Genç Haberleri

HABER TAKİBİ YAPAN GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Bingöl Gazeteciler Cemiyeti, İlke Haber Ajansı Bingöl Muhabiri Nihat Kanat’ın haber takibi esnasında gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

2 Kasım 2018 Saat: 11:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 621 kez okunmuştur

HABER TAKİBİ YAPAN GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ
HABER TAKİBİ YAPAN GAZETECİNİN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Bingöl Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, Bingöl merkeze bağlı Çeltiksuyu köyü mevkiinde bazı hayvan yetiştiricilerinin ‘mağduriyet’ yaşadığı iddiasını haberleştirmek için gittiği bölgede jandarma tarafından gözaltına alındığını, görevini yapan gazetecinin alıkonulmasının kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Gazetecinin kamu görevi şiarıyla mağduriyet yaşadığını ileri süren her vatandaşın sesini duyurmakla mükellef olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “İlke Haber Ajansı Bingöl Muhabiri ve aynı zamanda cemiyetimizin de yönetim kurulu üyesi olan Nihat Kanat’ın Çeltiksuyu köyü mevkiinde bazı hayvan sahiplerinin mağduriyet yaşadığı iddiasıyla gittiği bölgede gözaltına alınmıştır. Sütaş tesislerinin yakınında barınakları olan bu kişiler mağdur olduklarını öne sürerek Kanat’ı aramış ve haber yapılmasını talep etmiştir. Kanat’ta bunun üzerine bölgeye giderek tesis ve duvar için kazı yapılan bölgenin görüntüsünü çekmeye çalışırken jandarma tarafından çekim yapması engellenerek gözaltına alınmıştır. Kanat’ın ‘Jandarmanın kendilerini çektiği’ iddiasıyla fotoğraf makinesi ve kamerasına el konulmuştur. Burada jandarma tarafından ekip arabasına alınan Kanat, karakola götürülerek işlem yapılmış ve ardından serbest bırakılmıştır. Jandarmanın görevini yerine getirme konusunda hiçbir engelleyici tavrı olmadığı halde gözaltına aldığı meslektaşımızın yanında olduğumuzu belirtir, gazetecilerin haber takibi yaparken bu tarz engellemelerle karşılaşmalarının son bulmasını ümit ediyoruz”denildi.

NE OLMUŞTU?

Çeltiksuyu köyüne bağlı Küçüktepe mezrasında oturan hayvan besicileri, mezrada kendilerine ait 5 bin civarında küçük ve büyükbaş hayvan olduğunu belirtmiş ve hayvanlarının otlatıldığı mera alanlarının yatırım kapsamında SÜTAŞ’a tahsis edildiğini ifade etmişti.

Yaşanan bu durumun kendilerini mağdur ettiğini belirten köylüler, sorunun çözüme kavuşturulmasını talep etmişti.

Olayı haber yapmak için alanda bulunan Gazeteci Nihat Kanat’ın ise Jandarma ekipleri tarafından çektiği görüntülere ve cihazlarına da el konulmuş, gözaltı işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız