Genç Haberleri

Gözler diğer partilerde

Dün AK Parti’nin aday adaylık başvurusu sona erdi. 43 başvurunun olduğu AK Parti’den sonra gözler diğer partilere çevrildi. Son seçimde AK Parti, Bingöl’de rekor bir oranda oy almış

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.894 kez okunmuştur

Gözler diğer partilerde
Gözler diğer partilerde
mhp2

AK Parti adayları belli, gözler diğer partilerde. Seçime adım adım yaklaşırken aday adaylık sürecini en erken sona erdiren parti AK Parti oldu. 43 aday adayın başvurduğu AK Parti, başvuruları kapatırken diğer partilerin aday adayları hala gizemini koruyor. Son genel seçimde de AK Partiyi bekleyen partiler, bu seçimde de AK Partiyi beklemeyi tercih ettiler. Ona göre strateji belirlemeyi seçen diğer partilerde kimlerin aday adayı olacağı ise merak konusu oldu. CHP’de Kazım Alınak ve BDP`de Mahmut Demirel dışında şimdilik başka aday olmazken diğer partilerde ise öne çıkan isim yok.

12 Haziran 2011`de yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday olmak isteyen 43 kişi, Bingöl`de AK Parti`den aday adayı olmak için müracaatta bulundu. İlklerin yaşandığı müracaatlarda aday adaylığı için iki kadının da bulunması dikkatlerden kaçmadı. Mevcut milletvekillerinden halen Devlet Bakanı olan Cevdet Yılmaz, yine AK Parti milletvekillerinden Kazım Ataoğlu ve Yusuf Coşkun da Bingöl’den aday adaylığı için müracaatta bulunurken, bir önceki dönemde milletvekili olan Mahfuz Güler ve Fevzi Berdibek, AK Parti’den aday adaylığı müracaatında bulunmadı. Yine bir önceki dönemde AK Parti Bingöl Milletvekili olan Abdurrahman Anık da aday adayı olmak için AK Parti Bingöl İl Teşkilatı’na resmi müracaatta bulundu.

Fevzi Berdibek ise hafta sonu yaptığı açıklamada, “Her ne kadar AK Parti’den aday adayı olmasam da, adaylık konusunda kesin kararımı ilerleyen süreçte vereceğim” diyerek, bağımsız aday olmak için açık kapı bıraktı. İddialara göre Berdibek’in liste duruma göre hareket edeceği belirtiliyor.

YARIŞ YOKLAMAYLA BAŞLAYACAK

AK Parti’de aday adaylarının zorlu bir yarış bekliyor. 19/20 Mart tarihlerinde temayül yoklaması yaptırılacak. Aday adayları ile ilgili anket çalışmaları da yarından itibaren başlıyor. AK Parti’de aday adayları mülakata alınacak. Son kararı ile Başbakan Erdoğan başkanlığında oluşturulacak iki ayrı komisyon verecek.

AK Parti’de, mevcut milletvekilleri arasında ‘çizik korkusu yaşanıyor. Erdoğan’ın 2007 seçimlerinde 180 milletvekili listelere almadığına dikkat çekilirken bu seçimlerde benzer rakamdaki milletvekilinin listelere alınmayabileceği belirtiliyor.

İşte AK Parti’den aday olmak için başvuru yapanların listesi:

Abdulhekim Koçin, Abdulkadir Erkmen, Abdullah Kolak, Abdurrahman Anık, Ahmet Bazencir, Alican Hant, Cevat Tunç, Cevdet Yılmaz, Enver Fehmioğlu, Ercan Arslan, Eşref Taş, Gani Dalan, İsmail Hakkı Gökel, Mahmut Akyürekli, Mahmut Sönmez, Nazim Genç, Necat Burakgazi, Orhan Barakgazi, Suphi Burakgazi, Sedat Gül, Şahin Bingöl, Turan Buzgan, Ufuk Nurullah Bilgin, Tahsin Gönç, Kazım Ataoğlu, Mahmut Tekin, M.Hadi Topraktan, Bedri Tuğ, Nafiz Çapın, Maruf Okuyan, Melik Yayan, Muhittin Ağırbaş, Nihat Karaaslan, Fahri Alimoğlu, Seçil Karatay, Abdurrahman Ensari, Cavit Ateş, Sait Deniz,Yusuf Coşkun, Kemal Tartar, Mehmet Nakşibendioğlu, S.Nevzat Özdemir, Şenay Güner


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız