Genç Haberleri

Çömlekçilik yok olmaya yüz tuttu

Hallaççı, zerzevatçı, değirmenci, kolancı, fesçi, kozacı, şerbetçi, darıcı, çıracı, saka, sepet hamalı, süpürgeci, mestçi, sayacı, sepetçi, urgancı, bacacı, bileyci… Ve sayamadığımız niceleri. B

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.214 kez okunmuştur

Çömlekçilik yok olmaya yüz tuttu
Çömlekçilik yok olmaya yüz tuttu

Arkamıza dönüp baktığımızda el emeğine dayalı mesleklerin yok olup gittiğini görüyoruz. Hallaççı, zerzevatçı, değirmenci, kolancı, fesçi, kozacı, şerbetçi, darıcı, çıracı, saka, sepet hamalı, süpürgeci, mestçi, sayacı, sepetçi, urgancı, bacacı, bileyci… Ve sayamadığımız niceleri. Bunlardan biride Çanakçı Köyü’nde yok olmaya yüz tutmuş Çömlekçilik.

Topraktan yapılan; çanak, çömlek, testi, sürahi, bardak, kâse, küp ve saksı… Ve yok olup gidiyor bu meslek.

Genç İlçesi’nin bu meslekten adını aldığı Çanakçı Köyü’ndeki çömlekçilik mesleği yok olmak üzere. Yaklaşık yarım asırdır bu meslekle uğraşan köylü son yıllarda bu mesleği terk etti ve hatta mesleği unuttu dememiz daha doğru olur.

Eskiden bütün köylülerin uğraş alanı olan çömlekçiliği son zamanlarda sadece 2 kişi yaşatıyor. Bundan 15 yıl öncesine kadar geçimini çömlekçilikten sağlayan köylüler çeşitli sorunlardan dolayı bu meslekten kopmak zorunda kaldı.

BAYANLAR MESLEĞİ AYAKTA TUTUYOR

Bayanların erkeklere oranla daha az meslek hayatına atıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Genelde mesleklerin çoğu erkeklerle anılır. Ama Çanakçı Köyü’nde ki çömlekçilik mesleği bu durumun tam aksine. Burada erkekler değil bayanlar bu mesleği yaşatıyor. Ve sadece bu meslekle uğraşan iki bayan bulunuyor.

“BU MESLEK ATALARIMIZDAN BİZE YADİGÂR”

Çömlekçiliğin atalarından yadigâr kaldığını söyleyen köylüler, “Bu mesleğin bizde başka bir yeri vardır. Normalde köylüler çiftçilik yapar. Ama bizim atalarımız çiftçilikten çok çanak-çömlek işiyle uğraştı. Eskiden çömlekleri yapar arabalarla şehirle taşıyıp satardık. Gün geçtikçe bu meslek bitmeye başladı. Yeni yetişen gençlerimiz bu işle uğraşmadı eskiler de yaşları gereği bırakmak zorunda kaldı. Ayrıca köyümüzden yapılan zorunlu göçlerde bunun diğer sebeplerinden. Umarız bu denli hem anlamlı hem de güzel bir mesleğimiz yok olup gitmez”. Şeklinde konuştular.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar