Genç Haberleri

Mevlana Ortaokulun’dan Zazaca Şiir ve Şarkı Dinletisi

Genç ilçesinde, Mevlana Ortaokul öğrencileri şiir ve şarkı dinletisi sundu. Mevlana Ortaokul öğrencilerinin sunduğu Şiir ve şarkı Dinletisi Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı

20 Aralık 2018 Saat: 19:12
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 583 kez okunmuştur

Mevlana Ortaokulun’dan Zazaca Şiir ve Şarkı Dinletisi
Mevlana Ortaokulun’dan Zazaca Şiir ve Şarkı Dinletisi
mhp2

Mevlana Ortaokulu  öğrencilerinin yaptığı Şiir ve Şarkı dinletisi izleyenler tarafından , sevinç ve duygu dolu anlar  yaşattı.

 

Ortaokul müdür yardımcısı  Gülsüm Avcı , ‘’ UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda Zazaca, kaybolan diller arasında yer almaktadır . Hem bu konuda ufak da olsa bir şeyler yapmak hem de anadili eğitiminin (Zazaca) yöremizde yaygınlaşmasına dikkat çekmek amacıyla bu programı hazırladık.

Programda görev alan öğrencilerimizin çoğu Zazaca’yı okuldaki dersleri sayesinde öğrendi. Maalesef bu üzülmemiz gereken bir durum ; çünkü aileler bu konuda eskisi gibi değiller . Öğrencilerimizin , çocuklarımızın Zazaca’ya karşı tutumlarının bu programdan sonra değişmesini umuyoruz’’ dedi.

 

Ortaokul Zazaca  dersi öğretmeni  Mahmut Kaya ‘’Bingöl genelindeki ortaokullarda Zazaca’ya en çok talep Mevlana Ortaokulumuzda var . her kademede Zazaca dersi veriyoruz . Tabi ki tarihi süreç içerisinde dilimiz yok  olmayla karşı karşıya kaldı . Devletimiz bu süreçte Zazaca dersini okullarda eğitim dersi vermesi de çok gurur verici bir durum .

Mevlana Ortaokulunda iki tane Zazaca öğretmeni var . Derslerimiz çok eğlenceli ve çok güzel geçiyor . Hem dilimizi öğretiyoruz hem de kültürümüzü ,türkülerimizi öğretiyoruz . Zazacamız yok olma tehlikesi yaşayan diller arasındadır . Bizde istedik ki halkımızın dikkatini bu konuya çekelim . İnşallah halkımız dilimize sahip çıkacak.

Programı ;Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan , İlçe Milli Eğitim Müdürü  Remzi Dinler , İlçe Emniyet Müdürü Şenol Toklu , okul ve daire müdürleri , öğrenci ve aileleri izledi.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Genç Gazetesi, Genç Haber Sitesi, Bingöl Genç ilçesi Haber sitesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız