Genç Haberleri

Genç MYO için incelenecek

1 Mayıs 2003 depreminde gördüğü hasar nedeniyle boşatılan ve akabinde yıkılacak-onarılacak-sapasağlam gibi yakıştırmaların sürekli yapıldığı Genç Devlet Hastanesi eski binasına yeni bir inceleme k

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.043 kez okunmuştur

Genç MYO için incelenecek
Genç MYO için incelenecek

1 Mayıs 2003 depreminde gördüğü hasar nedeniyle boşatılan ve akabinde yıkılacak-onarılacak-sapasağlam gibi yakıştırmaların sürekli yapıldığı Genç Devlet Hastanesi eski binasına yeni bir inceleme kararı çıktı. Genç Meslek Yüksek Okulu için yer arayışı amacıyla, teknik heyet tarafından bu ayın 5`ine kadar yeniden incelenecek.

Daha önce birkaç incelemeye alınan ve orta hasarlı olduğu tespit edilen Genç Devlet Hastanesi eski binası Bayındırlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen özel bir heyet tarafından yeniden incelenecek. Mayıs 2003`te Bingöl tarihinin en kötü günlerinden birini geçirdi.  Aradan 7 yıl geçti. Birçok inceleme yapıldı. Bu binanın deprem dayanım gücü bu hafta içerisinde bir defa daha hesaplanacak. Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen deprem sonrası `Orta hasarlı` raporu verilen ve 2007 yılına kadar orta hasarlı şekilde burada hizmet veren Genç Devlet Hastanesi eski binası için bu ara dönemlerde fiziki yapı yeterliliği bakımından da sık sık gündemdeki yerini korudu. 2007 yılında yapılan son incelemede onarımının yenisinin yapım maliyetinin yüzde 40`ını geçtiği için onarımı iptal edilmişti. O günün şartlarında hastane olarak onarımı yüzde 40`ı geçiyordu.
Genç MYO OLABİLİR   

Şimdi yüksek okul olarak yapılacak onarımın yüzde 40`ı geçip geçmeyeceğine bakılacak. Hastane olarak yapılacak onarımın maliyeti ile yüksek okul olarak yapılacak onarımın arasında yüksek oranda bir maliyet farkının olduğu belirtiliyor.  Hastane olarak yapılacak onarım yeni bina yapımı arasındaki oran yüzde 40 iken bu oran okul olarak inşa edilmesi durumunda hastanenin maliyeti daha yüksek okul olarak yapılacak onarımın maliyeti çok daha az olacağı ifade ediliyor. Yargıya da taşınan eski hastane binasının üzerinde yapılan incelemeler adeta Arap saçına dönmüş durumda.
ONARIMI %40`IN ALTINDA OLURSA YÜKSEK OKUL OLABİLİR
Şimdi yapılacak yeni incelemede ise Yüksek Okul için tahsis edilebilip edilemeyeceği konusu ön planda kalıyor. Genç Meslek Yüksek Okulu için yer sorunu hala devam ederken, önümüzdeki yıl eğitime yetiştirileceği konusunda Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından gazetemiz aracılığı ile Genç halkına yüksek okul konusunda yer bulunacağı sözü verilmişti. Bunun en çok Yeni yapılan hastane binasının en hızlı şekilde tamamlanıp hastanenin şimdi hizmet verdiği Kültür binasının Genç Meslek Yüksekokuluna tahsis edilmesi fikri ön planda kalıyordu. Bakan Yılmaz`ın bu planına bir plan da eski Devlet Hastanesi binasının yüksek okul olarak onarımı olarak düşünülüyor.
"Eski Hastane Binası 2006 yılında hastanemizin yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak yaptırılan analizleri sonucunda orta hasarlı olduğu tespit edilmiş ve onarımına karar verilmiş olup, onarım maliyetinin çok yüksek çıkması üzerine yıkılarak yeniden yapılmasına karar verilmiştir" ifadesi 2007 yılında şekillendi. Aradan bir üç yıl daha geçti. Şimdi Genç Meslek Yüksek Okulu için yer araştırmaları hala devam ederken bir güçlü ihtimal de eski hastane binası olacağa benziyor. Eğer okul olarak yapılacak yeni bir onarım yüzde 40`ın altında olursa bu bina Genç Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet verebilir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız