Genç Haberleri

Memleket sevdası beni siyasete itti

AK Parti’den Bingöl Milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Eşref Taş, kendisini siyasete atan tek şeyin memleketine olan sevdası olduğunu söyledi.

3 Kasım 2013 Saat: 18:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 704 kez okunmuştur

Memleket sevdası beni siyasete itti
Memleket sevdası beni siyasete itti
mhp2

12 Hazirandaki genel seçimde Milletvekili olması durumunda akademik kariyerini ve enerjisini Bingöl için kullanmak istediğini vurgulayan Milletvekili aday adayı  Prof. Dr.  Taş, özellikle gençlere yöneleneceğini vurguladı. Prof. Dr.  Taş ile yaptığımız röportaj:

Prof. Dr. Eşref TAŞ kimdir?

Eşref TAŞ, 1965 yılında Bingöl / Genç’te doğdu. Evli, 4 (Dört) çocuk sahibi olan TAŞ, İlk ve orta öğrenimini Genç’te tamamladı. Lise öğrenimini Solhan Lisesinde tamamladı.1987 yılında Fırat Üniversitesi Kimya Bölümünü kazandı ve aynı bölümden 1991 yılında mezun oldu.1992-1994 yılları arasında Bingöl İmam Hatip Lisesinde Kimya öğretmeni olarak çalıştı. 1994 yılında Harran Üniversitesinde araştırma görevlisi kadrosuna atandı. 1994-1997 yıllarında (3,5 yıl) Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayarak Harran Üniversitesinde göreve başladı. 2002 Yılında Doçentlik unvanını aldı. Harran Üniversitesinde çalışmaktayken Kimya Bölümü Bölüm Başkanlığı, Fen-Bilimleri Enstitüsü ve Mühendislik Fakültesi yönetim kurulu ve Fakülte kurulları görevlerinde bulundu.2009 tarihinde Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesine Dekan ve Kimya bölüm başkanlığına atandı. Üniversite senatosu ve yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

SCI kapsamında 5 farklı dergide hakemlik yapmaktadır. Yine SCI kapsamında 53 uluslararası ve 2 ulusal makale yayınlamış, 37 sempozyum bildirisi sunmuştur. Ayrıca 2 TÜBİTAK projesi olmak üzere 16 projede proje yöneticiliği veya araştırıcısı olarak görev almış ve 1 doktora olmak üzere 13 yüksek lisans tezi yürütmüştür. 2004 yılından itibaren Türkiye kimya sanayisinin organize ettiği Kimya Sanayi Kongrelerine ve Kimya Sanayi Platformu çalıştaylarına davetli olarak katılmaktadır. TÜBİTAK, SAN-TEZ ve TEKNOGİRİŞİM projelerine panelist olarak görev almaktadır. Dil eğitimi ve akademik araştırmalar yapmak maksadıyla bir süre yurt dışında bulundu. Şuana dek 53 adet Tübitak Teşvik Ödülü almıştır.

Sayın TAŞ! Akademisyenlikten siyasete uzanan bu serüvenden kısaca bahseder misiniz?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Akademik görevlerim zor zamanlara denk geldi. Üniversitelerde siyasetin kendisini hissettirdiği, baskının hakim olduğu dönemler yaşandı. Gerek Elazığ’da, gerekse Urfa’da duruşumuzdan taviz vermeden 28 Şubat döneminin baskılarına karşı verilen onurlu mücadelenin en ön saflarında yer aldık. Bu dönemlerde kazandığımız tecrübe ile Siirt’te Fen-Edebiyat Fakültesinin kuruluşunda ve Üniversitenin inşasında önemli sorumluluklar üstlendik. Burada Bilimin öncülüğünde, aklın rehberliğinde, manevi duyguların gölgesinde büyük değişim ve dönüşüm için aday adaylığımı ilan ettim. Hiç kimse elleri cebinde başarı basamaklarını tırmanmamıştır. 

Ak Partiden Aday adayı olacağınızı açıkladınız? Geçmişi parlak bir Akademisyen olarak neden Akademik kariyerinizi bırakıp siyasete girme gereği duydunuz?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Öncelikle şunun iyi bilinmesini isterim. Bugün adaylığımı ilan etmişsem ve memleketime inancım bu kadar yüksekse, bu halkımın ısrarı ve desteği sayesindedir. Gerek Urfa’da gerekse Siirt’teki çalışmalarımız nedeniyle Bingöl’den aday olmamız için sürekli bir baskı vardı. Bir önceki Genel seçimde bu yoğun ısrar karşısında güçlükle direndik. Fakat bu dönem devam eden yoğun talepler neticesinde Bingöl’de halkla çeşitli buluşmalarımız ve görüşmelerimiz oldu, sivil kanaat önderleri ve STK larla görüştük. Ailemin de desteğini alarak bu yola çıktık. 

Siyaset bir hizmet aracıdır. Siyaset halkına ve milletine olan borcunu en iyi ifa sahasıdır. Siyasete girmeme sebep olan en büyük etken, memleketime olan sevdamdır. İnsanlarıma olan sevgimdir. Bölgeme olan aşkımdır. Biz hizmet adamıyız. Biz kendini ifade edebilmenin, kendini adamanın en iyi yolunun halka olan sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek olduğunu düşünenlerdeniz. Bu uğurda her türlü fedakârlığı ve her türlü özveriyi göze aldık. Siyasetin onurlu, şerefli ve halk içinde daha itibarlı olması için kendimizi bu yola adadık. Bu zamana kadar girdiğimiz her yoldan alnımızın akıyla çıktık, siyaset yolundan da memleketimize hizmet ederek iftiharla çıkacağımıza inanıyorum.  

Neden AK Parti?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Ülkemizde 2002 önemli bir değişim ve dönüşümün tarihidir. Ekonomik, sosyal, siyasal ve dış politikada önemli bir sıçramanın yaşandığı bu dönem ile çok şey değişti. Asırlardır kapanmaz denilen gelişmiş ülkelerle aramızdaki mesafe hızla daraldı. Artık Türkiye bölgesinin önemli bir gücü, dünyanın sayılan ve hatırı olan bir ülkesi. Türkiye’nin bu denli hızla gelişmesinde ve büyümesinde başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve arkadaşlarının önemli katkısının olduğu açık. Siyasete girerken bir beklenti ya da bir şeyler umarak girmiyoruz. Bizim siyasetten beklentimiz halka hizmetin hakka hizmet olduğu anlayışıyla, kendimizi halka adamamızdır. Ak Partinin kısa sürede gerçekleştirdiği bu başarılı hizmetler, misyonu, vizyonu ve sosyal-toplumsal bakışı ile görüşlerimiz arasındaki tam paralellik bizi ilk günden beri AK Partili yaptı. İnanıyoruz ki bu ülkede ve memleketimizde yapılanlar hiçbir siyasi dönemde yapılmadı ama daha yapılacak çok şey olduğunun da bilincindeyiz. Biz de bu hizmet yarışının, bu hizmet seferberliğinin bir neferi olarak görev alacak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Bunların yanı sıra Bingöl’ün kısa bir sürede çehresi değişti. Öncelikle Bakanımız Sayın Dr. Cevdet YILMAZ’ın emeklerini takdirle birlikte, memleketimizi daha ileri seviyelere taşımak için bu göreve talibiz. Ak Partinin milli birlik ve kardeşlik projesi adı altında yıllarca bölgemizin sarmal duruma getirilen ve çözülemeyen, çözümü için çaba sarf edilmeyen meselelerinin cesaretle çözümünü hedefleyen, ülkemizin ilerlemesini,  kalkınmasını, büyümesini, ulusal ve uluslararası itibarının yükseltilmesini, milletimizin refah ve huzurunun artmasını, kardeşliğimizin pekişmesini engelleyen her sorun alanına farklı ve kabul edilebilir çözüm yolları koymayı amaçlayan Ak Partinin bizim düşüncelerimize de tercüman olmasından dolayı bu camiada aday adayı olmaya karar verdim. Ekip önemli, kadro önemli, görüş önemli hizmet anlayışı önemli. Kısaca bunların hepsini AK partide görüp, Ak partiye inandığımız için bu kadronun içerisinde yer almayı tercih ettik.  

Bir Akademisyen olarak Milletvekili seçildikten sonra ilk olarak Bingöl ile ilgili hangi faaliyetlerde bulunmayı düşünüyorsunuz, sizce Bingöl’ün öncelikli sorunları nelerdir?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Öncelikle Milletvekili seçildikten sonra, ilimizde yaşayarak tecrübe ettiğimiz ve güncel olarak STK’lar ve halkla yapacağımız istişarelerle belirlediğimiz sorunlardan Bingöl’ün öncelikli sorunlarını belirleyip bir an önce çözüme ulaştırmakla Bingölümüzün hak ettiği hizmet için düğmeye basacağız. Ancak bu süreci Bingöl lehine hızla dönüştürebilmek için seçilecek olan diğer Milletvekili arkadaşlarımızla uyum ve koordineli bir çalışma programı geliştirerek, bir ekip ruhuyla harekete geçmemiz gerekmektedir.

            Bingöl’ün ve Bingöllünün öncelikli bir değil birçok sorunu bulunmaktadır; Eğitim, işsizlik, sağlık, iletişim, sanayi, bölgemizde bitme noktasına gelen tarım ve hayvancılık gibi temel başlıklarda toplayabileceğimiz, ilimiz için hayati önem arz eden sorunlar başta gelmektedir.

İşsizliğin çözülmesi ve gençlerin önünün açılması için sizce neler yapılmalıdır? Şayet parlamentoya girerseniz nasıl bir çalışma yapmayı düşünüyorsunuz? Bu sorunların çözülmesi için neler yapılmalıdır?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Türkiye`nin eğitim sorununa köklü bir çözüm bulabilmesinin yolu, her şeyden önce, Ak Partiyle başlayan akıllı ekonomi politikalarında ısrar ve istikrar göstermesinde yatıyor. Ülkemizde eskiden sorunumuz ne yapıp edip çocuğumuzu okutabilmekti. Şimdi sorun çok daha büyük ve kapsamlı. Çünkü artık "biz aç kalalım çocuğumuz okusun, adam olsun" düşüncesi geçerli değil. Çocuğunuzun okusa bile hayatını kazanacak bir meslek sahibi olması çok şüpheli. Mühendis, hukukçu, iktisatçı hatta tıp doktoru; bunlar artık sadece diploma. Niye mi; Türkiye`deki eğitim sistemi tüm reformlara rağmen halen niteliksiz ve mezunlara iş alanı sağlayacak kaynak ve istihdam alanı yeterli değil. Üniversite ayrı bir sorun ama oraya gelene kadar olanlar da tam bir ziyanlık. Gençlerimize iş sahaları açmak, farklı alanlarda bayanlarımızı da kapsayacak kurslar, halk eğitim ve çıraklık merkezleri vb. alanlarda Üniversitemizin de desteğiyle çeşitli sertifika eğitimleri ile kalifiye elemanlar yetiştirerek gençlerimize yeni istihdam alanlarında fırsatlar sunmak, organize sanayimizin bir an önce tamamlanması ve Bingöl’ümüzden girişimde bulunacak olan müteşebbislerimizin desteklenmesi ve yatırıma teşvik edilmeleri için gerekli alt yapının oluşturulması gerekir. KOSGEB aracılığıyla Küçük ve Orta boy işletmelere (KOBİ) hibe desteği sağlanmalı.   Tarım sektöründe istenilen düzeye ulaşılması için tarımsal geliştirme projeleri çerçevesinde ilimize teknik elemanlarının tahsisine gidilmesi, toprak ve su kaynaklarının etkin bir şekilde değerlendirilmesi, arazi kullanımının denetlenmesi, tarımsal üretimin planlanması, verimliliğin, üretimin ve gelirin arttırılması gerçekleştirilebilir. Bölgemizde ve ilimizde halkın oldukça önemli bir kısmının geçim veya ek gelir kaynağı tarım ve hayvancılık olması bakımından özellikle hayvancılık sektörü, sanayinin gelişmesi bakımından hayati bir önem taşımaktadır. Hayvancılıkla geçinen veya hayvancılığı ek bir gelir kaynağı olarak değerlendirme durumunda olan köylünün hayat seviyesi yükselmedikçe, sanayinin yeteri kadar gelişmesinin, mamullerini satın alabilecek bir yerli pazara kavuşmasının mümkün olmayacağı aşikârdır. Tarım sektörü ile birlikte hayvancılık sektörünün geleneksel fonksiyonlarından biri sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılamaktır. Hayvancılık, çeşitli sanayi kolları için hammadde temin eden bir kaynaktır. Görüldüğü gibi sanayi, hayvancılık ve tarımın gelişmesi birbirine paralel olarak gelişmekte birinin sonucu diğerini açık bir şekilde etkilemektedir. Bundan dolayı yapacağımız faaliyet ve teşvikler bu üç bölümü de kapsayacak ve homojen bir dağılım sağlayacak şekilde olmalıdır. Gençlerimizi girişimciliğe hazırlamak amacıyla öncelikli projeleri belirleyip bu projelerin yazılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında eğitim seminerlerini ilimizde başlatmak suretiyle işe başlamak gerekir.

Bu bağlamda ilimizde açılacak olan iş kolları ve yapılacak yatırımlar, gençlerimize bir gelecek, işsizlerimize bir umut ve ilimize birer kalkınma müsebbibi olacaktır.

Organize sanayi bölgesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Buranın geliştirilebilmesi için neler yapılmalıdır?

 Prof. Dr. Eşref TAŞ: Bildiğiniz gibi ilimiz organize sanayi bölgesi birkaç yıl öncesine kadar atıl durumdaydı. Sayın bakanımız Dr. Cevdet yılmazın katkılarıyla alt yapısı tamamlandı. Şuan değişik alanlarda 4 firmamız üretim yapmakta, 17 firmamızda Üstyapı inşaatı tamamlanarak üretime hazır veya  makine ekipmanları montaj aşamasında bulunmaktadır. Organize sanayi alanında iş yapmak amacıyla müteşebbislerimiz ve ilgili kurumlarla  birlikte ilimiz için sanayi stratejisini oluşturarak işe başlamak gerekir. Bunların yapılması için öncelikle siyasi istikrarın devam etmesi ve güven ortamının korunması gerekmektedir. Bunlar olduğu takdirde sanayi alanında hem bölgemiz hem de ilimiz büyük bir sıçrama yapacak kanaatindeyim. İleri düzeyde teknoloji ürünlerinin üretimi ve ihracata yönelik AR-GE, inovasyon, markalaşma, tarım ve yeniliklere önem verilmesi gerektiğini bunun içinde hem sayı hem nitelik olarak üniversiteler bünyesindeki teknoparklarda iş yapan şirket sayısı, araştırma sayısını artırmak gerekir. Organize bölgemizi daha da işler hale getirmek için mevcut firmalarımızı destekleme projeleri bazında gerekli bilgi, yönlendirme ve danışman desteği sağlanması yanı sıra Üretime yönelik yeni yatırımları sağlamak için yeraltı ve yerüstü jeolojik ve tarımsal durumları da dikkate alarak müteşebbislere yardımcı olmamız gerektiğine, bu amaçla girişimcilerimize tarım, gıda ve çevre alanlarında faydalanılacakları teşvik ve kredi konularında öncü olmamız gerektiğine inanıyorum. Örneğin; Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın %75’lere varan teşvik projelerini anlatmamız gerekir. Bunlar teknogirişim sermaye desteği(Üniversite mezunu gençlere yönelik), AR-GE ürünleri yatırım destek programı, Teknolojik ürünlerin tanıtım ve pazarlama destek programı, Patent destek programı, sanayi tezleri programı(SAN-TEZ); üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacak yeni ürün veya üretim yöntemi geliştirilmesine yönelik destek programı v.b. programlarla girişimcilerimize destek olmamız gerekir. Bunların yanı sıra DPT, Avrupa birliği, kalkınma ajansları, Çevre ve Orman bakanlığı, Tarım bakanlığı gibi kurumların üretici destek programlarından da faydalanmak gerekir. Bu konularda bize düşen bir görevi en iyi şekilde icra etmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Son Olarak söylemek veya eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Prof. Dr. Eşref TAŞ: Basın demokratik yönetimlerin vazgeçilmezidir. Basın aklın ve vicdanın bekçisi toplumun şuuru, halkın ortak aklıdır. Halkla olan iletişimde büyük hizmetler gördüğünüzün farkında olarak sizlere teşekkür ederim. Fakat bu memleketin daha iyi daha yüksek ve daha yaşanabilir bir yer olmasında hepimize önemli sorumluluklar düşüyor. Siyasete girerken bu sorumluluklarımın farkında olarak sizlerle çok daha iyi ve başarılı işler yapmaya talibim. Bu uğurda sizlerden de her türlü destek ve yardımı beklediğimi belirtmeliyim. Bu memleket hepimizin, burada yaşayan insanlar çok daha fazlasını hak ediyorlar. Bizler bu bilinçle büyük bir seferberlik başlatarak, memleketimizi çok daha iyi yerlere taşıyacağız. Bunların da en iyi şahidi sizler olacaksınız.


YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız