Genç Haberleri

“Kürt’üz ama PKK’lı değiliz”

Yeni Akit Gazetesi’nin ‘Kemal’in PKK’lıları’ başlığıyla sur manşetten verdiği haberde adı geçen CHP Bingöl Milletvekili adayları Zeki Korkutata ve Süleyman Batga, habe

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.041 kez okunmuştur

“Kürt’üz ama PKK’lı değiliz”
“Kürt’üz ama PKK’lı değiliz”
mhp2

12 Haziran’da yapılacak Milletvekili seçimleri öncesi, tansiyon giderek artıyor. Yeni Akit Gazetesinin, ‘Kemal’in PKK’lıları’ başlığıyla sur manşette verdiği haberde adı geçen CHP Bingöl Milletvekili adayları Zeki Korkutata ve Süleyman Batga, bir basın toplantısı düzenleyerek habere ve Başbakana tepki gösterdiler.

“Kürt kimliğimle gurur duyuyorum”

Yeni Akit gazetesinin iddiasına göre; “CHP Milletvekili Adayı Zeki Korkutata’nın PKK faaliyetleri içersinde yer almış, PKK’ya verdiği destekten ötürü bir süre cezaevinde yatmış”.

Başbakanın bölgedeki desteğini kaybettiği için Kürtleri karalayarak siyaset yapmaya çalıştığını ileri süren CHP Milletvekili adayı Korkutata, kendisinin Doğu’da yaşayan bir vatandaş olarak Kürt olduğunu, Kürt kimliğiyle de gurur duyduğunu ancak PKK’lı olmadığını ifade etti.

Yeni Akit gazetesi hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydeden Korkutata, şunları söyledi: “Ben Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan bir Kürdüm. Kimliğimden de onur duyarım. Başbakan 9 yıllık iktidarı döneminde Ülkeyi yönetti ama Doğu ve Güneydoğu’da yaşananlardan habersiz. Ben Kürdüm ve Kürt olduğumdan da onur duyarım. Her insanın kimliği, kendisinin şerefidir, namusudur ve onurudur. Ancak PKK’lı değilim. Başbakan sıkıştığı için yandaş medyasıyla Doğu ve Güneydoğu’daki CHP’li adaylara iftira atıyor. Başbakan ikiden bir Kürtlerin kimliğiyle, Kürtlerin diniyle, Kürtlerin ırkıyla uğraşacağına, gündemde olan işsizliği, insanların içinde bulunduğu sefaleti çözsün. 9 yıllık AKP iktidarı döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ne ekonomi, ne de siyasi konularında ciddi bir çözüm getirmemiştir. Bu gazete daha önce attığı bir iftiradan dolayı genel başkanımız mahkemeye yaptığı başvuru üzerine imtiyaz hakkı Genel başkanımıza geçmişti. Bunun üzerine bu gazete isim değişikliği yaparak Yeni Akit Gazetesi olarak yayınını sürdürmeye başladı. Ben bu gazete hakkında dava açacağım ve bu sefer de yapılacak isim değişikliğini de kamuoyuna bırakıyorum. CHP’nin son günlerde bölgede yaptığı atak üzerine, Türkiye üzerinden CHP, BDP gibi ittifak söylemleri Başbakan tarafından söylenmeye başlandı. Yandaş medyası da bunu destekliyor” dedi.

“4 ay 10 gün hapis yattım”

1995 yılında Bingöl Belediyesi’nde memur iken gözaltına alınarak yardım ve yataklık suçundan 4 ay 10 gün hapis yattığını anlatan Korkutata, ilk mahkemede berat ettiğini söyledi.

1991 ve 1999 yılları arasında bölgede yaşanan acı olayları Tüm Türkiye’nin haberdar olduğunu ifade eden Korkuta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye bunu çok iyi biliyor ki özelikle 1991 ve 1999 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu’da çok dramatik acı olaylar yaşandığı, ne kadar baskıların olduğunu insanlar biliyor. Başbakan 9 yıldır bölgedeki Kürtleri kandırdı ve artık kandıramayacak. Çünkü Başbakanın karşısında CHP gibi bir güç var. AKP’nin iki yüzlü olduğunu halka anlatacağız. O dönemde 17 bin faili meçhul cinayetlerin olduğunu bu yandaş medya herhalde bilmiyor. 1995 yılında yardım ve yataklık suçundan Bingöl’de gözaltına alındım. 4 ay 10 gün Diyarbakır ve Muş cezaevlerinde hapis yatım. O dönemde Bingöl Belediyesinde memurdum ve yine yetkiliydim. 4 ay 10 gün sonra ilk mahkemede berat ettim. Bölgenin sorunlarından habersiz, yeri geldiğinde din söylemlerini, yeri geldiğinde bayrak söylemlerini ortaya atıyorlar. Bunların samimiyetsiz olduklarını ve ülkedeki sorunlara hakim olmadıklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Delil varsa istifa edeceğim”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanışını açlık greviyle protesto ettiği iddia edilen CHP Bingöl Milletvekili Adayı Süleyman Batga ise, böyle bir suçlamayı kabul etmediğini belirterek, ilgili gazete hakkında tazminat davası açacağını kaydetti.

O dönemde memur olduğunu, böyle bir açlık grevi yapmasının söz konusu olmadığını anlatan Batga, hakkında en ufak bir delil bulunması halinde milletvekili adaylığından istifa ederek çekileceğini iddia etti.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız