Genç Haberleri

BİNGÖL EN ÇOK GIDAYA EN AZ EĞİTİME HARCADI

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Bingöl en çok gıdaya, en az eğitime harcama yaptı.

5 Kasım 2018 Saat: 10:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 395 kez okunmuştur

BİNGÖL EN ÇOK GIDAYA EN AZ EĞİTİME HARCADI
BİNGÖL EN ÇOK GIDAYA EN AZ EĞİTİME HARCADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerini paylaştı.

Verilere göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge 30,7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu. GIDAYA EN YÜKSEK PAYI ORTADOĞU ANADOLU BÖLGESİ AYIRDI

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge 27,1 ile Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinden oluşan TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge 15,5 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde harcamaların yüzde 27,1’i gıda ve alkolsüz içeceklere, yüzde 4,6’sı alkollü içecekler, sigara ve tütün, yüzde 6,6’sı giyim ve ayakkabı, yüzde 22,8’i konut ve kira, yüzde 6,3’ü mobilya ve ev eşyaları, yüzde 1,3’ü sağlık, yüzde 14,6’sı ulaştırma, yüzde 3,4’ü haberleşme, yüzde 2’si eğlence ve kültür, yüzde 1,2’si eğitim, yüzde 5,3’ü lokanta ve oteller, yüzde 4,7’si çeşitli mal ve hizmet gruplarına yapıldı.

EĞİTİME AYRILAN PAY İSTANBUL BÖLGESİ’NDE EN YÜKSEK OLDU

Tüketim harcamaları içinde eğitime 3,3 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı 2,4 ile İstanbul Bölgesi ve Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise 1,3 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız