Bingöl

128 KAÇAKÇILIK OLAYINDAN 112’Sİ AYDINLATILDI

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2018’de 128 kaçakçılık olayından 112’sini aydınlattı. Operasyonlarda 158 şüphelinin yakalandığı belirtildi.

22 Ocak 2019 Saat: 11:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 855 kez okunmuştur

128 KAÇAKÇILIK OLAYINDAN 112’Sİ AYDINLATILDI
128 KAÇAKÇILIK OLAYINDAN 112’Sİ AYDINLATILDI

İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre Bingöl’de Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri Bingöl’de 2018 yılında 128 kaçakçılık olayına müdahale etti. 158 şüphelinin yakalandığı operasyonlarda 112 olayın aydınlatıldığı belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü verileri şöyle:

“Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerimizce 2018 yılında Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlar, Mali Suçlar, Kaçakçılık Suçları ve Organize Suç Örgütlerine yönelik yapılan çalışmalarda;İlimiz merkez ve ilçelerinde 128 olaya müdahale edildiği ve bu olaylardan 112’ sinin aydınlatıldığı, İl Emniyet Müdürlüğümüz koordinesinde yapılan bu operasyonlar neticesinde müdahale edilen olayların aydınlatma oranlarının 2017 yılına kıyasla % 5 arttığı, faili meçhul ve faili firar oranlarının ise yaklaşık % 24 azaldığı görülmektedir.

KOM Şube Müdürlüğümüzce Kaçakçılık Suçlarıyla etkin mücadele kapsamında müdahale edilen olaylarda 2018 yılında toplam 158 şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş, yapılan bu operasyonlar neticesinde faili firar şüpheli sayısında 2017 yılına kıyasla % 38 azalma olduğu görülmektedir.

Kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında 2018 yılında TAPDK Bandrolü bulunmayan Gümrük Kaçağı sigara yakalamalarında yapılan operasyonel faaliyetlerde 12.865 Paket Kaçak Sigara yakalaması gerçekleştirilerek toplam 17 şüpheli şahıs işlemlerin ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Yine ülkemiz genelinde yasadışı sigara ticaretini ve bandrolsüz tütün satışının önlenmesi amacıyla ilimiz merkez ve ilçelerinde Ankara merkezli DUMAN operasyonları gerçekleştirilmiş, operasyonlarda ele geçirilen kaçak tütün, makaron ve sigaralar ile ilgili şüpheli şahıslara gerekli adli işlemler yapılmıştır.

İlimizde gerçekleşen atık yağ satışının önlenmesi amacıyla Bingöl Emniyet Müdürlüğümüz Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonda ilimiz Sanayi Sitesindeki bir işletmede 10 numara yağ olarak bilinen, kısa vadede ekonomik nedenlerden dolayı tercih edilen ancak içeriğindeki maddeler nedeniyle çabuk alev alma özelliğine sahip olan ve çevreye verdiği zararların yanı sıra neden olduğu patlamalar yüzenden araç yangınlarına sebebiyet vererek trafikte büyük tehlikeye yol açan atık yağı işletmesinde araçlara ikmal eden 2 (iki) şahıs yakalanmış ve beraberinde 5 ton 800 kilogram atık yağ ele geçirilerek şüphelilerin adli mercilere sevki sağlanmıştır.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda yürütülen çalışmalarda; Haksız kazanç elde etmek amacıyla Tefecilik suçunu işleyen şüpheli şahıslara yönelik 2018 yılı içerisinde 4 ayrı operasyon gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalarda 8 Şüpheli şahsa işlem yapılarak adli mercilere sevki sağlanmıştır.

Günümüzde Ülkemizin yüz yüze kaldığı en önemli güvenlik, sosyo-ekonomik, sosyo-politik, sosyo-psikolojik sorunlardan biri olan FETÖ Terör Örgütü ile FETÖ’ nün açıkça saldırıya geçtiği 17/25 Aralık darbe girişimlerinden sonra hukuki mücadelemiz İl Emniyet Müdürlüğümüz Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ulusal Güvenliğe Yönelik Suçlarla Mücadele Büro Amirliği görevlilerimizce artarak etkin bir şekilde devam etmektedir.

Çağımızda ulusal ve uluslararası bağlantılı özellikle Kaçakçılık, Mali, Organize ve Ulusal Güvenliğe Yönelik İşlenen Suçlar başta olmak üzere yasadışı haksız kazanç ve yüksek menfaat amaçlayarak toplumun barış ve sükûnunu bozan, kamu otoritesini tehdit eden suç ve suçlularla mücadelemiz hukuka ve insan haklarına saygılı, ülke menfaatlerini en üst seviyede tutan İl Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde Bingöl Halkımızın da desteğiyle kararlılıkla devam etmektedir.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız