Genç Haberleri

El gider Mersin’e biz gideriz tersine!

Türkiye’ de, son yıllarda Demiryolu ağına ciddi bir şekilde önem verilirken Genç’te Demiryolu ağı bitme noktasına geldi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.619 kez okunmuştur

El gider Mersin’e biz gideriz tersine!
El gider Mersin’e biz gideriz tersine!

Kara içinde en ucuz taşıma sistemi olarak bilinen Demiryolu, son yıllarda Türkiye’de eskisi gibi tekrardan çıkışa geçerken, ilçemizde durma noktasına geldi. Türkiye’nin kilit noktalarına Hızlı Tren ağı yapılırken Genç’te yaklaşık bir yıldır Elazığ’dan öteye Demiryolu ulaşımı yok. Türkiye’de Demiryolu ağı gelişirken bizde ise durma noktasına gelmesi, ‘herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine’ deyiminin şuan ki durumumuzu ne denli açıkladığını gözler önüne geliyor.
1947 yılında yapılan Genç İlçe Garı, özellikle bu sene sessizliğe gömüldü adeta. Kara ve Hava Yolu ulaşımının gelişmesiyle Demiryolu ulaşımı rağbet görmemeye başlamıştı. Bunu hızındaki yavaşlığına bağlayan yetkililer, Türkiye geneline Hızlı Tren ağını yaymaya başladılar. İlk şoku Hızlı Tren ağının Genç’ten geçmeyeceği ile yaşamıştık ve bu sefer de çeşitli bahaneler üretilerek tren seferlerinin durdurulması ile karşı karşıya kaldık.
Vatandaşlar, ‘‘Yaklaşık bir ay önce Bingöl Milletvekilimiz Yusuf Coşkun Demiryolu ağı hakkında kamuoyuna açıklamada bulunmuştu. Demiryolu ağının güzergâhı değişeceğini ve Demiryolu ağının, yük taşımacılığında Bingöl ve Genç için çok önemli olduğunu belirtmişti. O güzergah değişe dursun da bu seferler neden iptal edildi ve bu konu hakkında neden hiçbir siyasiden açıklama gelmedi.’’ Diye tepkilerini gösteriyor.
YAKLAŞIK BİR YILDIR SEFERLER YOK
İstanbul ve Ankara güzergâhından gelip Genç’ten geçerek Tatvan’a kadar giden Van Ekspres Treni, yaklaşık bir yıldır Genç güzergâhı üzerinden gidişi durduruldu. Bu konu üzerinde ise birçok sebep dile getirildi. İlk araştırmalarımıza göre; Ankara’da ki Hızlı Tren yapım çalışmaları gösterildi ve daha sonra da geçtiğimiz yıllarda Demiryolu ağına döşenen mayınlar ve yaşanan patlamalar sebep gösterildi. Elazığ’a kadar gelen Ekspres, Genç ile Elazığ arasındaki 4 saatlik yol bahane edilerek ve çok görülerek Genç seferleri iptal edildi.
SADECE POSTA TRENİ GEÇİYOR
Ekspres Treni seferlerinin durdurulması ile birlikte Genç Garı’ndan sadece yük ve yolcu treni karışımı ile bilinen Posta Treni geçiyor. Haftanın 3 günü Elazığ ve yine haftanın 3 günü de Tatvan istikametine giden Posta Treni günde 1 sefer kalkış yapıyor. Ve yine sadece gündüz seferleri var. Kalkış saatinin 15:15 de olması ise Elazığ’a giden yolcu gideceği yere gece varmasından dolayı gitmekten vazgeçiyor.
250 BİN KİŞİ FAYDALANIYORDU
Bingöl’ün ilk ve tek tren garı olan Genç Tren garı, yaklaşık 65 yıldır bu ile hizmet veriyor. Ve yine Bingöl’ün yaklaşık 250 binlik nüfusu bu trenden faydalanıyor(du). Bir taraftan gelişiyoruz derken bir taraftan da adım adım geriye gidiyormuşuz meğer. ‘Seferler ne zaman başlayacak ya da başlayacak mı’ sorusu ise belirsizliğini sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.
NEREDEN NEREYE
Eskiden günde yüzlerce yolcu uğurlayan Genç Garı, şimdilerde ise günde bir elin parmak sayısını geçmeyecek sayıda yolcu uğurluyor. Bir zamanlar ilçenin geçim kaynağıydı burası. İlçenin en işlek yeriydi… İlçenin ulaşım noktasıydı… Peki, ne oldu da bitme noktasına geldi? Sizleri ve yetkilileri bu soru ile baş başa bırakırken, umarız seferler en yakın zamanda yeniden başlar.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız