Genç Haberleri

2018 YILI RAPORU YAYINLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Bingöl’ün de aralarında yer aldığı TRB1 bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) yer alan illere ait 2018 yılı raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda dikkat çekici detaylar yer aldı.

11 Şubat 2019 Saat: 12:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 581 kez okunmuştur

2018 YILI RAPORU YAYINLANDI
2018 YILI RAPORU YAYINLANDI

Bingöl, Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından Malatya, Elazığ, Tunceli ile birlikte yer aldığı TRB1 bölgesinde son sırada yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyu ile paylaşılan raporda, Bingöl ile ilgili 2018 yılına dair dikkat çekici veriler yer aldı. Raporda, Nüfus ve göç, Eğitim, Sağlık, Doğum, Ölüm, Evlenme ve Boşanma, İşgücü, Tüketim, Fiyat Endeksleri, Finansal Yatırım Araçları, Sanayi, Milli Gelir, Dış Ticaret, Yapı izin, Konut Satış, Ulaştırma, Enerji, Çevre, Tarım, Hayvancılık ve Turizm ile ilgili verilere yer verildi.

HANE HALKI BÜYÜKLÜĞÜNDE İLK SIRADA

Açıklanan verilere göre, Bingöl Nüfusu 2012 yılında 263 bin iken bu sayı 2015 yılında 262 bine, 2018 yılında ise 281 bine ulaştığı görülüyor. Ortalama hane halkı büyüklüğüne göre Bingöl,  TRB1 bölgesinde yer alan Malatya, Elazığ, Tunceli illerine oranla hane halkı büyüklüğünde 3.89’luk oranıyla ilk sırada yer aldı. Bingöl bu oranıyla ortalama hane halkı büyüklüğünde Türkiye ortalamasının (3.41) da üstünde yer aldı.

ÖĞRETMEN BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISINDA SONUNCU

2017-2018 öğretim yılı içerisinde TRB1 bölgesinde okullaşma oranı İlkokulda 91,7, ortaokulda 94,9, Ortaöğretimde 76,8 olarak açıklandı. Bingöl, Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bakımından Malatya, Elazığ, Tunceli ile birlikte yer aldığı TRB1 bölgesinde son sırada yer aldı. Türkiye genelinde geçmiş yıllara göre ise Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında düşüş yaşandı.

EN ÇOK KONUT 2017 YILINDA SATILDI

 İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan raporda Bingöl ile ilgili 2016-2018 yıllarına dair Konut Satış sayıları da yer aldı. Açıklanan verilere göre Bingöl’de son 3 yıl içinde en fazla konut 2017 yılında satılırken, en az konut ise 2016 yılında satıldı.

FİYAT ENDEKSLERİ

Ocak 2019 itibariyle TRB1 bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bir önceki aya göre fiyatı en çok artan maddelerde ilk sırada % 105,01 oranıyla Çarliston Biber yer alırken sırasıyla; Ispanak, Patlıcan, Diş çekme ücreti ve Doğalgaz abonman Ücreti en çok fiyatı artan maddeler arasında ilk sıralarda yer aldı. Ocak 2019 itibariyle TRB1 bölgesinde (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bir önceki aya göre fiyatı en çok düşen maddelerde ilk sırada ise – 23,45 oranıyla Hırka (kadınlar için) oldu. Hırkayı Sırasıyla; Gömlek (kadın için), Sweatshirt

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız