Genç Haberleri

Genç’i domuzlar bastı

Genç ilçesinde birçok köyü istila eden domuzlar çiftçileri çileden çıkarttı. Özellikle baharın gelmesiyle birlikte buğday ve yonca tarlalarına giren domuzlar, bu tarlaları kendi usullerince sürüyorlar

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.323 kez okunmuştur

Genç’i domuzlar bastı
Genç’i domuzlar bastı

Genç ilçesinde birçok köyü istila eden domuzlar çiftçileri çileden çıkarttı. Özellikle baharın gelmesiyle birlikte buğday ve yonca tarlalarına giren domuzlar, bu tarlaları kendi usullerince sürüyorlar.  

Genç’in köylerinden Sürekli, Ardıçdibi, Meşedalı, Doğanca, Çevirme, Tarlabaşı ve birçok köyde tarım alanlarını domuz sürüleri bastı. Çiftçiler duruma müdahale edemedikleri için ekinlerine ve tarlalarına zarar veren domuzlardan kurtulmak için nöbete başladıklarını belirti.

Domuzların büyüklüklerinin 1 metre 40 santim civarından olduğuna dikkat çeken çiftçiler, bu büyüklükteki bir hayvanın 1 ton ağırlığa ulaştığını ve oldukça tehlikeli olduklarına dikkat çekti. Bir çiftçi, nöbet sırasından gördüğü sürüde 70 - 80 adet domuz olduğunu ve tarlaları kendi usullerince sürdüklerini iddia etti. Çiftçiler zaten az olan mahsulün de domuzlar tarafından talan edilmesinin kendilerini ciddi anlamda zor durumda bıraktığını, yetkililerin duruma çözüm bulmaları gerektiğini söylediler.

Dişi yaban domuzlarının bazen senede iki kez yavruladığına dikkati çeken uzmanlar, bunun alışılmadık bir durum olduğunu söylüyorlar. Bunun yanı sıra dişi domuzların iki yerine bir yaşında yavrulamaya başladıkları ve bir batında normalden daha çok yavru dünyaya getirdikleri bildiriliyor.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız