Genç Haberleri

Kaya: Milyonlar kıvrıldı

Havalimanı ile SÜTAŞ arasındaki dönemeçli yolla ilgili sert konuşan Kaya: Dümdüz ovada yolu, Formula-1 pistine çeviren mühendislik faciasıdır. 3 aydır biten ve yaklaşık 4 milyon TL harcanan yol hiçe çıkmış durumda. Hiç kimse bu ülke

23 Aralık 2018 Saat: 18:03
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 619 kez okunmuştur

Kaya: Milyonlar kıvrıldı
Kaya: Milyonlar kıvrıldı
mhp2

İl Genel Meclisi Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanı Aydın Kaya, Havalimanı ile SÜTAŞ arasında yapılan ve yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olan yol ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İl Özel İdaresi'nin zarara uğratıldığını vurgulan Kaya; “Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce 2019 yılı bütçe değerlendirmemizde de değindiğimiz, Bingöllün vizyonu sayılan Sütaş ve Bingöl havalimanının alt kısmından 2019 yılı içinde, Bingöl il özel idaresi yol şube müdürlüğünün 2018 yılı bütçesinin yaklaşık yüzde 50'si (3,5 milyon TL) harcanarak yeni bir yol yapılmış, ova köylerinin kullandığı grup yolu olsa da, aynı zaman zorunlu hallerde çevre yoluna muadil ve bir yoldur. Yolun yapıldığı güzergâh, Çeltiksuyu ve Sarıçiçek köylerine ait mezra arazilerinden, yani kamulaştırma gerektirmeyen hazine arazilerinden geçmesine rağmen, dümdüz ovada yolu Formula 1 pistine çeviren mühendislik faciası bir yol yapılmıştır. Bu hali ile uzun dorseli hiçbir aracın virajları dönemeyeceğinden gelecekte Sütaş'ın birçok aracı yolu kullanamayacak. Yaptığımız araştırmada yol hiçbir kıvrım almadan düz yapılsaydı sadece çok kısa bir mesafe için kamulaştırma gerekecekti. İddia ediyoruz, kamulaştırma yapılsaydı dahi virajlar atılarak uzatılan yol kısalacağı için daha düşük maliyetli olurdu. Bu durumda ister istemez insanın aklına ilk gelen soru, birilerine rant sağlamak için yol bilinçlimi uzatıldı” şeklindeki ifadelere yer verdi. 

“Hiç kimse bu ülkenin kaynaklarını birilerine rant sağlayıp çarçur edemez”

Kaya, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Yukarıdaki saydığımız bütün olumsuzlukları, olan olmuş artık yapılacak bir şey yok desek te sorun bitmiyor asıl sorun hiçbir akla mantığı sığmayan bu mühendislik faciası durum, fotoğraflardan da görüleceği üzere şimdiden, özelikle menfez atılıp dolgu yapılan mevkiler ve devamı şimdiden darmadağın durumunda en ufak bir yağışta kesinlikle trafiğe kapanacak. 3 aydır biten Yaklaşık 4 milyon TL. Harcanan yol hiçe çıkmış durumda. Yolu yapan, kontrol eden ve teslim alan anlayış herhangi bir hata yapmamıştır, resmen il özel idaresini bilerek ve isteyerek zarara uğratmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda bu düzeyde bir sorumsuzluğun mutlaka bir müeyyidesi olmalıdır. Hiç kimse bu ülkenin kaynaklarını birilerine rant sağlayıp çarçur edemez, çok ağır bir vebaldir ve il özel idaresinin sorumlu yetkilileri bu vebalin altında kalkamayacaklar, çünkü biz ilahi adalete inanıyoruz yetim hakkını gözetmeyen iflah olmaz. Bölge halkı ve muhtarları konu ile ilgili mağduriyetlerini ve rahatsızlıklarını ilgili mercilere bildirmelerine rağmen şuana kadar konu ile ilgili prosedür gereği yazışmalardan öteye gidilmemiştir. İl özel idaresi yetkililerini acilen bu konu ile ilgili Bingöl kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz. Bizler bu işin takipçisi olacağız özel idare yetkilileri ikna edici olmazsa konuyu TBMM'ne taşırız. Bingöl kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız