Genç Haberleri

Gençli kadınlar Mikrokredi ile işe atılacak

Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı (TGMP) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile Genç Kaymakamlığının ortak girişimleri sonucunda Genç’te Mikrokredi İrtibat Bürosu açıldı ve Gençli bayanlar bu proje k

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.429 kez okunmuştur

Gençli kadınlar Mikrokredi ile işe atılacak
Gençli kadınlar Mikrokredi ile işe atılacak
mhp2

Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı (TGMP) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü ile Genç Kaymakamlığının ortak girişimleri sonucunda Genç’te Mikrokredi İrtibat Bürosu açıldı ve Gençli bayanlar bu proje kapsamında iş hayatına atılma şansı yakaladılar.

Mikrokredi ile işini kurmak isteyen bayanlar yine bu proje kapsamında kefilsiz senetsiz kredi alabilecekler. Bunun yanında Mikrokredi sisteminde; teminat, kefalet, icra ve mahkeme takibi yok. Mikrokredi Genç’te dar gelirli olup kendi hesabına çalışmak isteyen bütün bayanlara hiçbir ayrımcılık yapmadan iş kurması için sermaye veriyor.

Mikrokredi Diyarbakır Bölge Müdürü Mehmet Ay, Gençli bayanları girişimciliğe teşvik ettiklerini vurgulayarak: ‘‘Bayanlarımız 5’er kişilik gruplar halinde bize başvurusunu yapmalıdır. Bireysel başvuruları kabul etmiyoruz. Bayanlarımızın sözlü projelerine göre kredi veriyoruz. Bayanlarımız ister para alıp kendi projelerini hayata geçirebilirler isterlerse biz hayvancılık alanında kendilerine hayvan temin ederiz. Pazarlama konusunda yardımcı olamıyoruz. Kendi ürünlerini kendileri pazarlayacaklar.’’

Mikrokredi projesi kapsamında yer temininde bulunan ve bu projeye lojistik destek sağlayan Genç Kaymakamı Muammer Köken, bu program kapsamında elimizden gelen bütün desteği sağlayacağız diyerek, ‘‘Genç Kaymakamlığı Tek Adım Hizmet Bürosunda Mikrokredi Projesine yer temininde bulunduk. Kendi işini kurmak isteyen Gençli bayanlarımıza bir destekte bizden geldi. Haftanın 5 günü bayanlarımız gelip Tek Adım Hizmet Büromuzdan program hakkında bilgi alabilecekler.’’ İfadelerini kullandı.

Mikrokredi Nedir?

Mikrokredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkân sağlayan teminat ve kefalet istenmeden verilen küçük bir sermayedir.

Mikrokredide para nasıl alınır?

Mikrokredi, teminatsız ve kefaletsiz kredi almak için aynı mahallede oturan benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan 5 kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerin her birisine ayrı ayrı kredi verilir.

Mikrokredide para nasıl geri verilir?

Türkiye Grameen Mikrokredi Projesinden para alındığı hafta içinde mutlaka yapılması düşünülen gelir getirici faaliyet için kullanılmalıdır. Paranın bu şekilde kullanılmasından bir hafta sonra alınan kredi hizmet maliyeti ile birlikte 46 haftada ve haftalık olarak geri ödenir. Taksitlerin tahsil edilmesi için Mikrokredi çalışanı mahalle veya köye gelerek tahsilâtı yapar.

Mikrokredinin miktarı ne kadardır?

İlk yıl için öngörülen kredi tutarı 100 TL ile 700 TL arasındadır. Ancak kredi alan kadının girişimcilik ruhu ve potansiyeli dikkate alınarak Mikrokredi her yıl 1000 TL’ye kadar artırılabilir.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız