Genç Haberleri

GENÇ-DER Bediüzzaman Said Nursiyi andı

Genç-Der Son Asrın İmamı, Tabibi, Müceddidi Bediüzzaman Said Nursî için Anma Programı düzenledi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.354 kez okunmuştur

GENÇ-DER Bediüzzaman Said Nursiyi andı
GENÇ-DER Bediüzzaman Said Nursiyi andı
mhp2

Hz.Muhammed (Sav) bir hadsinde şöyle buyururlar;”Âlimler peygamberlerin varisleridirler”

Efendimizin bu hadisine istinaden bizler GENÇ-DER ailesi olarak son asrın en önemli âlimlerinden olan zamanın harikası /Bediüzzamna (ra) Said Nursi’yi yeni nesil gençlerin tanıması ve anlaması için bir program düzenledik diyen GENÇ-DER Başkanı Hamdullah Tasalı: ‘‘24.03.2011 tarihinde, 23.03.1960 ta vefat eden, Son Asrın İmamı, Tabibi, Müceddidi Bediüzzaman Said Nursî için dernek binasında bir anma programı düzenledik. Program öncesi Kur’an –ı Kerim den Kıyamet sahnelerini anlatan Tekvir Süresi okundu. Bu sürenin bu gecede bu anma programında okunmasının özel bir anlamı olduğu için özellikle seçildi. Çünkü Said Nursi’yi zamanın harikası Bediüzzaman yapan;  henüz 12 yaşında iken görmüş olduğu bu rüya dır.(12 yaşındaki Said Nursi bu rüyada kıyametin koptuğunu görmüştür.)

İlahi takdir gereği, Son Asrın İmamı, Tabibi, Müceddidi Bediüzzaman Said Nursî hayatının seruveni bu şekilde başlamış oldu.

Şüphesiz coğrafyamız, ülkemiz ve tüm İslam âlemi için çok önemli bir şahsiyet olan, Bediüzzaman Said Nursi hayatta olduğu kadar ölümünden sonrada Islama ve Müslümanlara çok fayda ve hizmetleri olmuş bir âlimdir. Bizler bu hizmetlerinden dolayı Kendisine minnettarız.

Bu günde kendisinde istifade edilmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz, Bırakmış olduğu emanetlerine/Risali-Nur Külliyatı ki: onlar Kur ‘anı Kerim ayetlerinin tefsiridir, sahip çıkmamız gerekir. Yıllar önce ülkeyi idare edenlere sunmuş olduğu toplumsal reçeteler, şayet o gün dikkate alınmış olsa idi, şüphesiz bu gün ülkemizin içinde bulunmuş olduğu sıkıntıların, buhranların belki de hiçbiri olmayacaktı. Bizler günümüz nesilleri onu iyi tanımalı, hayatını ve mücadelesini gençlerimize göstermeliyiz. Ki O’nun şu ikazını iyi okumalı ve anlamalıyız.

“Azametli bahtsız bir kıtanın,(asya) şanlı talihsiz bir devletin, (Osmanlı)değerli sahipsiz bir kavmin(Kürtler) reçetesi ittiba-ı Kur’an’dır.” ’’

Bediüzzamn Said Nursi’nin hayatının önemli kesitlerinde bir kısım hatırlatmalar yapıldıktan sonra, çocukluğu, gençliği, yeni ve eski Said diğer tabir ettiği hayat serüvenini, mücadelesi, amacı ve bir dizi gayret ve çabalarını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Program sonunda, Bediüzzman için dualar edildi.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız