Genç Haberleri

Kılıç: Bahar hastalıklarına dikkat!

Hayvanlarda bahar hastalıklarına dikkat çeken Veteriner Hekim M. Ahmet Kılıç, bu hastalıkların önüne geçilmesi için hayvanların düzenli ve doğru bir şekilde aşılanmalarının gerektiğini vurguladı.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.263 kez okunmuştur

Kılıç: Bahar hastalıklarına dikkat!
Kılıç: Bahar hastalıklarına dikkat!
mhp2

Hayvanlarda bahar hastalıklarına dikkat çeken Veteriner Hekim M. Ahmet Kılıç, bu hastalıkların önüne geçilmesi için hayvanların düzenli ve doğru bir şekilde aşılanmalarının gerektiğini vurguladı.

CLOSTRİDİUM AŞILARI

Kılıç, ‘‘Halk arasında mera aşısı, süper aşı, sekizli karma aşı adlarıyla bilinen clostridium aşıları özellikle ilkbahar döneminde sığır, koyun ve keçilere uygulanması zorunlu olan başlıca aşılar arasında ilk sırayı almaktadır. Bileşiminde bulunan Clostridium perfringens ana toksin (B, C ve D tipleri), Clostridium septicum ve Clostridium novyi ana toksinleri; Clostridium chauvoei ve Clostridium sordellii ana kültürleri barındıran clostridium aşıları koyun ve keçilerde enterotoksemi, ani ölüm, yanıkara, infeksiyöz nekrotik hepatit, maling ödem, bradzot ve abomasitisten korunmayı sağlar. Kuzu ve oğlaklarda ise ayrıca dizanteriye karşı bağışıklık oluşturan bu aşı, sığırlarda enterotoksemi, ani ölüm, yanıkara ve infeksiyöz nekrotik hepatit’in bağışıklığını oluşturmada kullanılır.’’ Dedi.

HERŞEY BİR RASTLANTIDAN İBARET OLAMAZ

Kılıç: 1796 yılında Edward Jenner tarafından ilk kez bulunan ve uygulamaya geçen aşılama, o yıllarda çiçek hastalıklarından dolayı tüm dünya ülkelerindeki toplu ölümlerin önüne geçebilmişti. Jenner araştırmasının belki de en can alıcı noktasına çiçek virüsü nedeniyle hiç bir ölümün olmadığı Edirne’ye bağlı bir köyde rastlamış ve köyde yaptığı araştırmada ineklerin çiçek hastalığına benzer virüslerini barındırdığını ve köylülerin bu virüslerin ölmüş mikroplarını süt sağarken ellerindeki çatlaklıklardan aldığını ve o köyün insanlarının bir nevi aşılama yolu ile hastalıktan korunabildiğini açıklamıştı. Her ne kadar bir rastlantı sonucunda da olsa iyi gözlem ve deneyleri sayesinde zamanın belki de en önemli hastalığının korunma yolunu Jenner bulmuştu.

     Bugün biz veteriner ve beşeri hekimlerin belki de üzerinde en çok durduğumuz bağışıklık sistemi ve aşılama konuları daha sağlıklı bir yaşam döngüsünü oluşturma çabasından başka bir şey değildir. Bizler zoonoz hastalıklar (hayvandan-insana veya insandan-hayvana geçebilen hastalıklar) üzerine gerektiği gibi önem ve hassasiyeti gösterirsek gelecek nesillere hastalıklardan arî bir yaşam alanı oluştururuz. Sorumluluklarımızı yerine getirerek maddi kayıpları en aza indirip gelecek yıllarda bir kaç hastalıktan tamamen arındırılmış bir yaşam alanı oluşturabiliriz.’’

MANTAR İNSANLARA ÇOK KOLAY GEÇEBİLEN BİR HASTALIKTIR

 Kılıç, ‘‘Mantarlarda tıpkı bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmalardır. Mantar mikroorganizmaları keratin dediğimiz bir madde ile beslenirler. Bunlar derinin ölü katmanı içinde bulunan bir besin kaynağıdır. Mantarın oluşabilmesi için nem ve terlemenin birlikte bulunması gerekmektedir. Mantarlar hayvandan insana çok rahat bulaşabilen ve tedavisi çok güç bir hastalıktır. Mantar hastalığının en tipik bulgusu derinin üzerinde kılların dökülmesi ile birlikte oval boşlukların oluşması ve sonra bunların birleşmesi sonucu deride tamamen bir kıl döküntüsünün hâkim olması ile karakterizedir. İlçemizde hemen hemen her ahırda denk geldiğim bu hastalıktan tek korunma yolu aşılamadır. Hasta hayvanlara aşı dozu iki katına çıkarılıp uygulanır. Hastalıktan arî hayvanlarda ise aşı dozunda kullanılır. 3 yıl bağışıklık sağlayan bu aşılama yolu tek ve en etkili yoldur.’’ İfadelerini kullandı.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız