Genç Haberleri

Gizli buzlanmaya dikkat!

Uzmanlar karların erimesiyle birlikte sürücüleri bekleyen en büyük tehlikenin ‘gizli buzlanma’ olduğunu belirterek, uyarılarda bulundu

10 Ocak 2019 Saat: 12:34
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 449 kez okunmuştur

Gizli buzlanmaya dikkat!
Gizli buzlanmaya dikkat!
mhp2

Bu günlerde havaların ani soğumasından sonra sürücüler için büyük tehlike gizli buzlanmadır. Sebebi ise adı gibi gizli olması ve görülememesidir. Sürücülerimiz fark edemediği için büyük kazalar bu nedenden dolayı yaşanır. Sürücü ne kadar tecrübeli olursa olsun buz üzerinde kontrolsüz kaymaya başlayan araba zapt edilemez. Kontrolü imkansız hale gelir ve üzücü kazalar yaşanır. Günlerdir Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı şimdi de buzlanma tehlikesini ortaya çıkardı.

 

Neler yapmalı?

- Havanın sıfırın altına düştüğü durumlarda kesinlikle hızlı araç kullanmayın.

- Kış lastiği güvenlik seviyenizi artıracaktır.

- Gizli buzlanma ile ıslak zemin arasında ince fark vardır. İkisi de parlar ama buzlanmanın olduğu alanda cam yüzeyine benzer yansıma olur. Düşük hızlarda bunu fark edebilirsiniz.

- Oldu, geç fark ettiniz ve gizli buzlanmaya düşüp aracın kontrolü zorlaşmaya başladı. Bu esnada en son yapılacak şey, frene basmaktır. Zaten kayıyorsunuz, frene basmak kontrolü iyice zorlaştıracaktır. İlk önce aracın kafasının kaydığı noktaya doğru direksiyonu çevirin, daha sonra aracın yola doğru konumunu normale çevirdiğinizde sert frenden kaçının. Vites küçülterek aracı yavaşlatın.

- Gizli buzlanmalar için sabaha karşı ve akşam üstü en tehlikeli saatlerdir.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız