitesi'ne bekliyoruz.”

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar