Bingöl

BİLEZİKLERİNİ SERMAYE YAPARAK ÇİFTLİK KURDU

Solhan ilçesinde 10 yıl önce kolundaki bilezikleri bozdurarak satın aldığı 4 inekle besiciliğe başlayan Sevim Şimşek, örnek üretici oldu

7 Kasım 2017 Saat: 11:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 8.013 kez okunmuştur

BİLEZİKLERİNİ SERMAYE YAPARAK ÇİFTLİK KURDU
BİLEZİKLERİNİ SERMAYE YAPARAK ÇİFTLİK KURDU
mhp2

Bingöl'de 45 yaşındaki ev hanımı Sevim Şimşek, takılarını satarak 56 büyükbaşlı çiftlik kurdu.

Solhan ilçesine bağlı Murat köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Şimşek, 10 yıl önce kolundaki bilezikleri bozdurarak 4 inek satın aldı. Eşi Metin Şimşek ile gözü gibi baktığı hayvanların etinden ve sütünden sağladığı gelirle iki çocuğunu okutan Şimşek, benimsediği hayvancılık işini geliştirmeye karar verdi.

- DAP’TAN YÜZDE 50 HİBELİ AĞIL DESTEĞİ

İşini büyütmek için yeni arayışlara giren Şimşek, Doğu Anadolu (DAP), Güneydoğu Anadolu (GAP), Konya Ovası (KOP) ve Doğu Karadeniz (DOKAP) Projeleri Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi’nden yararlanmak için proje hazırladı.

Önce 50 büyükbaş kapasiteli proje hazırlayan ve ancak hakkından gelemeyeceği endişesiyle projesini revize ederek 30 baş kapasiteliye çevirdi.

Projesi kabul olan Şimşek, önceden beslediğini hayvanlarını satarak sermaye yaptığı parayla, hanın yüzde 50’lik kısmını ödedi. Ahırını tamamlayan Şimşek, büyükbaş alımı için yine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kapısını çaldı, 30 büyükbaş hayvan alımı için destek talebinde bulundu.

Talebi olumlu karşılanan Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gebe Düve İthalat Desteği kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla faizsiz kredi desteği alarak, yurt dışından 30 büyükbaş hayvan ithal etti.

Şimşek, aldığı hayvanları yeni hanında besleyerek, iki yılda elde ettiği danalar için kendi imkanlarıyla 25 baş kapasiteli yeni bir ahır yaptırdı.

İşlere yetişmeyen Şimşek, 1 yardımcı istihdam ederek, kendi işinin patronu oldu.

Şimşek, yaptığı açıklamada, şu anda 56 baş hayvanı bulunduğunu ve 1 çoban istihdam ettiğini, hedefini ise 100 başa ulaşmak ve 5 kişi istihdam etmek olarak açıkladı.

Şimşek Başarı hikayesini kısaca şöyle aktardı: “Daha önce 6 tane 40 gramlık bileziğim vardı. Eşimle birlikte karar verip sattım. 4 tane inek aldım. Kendim bakıyordum. 4 öğrencim vardı. Daha sonra bu inek sayısı arttı. 10 ineğin eti ve sütüyle öğrencilerimin ihtiyaçlarını karşılıyordum. DAP teşviki çıkınca başvurdum. 3 ülkeden hayvan getirdim. Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Hollanda’dan aldım. Hedefim 100 baş hayvana ulaşmaktır. Kendi imkanlarımla yaptığım ahırda 25 dişi hayvanım var. Hedefim bunları çoğaltarak 100 büyükbaşa ulaşmaktır.”

-“GÜNLÜK 12 KİLO SÜT ALIYORUM”

Köy yerinde hayvancılık yapmanın kolay olduğunu ve bunu herkese tavsiye eden Şimşek, şimdilik süt veriminin düşüklüğünden ve yem fiyatlarının artışından yakındı.

Şimşek, “Şuanda günlük 12 kilo süt alıyorum. İnşallah ileride daha da artar. Şuanda gebe düveler olduğu için süt vermiyorlar. Şuanda sütü ucuza alıyorlar. Litresi 1 lira 20 kuruş. Bununla giderlerimi karşılamıyorum çünkü yem çok pahalı. İleride her şey düzelir.” İfadelerini kullandı.

-“EVDE OTURACAĞIMA BU İŞİ YAPIYORUM”

Ev hanımlarına çağrıda bulunan Şimşek, "Her kadına bu işi tavsiye ediyorum. Enzaından bir işle uğraşsınlar. Bu Çiftlik işi çok güzel bir şey. Evde oturacağıma bu işi sevdiğim için yapıyorum. Zevkle yapıyorum. Herkese tavsiye ediyorum." dedi.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız