Genç Haberleri

BUDANCAMANAK: “DEMİRTAŞ TAHLİYE EDİLMELİDİR”

Bingöl Baro Başkanı Avukat Hanefi Budancamanak, “AHİM in 14305/2017 sayılı Selahattin Demirtaş-Türkiye davasında verdiği ihlal kararı ve gerekçesi dikkate alınarak başta bireysel başvuru sahibi HDP eski Eş Genel Başkanı Sayın Selahatt

22 Kasım 2018 Saat: 11:00
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 709 kez okunmuştur

BUDANCAMANAK: “DEMİRTAŞ TAHLİYE EDİLMELİDİR”
BUDANCAMANAK: “DEMİRTAŞ TAHLİYE EDİLMELİDİR”

Bingöl Baro Başkanı Hanefi Budancamanak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Avrupa Konseyinin yargı kurumu olan ve 1959 yılında kurulmuş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yargı yetkisini kabul eden ülkelerden olduğunu söyledi.

“AİHS’in Kararların bağlayıcılığı ve infazı başlıklı 46/1. Maddesi: Yüksek Sözleşmeci Taraflar, taraf oldukları davalarda Mahkeme’nin verdiği kesinleşmiş kararlara uymayı taahhüt ederler” diyen Budancamanak, Türkiye sözleşmeyi imzalamış taraf ülke olarak AHİM kararlarına uyacağını  taahhüt etmiştir. Avrupa Konseyinin bir üyesi ve Avrupa Birliğine girmeyi kendisine temel hedef alan ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan taahhütlere uymaması ülkemizin ulaşmayı amaçladığı hedefler bakımından da birçok sıkıntıların yaşanmasına neden olacaktır. Anayasaya göre yargı ‘bağımsız ve tarafsızdır’ hiçbir kurum veya kişi yargıya emir ve talimat veremez. Yargı kararlarının uygulanması hiçbir iradenin ve otoritenin onayına bağlı değildir. Yargı kararının uygulanmaması adalete olan güveni zedelediği gibi hukuk güvenliği ve hukuk devleti ilkelerini de anlamsız kılar, ortadan kaldırır.

Bu bağlamda AHİM in 14305/2017 sayılı Selahattin Demirtaş-Türkiye davasında verdiği ihlal kararı ve gerekçesi dikkate alınarak başta bireysel başvuru sahibi HDP eski Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş olmak üzere benzer şekilde tutuklu bulunan milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasetçilerin tahliye edilmesi gerekir. Bu kararın hukukun da emrettiği şekilde uygulanması halinde iç barışımızın sağlanmasına önemli ölçüde katkı sunacağını, ülkedeki gergin ve kırılgan atmosferin büyük ölçüde ortadan kalkacağını ve en önemlisi de adalet duygusunu kaybetmekte/kaybetmiş olan topluma da adaletin tecelli edebileceğinin en somut göstergesi olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız