Genç Haberleri

AK Partinin seçim beyannamesi

Erdoğan, AK Partinin seçim beyannamesini açıkladı. Türkiye Hazır Hedef 2023” sloganıyla hazırlanan programın 5 ana başlığı var ve programın hedefi lider Türkiye!

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.699 kez okunmuştur

AK Partinin seçim beyannamesi
AK Partinin seçim beyannamesi
mhp2AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ``Bu beyanname, `dostlar alışverişte görsün` niyetiyle, ya da vitrin düzenlemek, laf kalabalığı yapmak, orta sahada top çevirmek gayesiyle hazırlanmış bir beyanname değildir” dedi.


5 başlıkta AK Parti`nin seçim beyannamesi
AK Partinin seçim beyannamesinde yer alan 5 ana başlık: 1- İleri demokrasi. 2- Büyük ekonomi. 3- Güçlü toplum. 4- Yaşanabilir çevre ve marka şehirler. 5- Lider ülke


Başbakanın açıkladığı AK Parti’nin seçim beyannamesinden önce çıkan başlıklar şöyle:


Yeni anayasa çalışması
Türkiye`nin yeni bir anayasaya, günün gereklerine uygun bir anayasaya ihtiyaç duyduğu artık herkesin ortak bir fikridir. 12 Haziran`ın hemen ardından yeni anayasa çalışmalarına başlıyoruz. Ülkenin ufkunu açacak bir anayasayı gündemimize aldık. Seçimlerin ardından yoğun bir şekilde bütün çalışmalarla birlikte oluşturduğumuz havuzu hayata geçirmenin gayreti içinde olacağız. Yeni Anayasa demokratik bir şekilde hazırlanacak, TBMM`de oluşturulacak. Demokratik ve katılımcı anlayışla hazırlanacak. Kısa ve öz olacak.


Kürt sorunu
Kürt sorununun çözümünde herhangi bir çekincemiz yok. Artık bu sorun tarihe havale edilecek. Özgürlük ve güvenlik arasında denge temin edilecektir. Özgürlüklerden taviz vermeden, terörle mücadele kararlılıkla devam edecektir. Özgürlük ve güvenlik dengesinin ilk defa bir beyannamede yer aldığını belirtmeliyim.


Büyük ekonomi
İktidarımızı devraldığımız günden itibaren ekonomi büyümeye devam ediyor. Tüm dünyada kriz sürerken Türkiye yüzde 8.9 oranında büyümesi manidardır. En hızlı büyüyen ekonomi olması ulaştığımız seviyenin en önemli göstergesidir. Gayri safi milli hasıla 2023 yılında 2 trilyon 64 milyar dolar olacak. İhracat hedefi 2023 yılında 500 milyar dolar. 2023 yılında İstanbul dünyanın ilk 10 finans merkezinden biri olacak. İMKB`de işlem gören Türk şirketi sayısı 1000 olacak, yabancılar ise 1000`den fazla olup 10 ülkeyi kapsayacaktır. Vergi politikası ekonomi ve istihdamı destekleyecek kayıt dışılığın azaltılması için gözden geçirilecek. Para politikası finansal istikrarı gözetecek.


İşsizlik ve istihdam
İstihdam ve işsizliğe önem verdik. Kriz boyunca istihdamımız azalmadığı gibi 2010`da 1 milyon 317 bin vatandaşa iş bulduk. Meslek Danışmanlık programı başlatacağız. İş Kur`a kayıtlı herkes için bir danışman vereceğiz. Bunlar işsizlere aile doktoru gibi danışmanlık vereceğiz. Mesleğe yönlendirme hizmeti sunacak. İşe girmek için gerçekçi bir plan oluşturacaklar. Uzmanlaşmış meslek edindirme projeleriyle işsizlere meslek edindirip 5 yılda 1 milyon işsizi eğitip işe yerleştireceğiz. Bu aynı zamanda işletme verimliliğini artıracaktır. AK Parti işsizlik oranını 2023`te yüzde 5`e indirmeyi, istihdamı da yüzde 50`ye çıkarmayı hedefliyor. Tarım dışı istihdamı 0,52`den 0,62`ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Hayat boyu öğrenmeye katılmayı yüzde 2`den yüzde 7`ye çıkaracağız... Aktif işgücü piyasaları kapsamında nitelik artırmak için işgücü kurslarından her yıl 400 bin işsiz alacağız.


Dünyaca tanınan 10 marka çıkaracağız
İhracatı 2023`te 500 milyar dolara çıkaracağız. 50 bin olan ihracatçı sayımızı 100 bine çıkaracağız. Dünyaca tanınan en az 10 marka çıkaracağız. Turist sayısı 13 milyon kişi, geliri ise 12 milyar dolardı. 2010`da 2002`ye göre turist sayısı 28,5 kişi; turizm geliri ise 22 milyar dolara ulaştı. Turist sayısını 2023`te 50 milyona çıkaracağız. Turizm gelirini 50 milyar dolara yükselteceğiz.


Eğitim: YÖK düzenlenecek
Eğitim her zaman olduğu gibi AK Parti`nin en öncelikli gündemi. Artık okul öncesi eğitimde şu bu var mı demeyeceğiz. Bu çalışmamızı ilköğretimle birleştireceğiz. Hep bunlar 12`yi konuşurken biz 13`ü konuşuyoruz. Öğretim üyesi sayısı 80 bine çıkarılacak. 2023`te 100 bin olacaktır. YÖK`ün yapısı yeniden düzenlenecek. Sadece üniversitelerarası koordinasyonu sağlayacak. Kampüs açmak dışarda teşvik edilecek. Türk üniversitesi kurulması istenecektir. Meslek ve düz liselerde, Meslek liseleri yüzde 65`e yükselecek, düz lise de yüzde 35`e inecek. Türkiye bölge için cazip bir üs haline gelecektir.


Sağlık: Şehir hastaneleri
Sağlık tesisleri, AR-GE birimleri, sosyal yaşam alanları dev bir şehir hastaneleri oluşturacağız. Ustalık dönemini en önemli adımları olarak hayata geçireceğiz. Sedye üzerinde sokakta taşınan hasta görmek istemiyoruz. Bandın üzerinde taşınacak. Modern teknoloji ne gerektiriyorsa onu yapacağız. Nasıl ki bir yataklı, iki yataklı odaları kurduysak yeni yapılanları daha da ileri teknolojiyle tanıştıracağız. 1 milyon metrekare arsalarda dev şehir hastaneleri olacak. Bir tanesi planlandı. Ankara`da proje aşaması bitmek üzere. Doktor sayısı 2015`te 130 bin, 2019`da 155 bin, 2023`te 200 bin olacak. Bu doktorlar nerede derseniz tamamen sağlık alanında üniversite kurmaya başladık. Bezmialem Üniversitesi tamamen sağlık üniversitesidir. Tıp fakültesine destek verdik. Devletin bu hastaneleri ile onları birlikte çalıştırıyoruz. Uzman doktorların kariyer imkanlarını da buralarda sağlayacağız. Bunların hiçbiri yoktu.


Bakanlıklar kalkıyor
Devlet bakanlıklarını icracı bakanlıklara dönüştürüyoruz. Türkiye`nin değişimine, dönüşümüne çok daha farklı bir yön vereceğiz.


12 Haziran`da ustalık dönemimiz başlıyor
Seçim beyannamesinde yer alan bütün projeleri derin bir araştırma ile ele alarak gelecek 12 yıl boyunca milletimizin elinden düşürmeyeceği bir çalışma yaptık. Bu beyannamedeki hedeflerimizi de gerçekleştireceğimize inanıyorum. 12 Haziran`da AK Parti`nin ustalık dönemini başlatıyoruz. Bu millet her şeyi başarabilir. Bu millet birbirine inandığında, birbirine güvendiğinde, kenetlendiğinde her engeli aşar. İşte 2011 seçimlerine bu vizyon ile giriyoruz. Her şey Türkiye için durmak yok yola devam.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız