Genç Haberleri

Demir yolu işçisini kene ısırdı

Devlet Demir Yollarında çalışan bir işçiyi çalıştığı sırada kene ısırdı. Demir yolunda çalışma yaparken kene tarafından ısırılan işçi Genç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.210 kez okunmuştur

Demir yolu işçisini kene ısırdı
Demir yolu işçisini kene ısırdı
mhp2

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları başladı. Devlet Demir Yolları’nda(DDY) çalışan bir işçiyi kene ısırdı. Devlet Demir Yollarında çalışan M.B (52) isimli bir işçiyi kene ısırdı. 01.07.2011 tarihinde Genç Devlet Hastanesine KKKA(Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) vakasıyla bir hasta geldi. Acilen Genç Devlet Hastanesine kaldırılan M.B isimli işçiye burada müdahale edildi. Keneyi kendisinin çıkardığını öğrendiğimiz vatandaş, buradan evine gönderildi. 

BAŞHEKİM UYARMIŞTI

Genç Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. İsa Altın, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan ve öldürücü virüs taşıyan kenelere karşı vatandaşları geçtiğimiz hafta gazetemiz aracılığıyla uyarıda bulunmuştu.  İşte yapılan uyarının aynısı:

 Türkiye`nin, kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahip olduğu vurgulanan yazılı açıklamada, kenelerin, küçük kemiriciler ve yaban hayvanlarından, evcil memeli hayvanlara, özellikle kuşlara kadar geniş bir konakçı listesine sahip olduğu belirtildi.

Altın yaptığı açıklamada, ”Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ülkemizde hava sıcaklıklarının artması ile paralel şekilde Nisan-Eylül döneminde halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. KKKA hastalığının erken teşhis, tedavisi ve korunma önlemleri çok önemlidir. KKKA keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur.” şeklinde konuştu.

PİKNİK ALANLARI, MERA VE BAĞ BAHÇE GİBİ YERLERE DİKKAT!

Hastalığın genellikle insanlara kene tutunması yada kenenin çıplak elle toplanması ve ezilmesi ile bulaştığını aktaran Altın,”Virüsü taşıyan hayvanların kanlarına vücut sıvılarına ve dokularına temas etmekle de bulaşabilir. Hastalıklar hayvanlarda belirti göstermediğinden hayvanlarınız sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilir. Hastalığa yakalanan kişilerin kan ve vücut sıvılarına çıplak elle dokunulmamalıdır. Tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarına giderken açık renkli ve mümkün olduğunca kapalı giysiler giyilmeli, oturulacak yere de açık renkli örtü serilmelidir. Keneler uçmaz, zıplamaz, yerden tırmanarak çıkar. Piknik alanları, mera ve bağ bahçe gibi alanlarda pantolon paçalarının çorap içine sokulması ve mümkünse çizme giyilmesi önemlidir” şeklinde konuşan Altın, tarla, bağ, bahçe ve piknik alanlarından dönüşte vatandaşların kendi vücutlarında ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar, diz arkası dahil) kene olup olmadığının kontrol edilmesi tavsiyesinde bulundu.

“EN YAKIN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUN”

Kene tutunma durumuyla karşılaşan vatandaşların keneleri kesinlikle elle öldürülmemesi ve patlatılmaması gerektiğinin altını çizen Altın,” Vücuttaki kenenin çıplak elle dokunmamak şartıyla en kısa sürede çıkartın/çıkarttırın. Kenenin üzerine sigara basılmamalı ve kolonya dökülmemelidir. Kene tutunmasından sonra 10 (on) gün içerisinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, bulantı, kusma ve ishal ortaya çıkması durumunda vakit geçirmeden sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Keneyi kendiniz çıkaramıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Unutulmaması gereken kene tutunma sürecinde kenenin vücuttaki tutunma süresi hastalığın seyrinde çok önemlidir. Kene tutunma öyküsü olmayıp ani başlayan ateş, baş ağrısı, aşırı halsizlik, kas ve eklem ağrıları, karın ağrısı, ishal ve kanama şikâyetlerinden biri veya” dedi. sağlık kurumlarına başvurmaları birkaçı bulgu olarak mevcut ise kişinin KKKA şüphesi ile vakit kaybetmeden gerekmektedir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız