Genç Haberleri

Gözler halka çevrildi

12 Haziran genel seçimleri yaklaşırken bütün siyasi partiler adaylarını açıkladı. Açıklanan adayların akabinde gözler halka çevrildi. Bingöl halkının merakla beklediği adaylar açıklandı ve şimdi de bü

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.260 kez okunmuştur

Gözler halka çevrildi
Gözler halka çevrildi
mhp2

12 Haziran genel seçimleri yaklaşırken bütün siyasi partiler adaylarını açıkladı. Açıklanan adayların akabinde gözler halka çevrildi. Bingöl halkının merakla beklediği adaylar açıklandı ve şimdi de bütün siyasi partilerin liderleri gözlerini halka çevirdi.

Siyasi partiler, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak seçime girecek adaylarını belirledi. Günlerdir üzerinde çalışılan listeler geçtiğimiz hafta pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bildirildi. Listelerin YSK’ya bildirilmesinin ardından büyük bir merakla beklenen adaylar yine aynı gün saat 17.00’da açıklandı. AK Parti listesinde sürpriz isimler yer aldı. Bugüne kadar AK Parti’de milletvekili dağılımı Bingöl Merkez, Genç ve Solhan ilçeleri olurken, bu seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Solhan yerine tercihini Karlıova adayı Şahin Bingöl’den yana kullandı.
Bingöl’den 43 kişinin aday adayı olduğu AK Parti, dün saat 17.00’da adaylarını kamuoyuna duyurdu. Açıklanan Bingöl adayları Bingöl’de şok etkisi yaratırken, açıklanan isimler ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bingöl sürprizi’ diye yorumlandı.

YSK LİSTELERİ BUGÜN KESİNLEŞTİRECEK

11 Nisan Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurlu (YSK)’na teslim edilen siyasi partilerin aday listeleri YSK tarafından bugün kesinleşecek.

YSK, siyasi partilerin adayları üzerinde incelemesini bitirdikten sonra uygun gördüğü bütün adayları bugün kamuoyuna duyuracak. Olası bir durum yaşanmazsa aday listeleri siyasi partilerin belirlediği listelerden oluşacak.

AK Parti’nin adayları sırasıyla şöyle:

CEVDET YILMAZ KİMDİR?

Cevdet Yılmaz, 1 Nisan 1967`de Bingöl`de doğdu. Kamu Yöneticisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü`nü bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslar arası İlişkilerde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi`nde tamamladı. Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı`nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama Uzmanlığına atandı. Devlet Plânlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı`da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 23. Dönem`de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Partiden Bingöl Milletvekili olarak Parlamentoya girdi. 01.05.2009 tarihinde gerçekleşen kabine değişikliğinde Devlet Bakanlığına getirildi. 24. dönemde AK Parti’den 1. sıra adayı oldu.

EŞREF TAŞ KİMDİR?

 1965 yılında Bingöl`ün Genç ilçesinde doğdu. Evli ve 4 çocuk babası olan taş, ilk ve orta öğrenimini Genç`te tamamladı. Lise öğrenimini Solhan Lisesinde tamamladı. 1987 yılında Fırat Üniversitesi Kimya Bölümünü kazandı ve aynı bölümden 1991 yılında mezun oldu. 1992–1994 yılları arasında Bingöl İmam Hatip Lisesinde Kimya öğretmeni olarak çalıştı. 1994 yılında Harran Üniversitesinde araştırma görevlisi kadrosuna atandı. 1994–1997 yıllarında (3,5 yıl) Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayarak Harran Üniversitesi`nde göreve başladı. 2002 Yılında Doçentlik unvanını aldı. 2009 tarihinde Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesine Dekan ve Kimya bölüm başkanlığına atandı. Üniversite senatosu ve yönetim kurullarında görev yaptı. 24. dönemde AK Parti Bingöl Milletvekili 2. sıra adayı oldu.

 

ŞAHİN BİNGÖL KİMDİR?

1968 yılında Karlıova’da Doğdu. Liseyi Karlıova’da bitirdikten sonra, Diyarbakır Sağlık Koleji ve ardından İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 yılında kamu görevine başladı. Ankara SSK gibi önemli kurumlarda görev yaptı. 10 yıldır Bingöl İl Sağlık Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. 24. dönemde AK Parti’den 3. sıra adayı oldu.

SEÇİME GİRECEK DİĞER PARTİLERİN BİNGÖL ADAYLARI

BDP (Bağımsız)
İdris Baluken

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
1-Zeki Korkutata
2-Süleyman  Batga
3-Mesut Kayaoğlu

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)
1-Ahmet Celayir
2-İbrahim Kadri Zengin
3-Ömer Kemal Timur

 Saadet Partisi (SP)
1-Mahmut Akçabey
2-Süleyman Aytunç
3-Nurettin Çiftçi
 

Büyük birlik partisi (BBP)
1-      Cemal Eğin
2-      Tahsin Bayram
3-      Cezayir Genç

HAS Parti

1-Ali Rıza Bozkurt


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız