Genç Haberleri

ÇÖP TOPLAYARAK FARKINDALIK OLUŞTURDULAR

Genç ilçesinde esnaf,memur ,öğrenci ve vatandaşlar, ‘Genç İçin bir Saat’ diyerek Çamlık üst tarafında yer alan dağlık araziye gelişigüzel atılan çöpleri toplayarak, farkındalık oluşturdular.

30 Eylül 2019 Saat: 14:36
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 28.032 kez okunmuştur

ÇÖP TOPLAYARAK FARKINDALIK OLUŞTURDULAR
ÇÖP TOPLAYARAK FARKINDALIK OLUŞTURDULAR

Genç ilçesinde esnaf birkaç arkadaş tarafından  organize edilen çevre temizliği farkındalığıyla Esnaf,memur ,Öğrenci ve  vatandaşlar tarafından Cumhuriyet Mahallesi çamlık alanın üst tarafından bulunan dağlık araziye gelişigüzel atılan atık şişeler, naylon, kutu ve birçok zararlı maddeleri toplayarak, çevre temizliği konusunda farkındalık oluşturdular.

Çevre gönüllüleri tarafından yaptıkları çevre temizliği farkındalık etkinliği ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Esnaf Anıl Korkut, doğaya gelişigüzel atılan çöpler; Esnaf,memur ,Öğrenci ve vatandaşlar tarafından toplayarak, dağlık alanları çöpten ve zararlı atıklardan temizlediklerini söyledi. Arazideki çöpleri büyük zorluklarla toplayan gönüllülerin, bir kamyon çöp toplayarak farkındalık oluşturduğunu ifade eden Korkut, doğanın aşırı kirlenmesinden ötürü anlamlı bir faaliyet gerçekleştirdiklerini kaydetti.  Korkut, “ Hep birlikte burada doğamızı temiz tutmak için faaliyette bulunuyoruz. Eskiye nazaran daha bir aşırı kirlenme var. Burası git gide kötü bir hal almaya başladı. Özellikle Genç’i gören dağ yamaçlarında bulunan çamlık bölgesinde aşırı çöp yığınıyla dolmuş durumda. Yani ilerisi için çok tehlike arz eden bir durum söz konusu. Doğaya atılan şişeler binlerce yıl doğa da kalıyor ve çözülmüyor. Bu atıklar yer altı kaynakları için büyük tehlike, orman yangınları için büyük tehlike, var olan tüm canlılar için büyük bir tehlike arz ediyor. Daha önce burası yeşilliğiyle, ağaçlarının kokusuyla güzel bir alan iken şu an itibarıyla kötü koku ve çöpten geçilmez bir hal almış durumda. Bizde buna dikkat çekmek adına Genç’te yaşayan vatandaş olarak bir faaliyet icra etmek istedik. Ortaklaşa olarak Esnaf,memur ,Öğrenci ve vatandaşlar ile hep birlikte buradayız. İnşallah ilerisi için güzel bir hareket olmuş olur, bir örnek olur. Bu faaliyetin tüm memlekete yayılmasını, insanlarımızın doğaya karşı duyarlı olmasını istiyoruz. Yarınlara, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize sağlıklı ve gelecek vaat eden bir doğa, çevre bırakmak adına doğaya sahip çıkmamız gerekiyor. Bu minvalde tabi ki tek çalışmamız bu alan olmayacak. İlçemizin hangi alanında bu tür kirli görüntü, doğayı tehdit edecek bölgeler tespit ettiğimizde o bölgeyi biran önce o atık maddelerden arındırmak için çalışma başlatacağız” dedi.

“Genç İçin bir saat”

Gönüllü bir grup oluşturduklarını söyleyen Korkut, “Genç’te esnaflık yapıyorum yıllardır. Hafta sonu arkadaşlar ile Genç ilçesinin en güzel yerlerinden çamlık alana geliyoruz. Geldiğimiz zaman buraların kötü olduğunu gördük. Arkadaşlar ile birlikte bu durum için fikir alış verişinde bulunduk. Toplanıp, gönüllü bir grup oluşturduk. Buraya temizliğe gelen arkadaşlar genellikle esnaf, memur, öğrenci arkadaşlar var, hep birlikte el birliği ile buraları temizledik. Sadece bu alanda bir kamyon çöp çıktı. Buralar çok kötüydü şu anda temizleyerek daha güzel bir ortam oluşturduk . Belediye başkanımızdan çöp poşeti ve araç-gereç istedik. ,o da bizi kırmadı bize destek oldular. Bundan sonrada yanımızda olacaklarını belirttiler. Bundan Sonra ‘Genç İçin bir saat’ adı altında her hafta çalışmamız olacak.  Bundan sonra katılmak isteyen gönüllü arkadaşlar var ise hepsini bekliyoruz. Hep beraber temiz bir gelecek için el ele diyoruz”.

“Piknik yapanlar dikkat etsinler”

Çevre temizliğine gelen sanayi emekçilerinden Orhan Sağlar; “Çevre kirliliğinden dolayı genç kardeşlerimiz bir etkinlik oluşturdular. Biz de bir nebze katkı sunabilmek için kardeşlerimize yardım etmeye geldik. Tüm ilçe halkından bu konuda destek bekliyoruz. Kardeşlerimiz,’Genç İçin bir saat’ dediler. biz de bu etkinliğe her hafta sonu katılıp destek vereceğiz. Hafta sonları Genç ilçesindeki vatandaşlar bu etkinliğe destek verirse doğamızı daha temiz tutarız. Piknik yapan arkadaşlardan ricamız  piknik yapmak için geldikleri zaman çevreye biraz temizlik konusunda duyarlı olsalar memnun oluruz. Burada bir sürü alkol, çöp ve yedikleri, içtikleri ambalajları buralara atmışlar. Aslında burası güzel bir alan, şehre yakın ama herkes çöp atmış durumda. Bizde doğaya karşı duyarlılık olsun diye temizlik çalışması başlattık. Umarım buraya gelip de yiyip, içen ve burayı kirleten vatandaşların bir dahaki gelişlerinde temiz ortamı gördüğünde bir daha aynı durumu tekrar etmemesini arzu ediyoruz.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar