Genç Haberleri

Genç’te Çiriş (Heluk) Sezonu Açıldı

Baharın gelmesiyle doğada kendiliğinden yetişen, Genç’in birçok dağlık bölgesinde de çıkan Çiriş, yabani pırasa, sarı zambak olarak da adlandırılan Genç’te ise halk arasında ”heluk” “yelıg” gibi isimlerle adlandırılan ve birçok faydası olduğu biline

7 Nisan 2019 Saat: 20:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.058 kez okunmuştur

Genç’te Çiriş (Heluk) Sezonu Açıldı
Genç’te Çiriş (Heluk) Sezonu Açıldı

Baharın gelmesiyle doğada kendiliğinden yetişen, Genç’in birçok dağlık bölgesinde de çıkan Çiriş, yabani pırasa, sarı zambak olarak da adlandırılan Genç’te ise halk arasında  ”heluk” “yelıg” gibi isimlerle adlandırılan ve birçok faydası olduğu bilinen ve doğal antibiyotik olarak kullanılan gulik otu, tezgahlarda yerini almaya başladı.

İlkbaharın gelmesiyle birlikte Genç ilçesinde dağlık alanlarda yetişen gulik otu, tezgahlarda yerini almaya başladı. Genç’e bağlı başta Çotla ve birçok dağda yetişen doğal antibiyotik özellikleri olan Çiriş, yabani pırasa, sarı zambak olarak da adlandırılan Genç’te ise halk arasında  ”heluk” “yelıg” gibi isimlerle adlandırılan gulik otu çarşı pazarda yoğun ilgi görüyor. Yeni yeni tezgahlarda boy gösteren ve kilosu 4 ile 5 liradan satılan doğal şifa kaynağı gulik otunun zamanla tezgahlarda daha çok yer alması ve fiyatının buna paralel olarak düşmesi bekleniyor.

Nisan ve mart aylarında kendiliğinden çıkan gulik otunun birçok faydasının olduğu biliniyor. Çiriş, yabani pırasa, sarı zambak olarak da adlandırılan gulik otunun, halk arasında doğal bir antibiyotik olduğu, basur, idrar söktürücü, saç kıran, egzama, çıban, sivilce ve bazı kadın hastalıklarına iye geldiği söyleniyor.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar