Genç Haberleri

Genç İlçesi Sivilleşiyor

“Genç Kadınlarına Arıcılık, Ana Arı ve Organik Bal Üretimi İle İstihdam Projesi” Koordinatörlüğü öncülüğünde Gençli bayanların kurduğu dört derneğin açılışını Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz y

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.474 kez okunmuştur

Genç İlçesi Sivilleşiyor
Genç İlçesi Sivilleşiyor
mhp2

Genç Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Avrupa Birliği`nin (AB) ortak fonuyla hayata geçirilen `Genç İlçesi Kadınlarına Arıcılık, Ana Arı ve Organik Bal Üretimi ile İstihdam Projesi Koordinatörlüğü, Genç’te bir ilke daha imza atarak, Gençli bayanların dernekleşmesinde büyük bir rol üstlendi.

Geçtiğimiz hafta Genç Halk Eğitim Merkezi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleşen Genç İlçesi Kadın Çiftçiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Genç Kadınları Organik Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Kalkınma Derneği (GENÇ EKO-DER), Girişimci Genç İş Kadınları Derneği, Genç Kadınları Sosyalleşme Dayanışma ve Demokrasi Derneği (GENÇ SODER) derneklerinin temsili açılışına, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Genç Kaymakamı Muammer Köken, AK Parti Bingöl Milletvekili adayı Eşref Taş, kurum müdürleri, dernek başkanları ile yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan ‘‘Genç Kadınlarına Arıcılık, Ana Arı ve Organik Bal Üretimi İle İstihdam Projesi’’ Koordinatörü Sultan Acar, ‘‘1 Ağustos 2010’da başlayıp 1 Temmuz 2011’de bitecek olan projemiz kalıcı olsun istedik ve Gençli kadınlarımızı Sivil Toplum Kuruluşlarıyla toplumda söz sahibi olmaları için çeşitli adımlar attık. Kadınlarımıza çeşitli mesleki eğitimler verdik. Kadınlarımız bu proje ile birlikte aynı zamanda örgütlenmeyi de öğrendiler. Bu tür etkinliklerin devamı için elimizden geleni yapacağız.’’ Dedi.

Genç Kaymakamı Muammer Köken, Genç Kaymakamlığı olarak Halk Eğitim Merkezinde Kadın Toplum Merkezi’ni faaliyete soktuklarını belirterek, ‘‘Kadınlarımız burada nezih bir ortamda çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. Sivil Toplum Örgütleri, çoğulcu, dinamik ve demokratik bir toplum oluşturmak için bir fırsattır. STK’ler demokratikleşmeyi sindirebilmiş kuruluşlardır. STK’ler bu ülkede beşinci güçtür. Sizlerinde bu gücü arkanıza alarak bu ilçenin gelişimi için elinizden geleni yapacağınıza inancım tamdır.’’ İfadelerini kullandı.

“Genç Kadınlarına Arıcılık, Ana Arı ve Organik Bal Üretimi İle İstihdam Projesi” yöre insanının ekonomik gelişimine yöne verecek bir nitelikte olan bir projedir diyen Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, ‘‘Bu proje, kadınlarımızın bilgi ve ekonomik düzeylerinin yükseltilmesinde büyük bir katkı sağlamıştır. İş kurup ekonomik özgürlüklerini elde etmek isteyen kadınlar, bu proje ile çeşitli yollar izleyecekler. Bu projenin önemi bugün burada bir kez daha anlaşılmıştır.’’ Şeklinde konuştu.

SOMUT BİR SONUÇ GÖRDÜM

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, somut bir sonuç gördüğünü, bu sonucunda özgüven ve çalışma azmi olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Fiziki şeyler çok önemlidir. Hükümet olarak bunu bu şekil algılıyoruz. Çünkü kişi özgür olmalı ve temel hak ve özgürlüklerine sahip çıkmalı. Sadece erkekler değil kadınlarda bu ekonomik özgürlüğe dâhil olmalıdır. GAP programı bizim için çok önemlidir. Bu eksenler de çok önemlidir. Değişik konularda bilgi alınıp, çalışmalar daimi olmalıdır. Az gelişmiş bölgelerde bu deneyimleri Doğu Karadeniz ve tüm bölgelere taşımak lazım. SODES 2011 tarihinden itibaren Doğu Anadolu’da daha çok yaygınlaştırıldı. Sivil Toplum Kuruluşları, ortak hedefleri

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız