Genç Haberleri

GENÇ’TE “OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ” STARTI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” Genç’te yapılan bilgilendirme toplantısıyla start verdi. Genç Kaymakamlığı ile Genç

8 Şubat 2018 Saat: 15:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 35.765 kez okunmuştur

GENÇ’TE “OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ” STARTI VERİLDİ
GENÇ’TE “OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ” STARTI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde hayata geçirilen Okuma Yazma Seferberliği çalışmaları Genç’te de başlatıldı. Genç Kaymakamlığı ve Genç Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan bilgilendirme toplantısı yapılarak start verildi. Genç Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısında ilçede hayata geçirilecek olan Okuma Yazma Seferberliği ile ilgili kamu kurum amirleri muhtarlara ve vatandaşlara sunumlar eşliğinde bilgilendirme yapıldı. Yapılacak çalışmalar kapsamında Genç ilçe merkezi ve bağlı köylerde okuma yazma bilmeyen vatandaşlar tespit edilecek. Tespit edilen okuma yazma bilmeyen her yaştan vatandaşlara Halk Eğitim Merkezi ve okullarda okuma yazma kursları verilecektir. Kursiyerlerden maddi durumu kötü olanlara SYDV aracılığıyla ayni ve nakdi yardımlar da yapılacak. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlara okuma yazma öğretmek ve sosyal hayat katılmalarının daha etkin hale gelmesi amacıyla başlatılan Okuma Yazma Seferberliği 5 Şubat tarihinden başlayıp 15 Mayıs tarihinde sona erecek.  Çalışma sonucunda okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayanlara törenle belge verilecektir.

KAYMAKAM VURAL:” GENÇ’TE YAŞAYAN HERKESİ BU SEFERBERLİĞE KATKI VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Başlatılan” Okuma Yazma Seferberliği “ çalışması için yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Genç Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural:”Cumhurbaşkanımızın himayesinde Tüm Türkiye çapında okuma yazma seferberliği başlatıldı. Bu doğrultuda Bugün ilçemizde tanıtımın yaparak okuma yazma seferberliğini başlatmış bulunuyoruz. Gerek ülkemizde gerek ilçemizde geçmişte imkansızlıklar nedeniyle okulun zararlı olduğu algısıyla bazı vatandaşlarımız okuma yazma imkanı bulamadılar. Bu durum hem toplum için hem bizler için hem aile için önemli bir eksikliktir. Bugün evlatlarımızı üniversitelere gönderirken maalesef hala bazı vatandaşlarımızın okuma yazma bilmediğini görmek bizleri üzmektedir. Bu seferberlikle bu eksikliği bir nebze de olsa kapatmak için çaba sarf ediyoruz. İnşallah sizlerin ve hepimizin Genç’te yaşayan herkesi bu seferberliğe katkı vermeye çağırıyoruz. Bizler Kaymakamlık olarak önümüzdeki günlerde afişlerle bunu duyuracağız. İlçede ve köylerde arkadaşlarımız arama tarama yaparak mahalle ve evleri gezerek okuma yazma bilmeyen vatandaşları tespit edecek.  Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza teşvik amacıyla vakıf aracılığıyla ayni ve nakdi yardımlar yapacağız. Ulaşım imkanı olmayan köylerde talep gelmesi halinde ulaşım desteği sunacağız.  Bu vesileyle okuma yazma bilmeyenlerin oranını düşüreceğiz. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bugün okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmada zorluklar çektiğini görüyoruz. Kuran-ı Kerimde de “Oku” denilerek okumanın önemine vurgu yapılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

DİNLER:” GENÇ’TE YAŞAYAN HERKESİN BU SEFERBERLİĞE KATKI VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Okuma yazma seferberliği kapsamında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Genç Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler de konuşmasında :”Genç Kaymakamlığı tarafından başlatılan Okuma yazma seferberliği 5 Şubat 15 Mayıs tarihlerini kapsamaktadır. Milli Eğitim Bakanlımızca Cumhurbaşkanı ve eşi tarafından canlı yayında başlatılan okuma yazma seferberliği ile ilgili usul ve esaslar belirlenmiştir. 81 ile genelge gönderilmiştir. Genelgede il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezleri ve okullar aracılığıyla çalışmalar yapılacak. Muhtarlarımıza da formlar dağıttık. Onlar da okuma yazma bilmeyenleri tespit edip bilgilerini toplayarak en kısa sürede bizlere ileteceklerdir. Şehir merkezlerinde de halk eğitim merkezleri kursiyerlerince arama tarama yapılacak, Bu tarama sonucunda tespit edilenlere ilişkin planlama yapılacaktır. Kurslar 5 Martta başlatılacaktır ve en geç 15 Mayısta sona erecektir. Seferberlik kapsamında açılacak olan kurslarda görev yapacak öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca ders saatlerine göre ödenecektir. Başvurular Halk Eğitim Merkezlerine yapılacaktır. Bunun yanında vatandaşlar en yakınlarındaki okullara da başvuru yapabilecektir.  Kurslarda Bakanlığın hazırladığı ve Talim Terbiye Kurulunun onayından geçen bir eğitim programı uygulanacaktır. Hazırlanan öğretici materyalleri kursiyerlere ücretsiz dağıtılacaktır. Kursların sonunda kursiyerlere belgeleri törenler verilecektir. Yoksul ve muhtaç kursiyerlere SYDV aracılığıyla ayni ve nakdi yardım yapılacaktır. Köylerde kursiyerlerin istemeleri halinde taşınma desteği sağlanacaktır. Bu kampanyanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bütün Genç halkının bu kampanyaya destek vermesini istiyorum.” Diye konuştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
halı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalarhalı saha yapan firmalar