Genç Haberleri

Doğalgaz Hayal Mi Oldu?

Bingöl’ün en büyük ilçesi Genç. Bingöl’e en yakın ilçe yine Genç. İki yıldır Bingöl’e doğalgaz veriliyor.

11 Şubat 2019 Saat: 13:01
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 788 kez okunmuştur

Doğalgaz Hayal Mi Oldu?
Doğalgaz Hayal Mi Oldu?

Hatta Bingöl-Genç’in ortasında bulunan İçmeler TOKİ yerleşkesine dahi doğalgaz verildi. 20 kilometreden daha az bir mesafedeyiz Bingöl’le. İçmeler TOKİ’den sonra doğalgaz hattı 10 kilometreden daha kısa bir mesafede kalıyor. 10 dakikalık mesafede yer alan Genç’te neden doğalgaz yok. Bu, Genç’e çok mu? Çok mu uzak bir hayal bu?

Hani bir tabir var; “Burnumuzun dibine kadar gelmiş” diye.  Evet, gelmiş. Bu bir hakikat. Doğalgazdan bahsediyoruz. Aslında bahsedecek çok şey var ama şu an ilçenin en hassas beklentisi olan doğalgaz konusuna girilmeli diye düşünüyoruz. İki yıldır Bingöl’de kullanılmaya başlandı. Aldığımız nefeste bile Bingöl’de yakılan doğalgazın kokusu var. Yaklaşık 10 yıldır da muhabbeti var.  Bu süre içerisinde sürekli gündeme getirdik ve getirildi. Hani uzak bir mesafe olsa, Genç Bingöl arasında doğalgaz boru döşeme hattı için zorlu bir coğrafya olsa tamam deriz. Dağlar, tepeler aşılacak; kayalar delinecek diyeceğiz ama o da değil. Bir işi yapmak için isteksizlik duyulduğunda o işi yapmamak veya en azından yapılmasını sonraya atmak için akla hayale gelmeyecek bahaneler yaratmak kolay. Ama Genç ilçesine doğalgazın gelmesi için bahane yok. Neredeyse iki birleşik kent halinde Bingöl ve Genç. İlçe merkezi nüfusunun arkasına sığınmak çok yersiz ve ucuz bir bahane.

GENÇ DOĞALGAZ İSTİYOR VE BU GENÇ’İN HAKKI

Bingöl’e doğalgaz gelince ilçelerde de doğalgaza kavuşmak gibi beklentiler oluştu. Genç dışındaki ilçeler de doğalgaz taleplerini dile getirmeye başladılar. Yerel yönetimlere talip olanların projelerinde doğalgazı Genç’e getirme gibi hayaller var. Ama bir sorun var.Devlet doğalgazı getirmek için ilçelere nüfus olarak bir kota getirdi. 2015 yılında yapılan bir düzenlemeyle, düzenlemenin yapıldığı yıl nüfusu 20 bini geçen ilçelere doğalgaz getirmeye yönelik çalışmalar yapılabiliyor. Ancak, Genç bu kategoride düşünülmemeli. Hemen burnumuzun dibinde olan İçmeler TOKİ’ye kadar gelen doğalgaz, bu şirin ilçemize neden verilmesin ki. Zaten Genç’i Bingöl’den ayrı düşünmek bile çok yersiz bir düşünce. Genç’in bir önceki yıl nüfusu 19 bin 700 iken Genç Belediyesi nüfusu 20 bin yapmak için belediye günlerce Genç’te yaşayıp nüfusu köyde ya da başka yerde ise kaydınızı merkeze almaları için anons yaptı. Yerel seçimler yüzünden bir anda 19 bin 700’den, 16 bin 565’ e düştü.

GENÇ’İN ASIL NÜFUSU 25 BİNE YAKIN

Aslına bakılırsa Genç’in nüfusu 25 binde fazla. Bu ilçede belirgin bir şekilde de gözleniyor. Ama yine de nüfusun arkasına sığınmamak gerekiyor. Anayasal bir durum değil bu. Basit bir düzenleme veya değişiklik hemen burnumuzun dibinde olan doğalgaz burnumuza kadar getirilsin bi zahmet.

HALKA DA İŞ DÜŞÜYOR

Bu bir yana, ilçe halkına da düşen çok şey var. Fiilen ilçede yaşadıkları halde kayıtları ilçe dışında olan ailelerimizi ilçe nüfusuna kaydettirmek durumundayız. Bununla ilgili sosyal çalışmalar yapmak durumundayız. Köy muhtarlarına ve ilçe dışında o ilçe adına kurulmuş dernek başkanlarına konunun önemini anlatmak zorundayız. Onları ikna etmek durumundayız. Toplantılar yaparak işin ciddiyetini kavramalarını sağlamalıyız. Yoksa tabela orda… İlçemiz bu nüfusun altında.  Halka düşen, bahane olarak ileri sürülen şu nüfus meselesini halletmek zorundayız. Diğer uğraşmalar ondan sonra gelecek. Nüfusunuz 20 bini geçti, alın size doğalgaz demeyecekler belki. O alanda ayrıca mücadele etmek gerekecek. Yöre insanı olarak modern bir hayat yaşamak istiyorsak yerel yönetimler ve o ilçelerin insanları bu anlamda kendilerine düşenleri yapmak zorundalar.

 

31 Aralık 2018 tarihli verilerine göre, Genç'in merkez nüfusu 16 Bin 565 olurken, Genel nüfusu ise 38 bin 428 oldu. Verilere göre Merkez nüfusu gün geçtikçe erirken genel nüfusta ise artış yaşandı.

                                                                       Haber : Nevzat Başçık

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız