Genç Haberleri

JAPON MÜHENDİS UYARDI:” BİNGÖL DEPREM TEHLİKESİ EN FAZLA OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİ”

Konferans için Bingöl'e gelen Japon Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Bingöl’ün yakın tarihte iki büyük deprem yaşadığını belirterek, “Bingöl deprem tehlikesi en fazla olan şehirlerden biri dedi.

12 Nisan 2018 Saat: 10:39
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 835 kez okunmuştur

JAPON MÜHENDİS UYARDI:” BİNGÖL DEPREM TEHLİKESİ EN FAZLA OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİ”
JAPON MÜHENDİS UYARDI:” BİNGÖL DEPREM TEHLİKESİ EN FAZLA OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİ”
mhp2

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği tarafından “İnşaat, Deprem, İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu konferans düzenlendi.  Bingöl Üniversitesi Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Japon Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Y. Erdoğan, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayati Yüksel, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü, İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Bingöl’ün deprem gerçeğine değindi. Bingöl’ün her zaman deprem riski olan bir şehir olduğunu ve olmaya devam ettiğini belirten Solmaz, öğrencilerin Yoshinori Moriwaki gibi alanında güzel işler yapmış birinden istifade etmesinin son derece faydalı olacağını vurguladı.

Japon Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, deprem büyüklüğü, deprem şiddeti, Türkiye’de ve Japonya’da meydana gelen depremlerin istatistikleri, sebep olduğu sonuçlar ve benzerlikler ile farklılıklarının yanı sıra yer kabuğu hareketleri, Türkiye ile Japonya arasındaki yapı farkları ve depreme hazır olmak gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

“BİNGÖL DEPREM TEHLİKESİ EN FAZLA OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİ”

Türkiye’nin son yıllarda gerek yurt içinde gerekse uluslararası arenada inşaat sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirten Moriwaki, “Eskiden en uzun asma köprüler denince akla ilk Japonya gelirdi. 2023 yılında ise dünyanın en uzun asma köprüsü Türkiye’de inşa edilecek” dedi.

AFAD tarafından yayınlanan 2018 yılı deprem haritası üzerinden Bingöl’ün deprem tehlikesini aktaran Moriwaki, “Özellikle iki fay hattının kesişim noktasında bulunan Bingöl yakın bir tarih diyebileceğimiz iki deprem gördü. Bu depremlerde insanların depreme ne kadar hazırlıksız olduğu görüldü. Bina tasarımlarında ve yapımlarında deprem tehlikesinin göz önüne alınmadığını gördük. Binalarda yapılan ucuz, yanlış kolon ve kiriş sistemleri, binaları daha da dayanıksız yapmaktadır. Binalar yapılırken, farklı bağlantılar sağlanarak demirle güçlendirilmesi gerekiyor. Olası bir depreme hazırlıklı olmak için de şimdiden hazırlıklı olmamız gerek. Bu önlemleri almak için sizin gibi mühendis arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Sağlam binalar yapmamız gerekir” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız