Genç Haberleri

DERNEKLEŞME KÜLTÜRÜ GÜÇLENİYOR

Genç ilçesine bağlı birçok köyde son yıllarda dernek kurularak sivil toplum hayatına adım adılması ilçede dernekleşme kültürünün giderek güçlenmesinin önemli bir işareti olarak gözlemlenmektedir.

10 Temmuz 2017 Saat: 11:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.951 kez okunmuştur

DERNEKLEŞME KÜLTÜRÜ GÜÇLENİYOR
DERNEKLEŞME KÜLTÜRÜ GÜÇLENİYOR

YORUM HABER

Genç ilçesine bağlı köylerde son 10-15 yıla bakıldığında sivil toplum alanında hatırı sayılır gelişmeler yaşanmaktadır. Genç’ bağlı birçok köy kendi adıyla dernekleşme yoluna giderek önemli aşamalar kaydetti. Dernekleşme yoluna giderek gerek kendi köy kültürlerini gerekse de ilçenin tanıtımı olsun önemli katkı sundular. Yaşanan bu olumlu gelişmeler Genç ilçesinde ve köylerinde dernekleşme ve sivil toplum kültürünün güçlenmeye başlandığının önemli bir işareti olarak gözlemlenmektedir. Son 10-15 yıla bakıldığında Genç ilçesine bağlı köylerde Tavz-Der Seyfan-Der Çaytepe Köyü Yardımlaşma Derneği Aşkasor Derneği Zımak Köyü Derneği adında birçok dernek kuruldu.  Bu derneklerin sayılarının zamanla daha da artacağı tahmin edilmektedir. Bu dernekler yaptıkları sosyal ve kültürel faaliyetlerle gerek kendi köylerinde gerekse Genç ve Bingöl genelinde insanlar arasında kaynaşma ve birleşme görevi görmektedir. Özellikle unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yeniden hayat bulmasına ve geleceğe aktarılmasında önemli bir köprü görevi üstlenmektedir.

İLÇE TANITIMINA DA KATKI SUNULMAKTADIR

Kuruldukları tarihten itibaren özelde kendi köyleri arasında genelde ise Genç ve Bingöl’de Ramazan ve Kurban Bayramlarının yanı sıra özel günlerde sosyal ve kültürel etkinlikler gerçekleştirerek önemli işler yapan bu dernekler aynı zamanda ilçe pozitif anlamda tanınması güzel bir gelişme olarak görülmektedir. Bu derneklerin kurulması ve birçok başarılı faaliyetlere imza atması önümüzdeki yıllarda diğer birçok köyün de cesaret kazanmasına vesile olarak sivil toplum hayatına daha çok katılmalarına katkı sunacağı şüphe götürmez bir gerçektir.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız