Genç Haberleri

Genç’te, Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli!

Genç ilçesinde, kuyumcular eskisi kadar satış yapamadıklarından dert yandı. Yeni çiftlerin ağır takılar yerine artık alyans ve birkaç yüzük almayı tercih ettiği, düğünlerde çeyrek altın yerine de gram altınların revaçta olduğu bildirildi.

8 Temmuz 2019 Saat: 12:11
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 720 kez okunmuştur

Genç’te, Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli!
Genç’te, Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli!

Uluslararası piyasalarda gelişen olaylar yüzünden döviz, altın ve değerli metallerdeki yükselmelerin Türkiye’ye olumsuz yönde tesir ettiğini kaydeden ilçenin tanınmış kuyumcularından Ayhan Gözütok, döviz ve altının yükselmesinin, ülkenin kötü duruma düşmesi için çabalayan çevreleri mutlu ettiğini savundu. Yıllardır Genç’te kuyumculuk yapan Ayhan Gözütok, “Türkiye’yi ekonomik anlamda çökertmek isteyenlerin sistematik bir şekilde yaptıkları türlü oyunlar sonrasında dövizde meydana gelen dalgalanmalar sebebiyle kuyumculuk sektörü çok ciddi bir krizin içerisine girmiştir. Dünyadaki gelişmeler, diğer ülkelerde de döviz ve altının artışına sebep oldu, ama bizde daha hızlı oldu” dedi. Genç’te düğünlerde takı takma alışkanlıkların değiştiğine işaret eden Ayhan Gözütok,“Düğünlerde 30-40 gramlık setlerden oluşan ziynetleri almayı planlayan müşterilerimiz, artık 10 gram-15 gramlık mini setlere yöneldi. Tabii arz-talep dengesine bakan toptancılar da aynı paralelde çalışmaya başladı. Kuyumculuk sektöründe her ürün küçülüyor. Küçüldükçe de bizim kâr marjımız asgarî seviyeye iniyor. İnşallah bu zorlu dönemeci hep birlikte en az zararla atlatırız”.

“Altında yüzde 150 kadar artış oldu”

Son 3 yılın en yüksek hareketli dönemini yaşıyoruz diyen Gözütok, konuşmasına şöyle devam etti: “Altına yüzde 150 kadar bir artış oldu. 3 yıl önceki satış fiyatımız 100 lira dolayındaydı, şu anda 24 ayar altın fiyatını 254 liradan satıyoruz. Fiyatların böyle olması, durgunluğa neden oluyor. Müşterinin alım gücünün düşmesine neden oluyor. Fiyatlara müdahale edilmesi gerekir. Faizlerin düşmesi, piyasaya nakit paranın girmesi lazım.”

“Düğünlerde düşüş gözüküyor”

Geçmiş yıllara oranla, düğünlerde düşüş olduğunu belirten Gözütok, “Son birkaç yıldır piyasalarda dalgalanma oluyor ve bu evlilik hayali kuranlar için önemli. Evlenme hayali olanlar için ekonomik durum öncelikle geliyor.” Diye belirtti. Haber:Serkan Davran

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar