Genç Haberleri

Hemşerimiz Erdoğmuş Zazaca Dersi İçin Velilere Çağrıda Bulundu!

Muş Alparslan Üniversitesi´nde (MŞÜ) Zazaca dersleri veren Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Hatip Erdoğmuş, Zazaca konuşulan bölgelerdeki velilere çağrıda bulunarak öğrencilerin seçmeli Zazaca dersini seçmesi gerekt

10 Şubat 2019 Saat: 16:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 616 kez okunmuştur

Hemşerimiz Erdoğmuş Zazaca Dersi İçin Velilere Çağrıda Bulundu!
Hemşerimiz Erdoğmuş Zazaca Dersi İçin Velilere Çağrıda Bulundu!

MŞÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi  Hatip Erdoğmuş, okullarda seçmeli derslerin son tarihi olan 19 Şubat´tan önce velilere, çocuklarına Zazacayı da seçmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Öğretim Görevlisi  Hatip Erdoğmuş, UNESCO´nun Zazaca´ya 2009 yılında dikkat çektiğini hatırlatarak, Zazaca´nın kullanımının giderek düştüğünü bildirdi. Erdoğmuş, hükümetin son yıllarda attığı önemli adımlardan birinin de Yaşayan Diller adı altındaki Zazaca dili olduğunu söyledi.

“Dersin Okutulmasında Bir Sıkıntı Yok”

Ortaokul öğrencilerinin bu dersi seçebileceğini belirten Öğretim Görevlisi  Hatip Erdoğmuş, “Türkiye´de en çok konuşulan üçüncü dil olma özelliğine sahip Zazaca´nın UNESCO´nun da 2009 yılında dikkat çektiği gibi kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dilin kaybolmasını önlemenin en temel yolu onu günlük hayatta canlı tutmak, hayatın her alanında sözlü ve de yazılı olarak kullanmaktır. Son yıllarda maalesef Zazaca´nın kullanımı gittikçe gerilemekte. Çocuklarımız, anadilimizden kopmakta ve maalesef bizim de ihmalkârlığımızdan dolayı da anadilimizi öğrenememekte. Türkiye´de Son yıllarda atılan en önemli adımlardan biri de kuşkusuz Yaşayan Diller adı altında Zazaca´nın da okullara seçmeli ders olarak girmesi olmuştur. 5, 6, 7 ve 8. Sınıfta okuyan öğrenciler seçmeli dersler içerisinde Zazaca´yı da seçebilmektedir. Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla 19.01.2016 tarihinde yayımlanan bir yazıda; okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli dersin okutulabileceğini, ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyeceğini, öğretmen eksikliği durumunda başka okuldan ek ders karşılığında öğretmen temin edileceğini eğer yoksa ücretli öğretmen tutulmak suretiyle bu derslerin okutulacağını belirtmiştir. Dolayısıyla bu derslerin tercihi ve okutulması noktasında hiçbir sıkıntının olmadığını görmekteyiz. Ancak böyle bir imkana rağmen Zazaca´ya olan talebin beklentinin çok altında kaldığını üzülerek belirtmek isterim” diye konuştu.

“Bu Sayı Daha Fazla Olabilirdi”

Seçmeli derslerde son tarihin 19 Şubat olduğunu hatırlatan Öğrt. Görevlisi  Erdoğmuş, Zazaca için ayrılan bir kişilik atama kontenjanında daha fazla olabileceğini kaydetti. Erdoğmuş şunları dile getirdi: “Velilerimiz, maalesef çocuklarının anadillerini öğrenmeleri konusunda gerektiği kadar duyarlı davranamamakta. Çocuklarımızın dillerine yabancı kalmaları, kültürel mirasımızın da yarınlarda yok oluşuna neden olabilir. Bunu bir nebze de olsa engelleyebilmek için mutlaka çocuklarımıza anadilimiz olan Zazaca dersini seçtirelim. Bu konuda daha hassas olmamız gerekmekte. 19 Şubata kadar seçmeli dersleri tercih edebiliriz. Bu tarihe kadar çocuklarımızın okudukları okullara birer dilekçe ile seçmeli derslerimizi seçelim. Bu dersin tercihi noktasında ısrarcı olalım. Okul idarecilerimizin de bu konuda daha hassas davranmalarını, bu  dersin seçilmesi konusunda da veli ve öğrencilerimize yardımcı olmalarını  rica ediyorum. Halihazırda çalışmakta olan Zazaca öğretmenlerimiz varsa da bu sayının yetersiz olduğunu ve artması gerektiğini düşünüyorum.  Maalesef son yapılacak olan öğretmen alımında da Zazaca için sadece bir kontenjan ayrılmış. Bu sayı daha fazla olabilirdi.”

“Daha Fazla Sayıda Öğretmen Atayarak Bunu Engelleyebilir”

MŞÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi  Hatip Erdoğmuş sözlerini şöyle tamamladı: “Belki arz talep dengesinden dolayı böyle olmuştur. Ancak şöyle şikayetler de gelmekte " Bazı okullar, bu dersi okutacak öğretmen olmadığı için dersi seçtirmemektedir." Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Zazaların yoğun olarak yaşadıkları illere (Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ) daha fazla sayıda öğretmen atayarak bunu engelleyebilir. Geçen yıl sadece Bingöl'de 3200 kişi Zazaca dersini seçti. Bu oldukça önemli bir sayı. Bu dersleri alan öğrencilerin dillerini öğrenmelerinin yanında  kendi kültürlerini tanıdıklarına ve anadilleriyle çeşitli etkinlikler düzenlediklerine şahit oluyoruz. Oldukça mutluluk verici ve geleceğe dair umutları taze tutan bir durum bu.   Bu dersi verebilmek için öğretmen sıkıntısı da yok. Bu alanda yetişmiş, umutla atanmayı bekleyen, özverili birçok gencimiz de var. Bunları öğrencileriyle buluşturalım, aradaki atanamama  engelini kaldıralım

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız